Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Asociatyvinė dezinformacijos iliustracija
Mitai

Europos Sąjungos kova su dezinformacija ir dažniausiai pasitaikantys mitai apie ES

Lietuvos prisijungimas prie Europos Sąjungos padėjo pagerinti beveik visus mūsų gyvenimo aspektus – nuo darbo, kelionių, apsipirkimo iki aplinkos kokybės, mokymosi galimybių ir verslo prekybos prekėmis ir paslaugomis būdų.

Europos Sąjunga, unikalus politinis ir ekonominis aljansas, taip pat yra sėkmingiausias istorijoje taikos projektas; tačiau nepaisant daugybės pasiekimų, apie Europos Sąjungą sklandė ir sklando tam tikrų mitų, kurie kelia susirūpinimą.

Šiuos mitus lengva išsklaidyti pasitelkus faktus, tad sužinokite visą tiesą apie Europos Sąjungą!

Daugiau informacijos apie ES kovą su dezinformacija rasite ES skaitmeninėje strategijoje 

Kas yra dezinformacija?

Dezinformacija – melaginga arba klaidinanti informacija, kuriama, pateikiama ir skleidžiama dėl ekonominės naudos arba siekiant tyčia suklaidinti visuomenę. Žinomiausia dezinformacijos forma –  melagingos naujienos (ang. „fake news“), kuriomis siekiama manipuliuoti viešąja politine informacija. „Eurobarometro“ apklausos, atliktos 2018 m. vasario mėnesį, duomenimis,  beveik ketvirtadalis (23 proc.) lietuvių nurodė kasdien arba beveik kasdien susiduriantys su tikrovės neatitinkančia ar net klaidinančia informacija. Tačiau tik 14 proc. nurodė esantys tvirtai įsitikinę, kad gali identifikuoti klaidinančią informaciją. Beveik pusė (46 proc.) lietuvių mano, kad melagingos naujienos neabejotinai yra problema Lietuvoje.

EUvsDisinfo kovoja su dezinformacija ir paneigia melą, susijusį su Rusijos agresija prieš Ukrainą.

Europos Komisijos kova su dezinformacija koronaviruso pandemijos metu

Kaip Europos Sąjunga kovoja su dezinformacija?

2018 m. balandžio 26 d. Europos Komisija priėmė Komunikatą, skirtą kovai su internetine dezinformacija, kuriame pasiūlė kovos su internetine dezinformacija priemonių, be kita ko, interneto platformų savireguliacinį kovos su dezinformacija kodeksą, taip pat paramą nepriklausomam faktų tikrintojų tinklui. Komunikate taip pat pabrėžta, kad būtina užtikrinti saugų ir įtakoms atsparų rinkimų procesą, puoselėti švietimą, didinti gebėjimą naudotis žiniasklaidos priemonėmis ir remti kokybišką žurnalistiką. Europos Komisija taip pat paragino gerinti strateginę komunikaciją.

2018 m. gruodžio 5 d. buvo pristatytas Kovos su dezinformacija veiksmų planas, kuriame iškelti keturi užmojai:

Infografikas: kovos su dezinformacija veiksmų planas

2020 m. birželio 10 d. Europos Komisija ir Vyriausiasis įgaliotinis priėmė bendrą komunikatą Kova su dezinformacija apie COVID-19. Svarbiausia – tikri faktai, kuriame įvertino, kad koronaviruso pandemiją lydėjo didžiulė melagingos ar klaidinančios informacijos lavina, įskaitant užsienio jėgų bandymus paveikti ES piliečius ir kištis į ES diskusijas. Komunikate pabrėžta, jog norint, kad ES būtų stipresnė ir atsparesnė, reikia:

Infografikas: kova prieš dezinformaciją COVID-19 krizės metu

2022 m. birželio 16 d. buvo paskelbtas griežtesnis Kovos su dezinformacija praktikos kodeksas, kurį pasirašė 34 subjektai (platformos, technologijų bendrovės, pilietinės visuomenės organizacijos), remiantis 2021 m. Europos Komisijos gairėmis ir patirtimi, įgyta per COVID-19 krizę ir Rusijos karą Ukrainoje. Kartu su neseniai priimtu Skaitmeninių paslaugų aktu ir Europos Komisijos pasiūlymu dėl politinės reklamos skaidrumo ir atrankiojo adresavimo griežtesnis Praktikos kodeksas yra svarbiausia Europos Komisijos kovos su dezinformacijos plitimu ES priemonė. Jame numatyti įvairūs įsipareigojimai, kuriais siekiama padėti piliečiams kovoti su dezinformacija ir apsaugoti demokratinę informacinę erdvę.

Kova su dezinformacija

Rusijos dezinformacijos mašina
Rusija karui prieš Ukrainą rengėsi skleisdama apie ją mitus. Karo metu stebime ir demaskuojame prokremlišką dezinformaciją, o šioje apžvalgoje sugriausime kai kuriuos populiariausius mitus apie karą, aktyviai skleidžiamus prokremliškos dezinformacijos ekosistemos.
EU vs disinfo
Europos išorės veiksmų tarnybos pavyzdinis kovos su dezinformacija projektas.
EDMO logotipas
Europos skaitmeninės žiniasklaidos observatorija – projektas, remiantis nepriklausomą bendruomenę, kovojančią su dezinformacija.

Kova su dezinformacija dėl COVID-19

Mitai

Iliustracija mitui apie skiepus
  • Informacijos suvestinė

Europos Sąjungoje taikomos labai griežtos visų rinkai teikiamų vaistų ir vakcinų patvirtinimo taisyklės. Tik atlikus visus būtinus tyrimus ir įsitikinus naujos vakcinos saugumu ir veiksmingumu, ji registruojama.

  • Skaitymo laikas: 1 min
Iliustracija mitui apie gyvenimo pablogėjimą
  • Informacijos suvestinė

127 – tiek procentų padidėjo Lietuvos BVP vienam gyventojui nuo 2003 m. Lietuva yra sparčiausiai augusi valstybė iš visų dešimties, įstojusių 2004 metais.

  • Skaitymo laikas: 1 min
Iliustracija mitui apie eurą
  • Informacijos suvestinė

Pagrindinė kainų augimo 2015–2019 m. priežastis buvo stiprus Lietuvos ekonomikos augimas, įskaitant spartų vidutinio atlyginimo kilimą.

  • Skaitymo laikas: 1 min
Iliustracija mitui apie Briuselį
  • Informacijos suvestinė

Europos Sąjunga – organizacija, vienijanti valstybes nares, kurių kiekvienos balsas yra lygus. Briuselyje yra pagrindinių ES institucijų, priimančių sprendimus būstinės, todėl sakyti, kad sprendimus priima Briuselis, iš esmės netikslu.

  • Skaitymo laikas: 1 min