Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. spalio 6 d.Skaitymo laikas: 1 min

Viešos konsultacijos dėl kovos su piktybišku bylinėjimusi prieš žurnalistus ir žmogaus teisių gynėjus priemonių

eu_flag.jpg
© EU
Europos Komisija pradėjo viešas konsultacijas dėl ES kovos su piktybišku bylinėjimusi prieš žurnalistus ir žmogaus teisių gynėjus veiksmų (strateginiai ieškiniai dėl visuomenės dalyvavimo (angl. Strategic Lawsuits against Public Participation - SLAPP)).

Europos Komisija pradėjo viešas konsultacijas dėl ES kovos su piktybišku bylinėjimusi prieš žurnalistus ir žmogaus teisių gynėjus veiksmų (strateginiai ieškiniai dėl visuomenės dalyvavimo (angl. Strategic Lawsuits against Public Participation - SLAPP)). Kova su SLAPP yra Europos demokratijos veiksmų plano, kuriame pažymėta, jog tokia praktika vis dažniau taikoma daugybėje ES valstybių narių, augant priešiškumui žurnalistams, dalis. Konsultacijų rezultatai bus panaudoti rengiant būsimą kovos su SLAPP iniciatyvą, kurią pristatys Europos Komisija.

Piliečiai, žurnalistai, ES valstybės narės, NVO, pilietinė visuomenė, teisėjai, teisės specialistai kviečiami pareikšti savo nuomonę užpildydami klausimyną internetu. Viešos konsultacijos vyks iki 2022 m. sausio 10 d. (vidurnakčio Briuselio laiku).

Neseniai Europos Komisija priėmė Rekomendaciją dėl žurnalistų saugumo ir toliau imsis veiksmų dėl žiniasklaidos laisvės ir pliuralizmo apsaugos, rengdama naują Europos žiniasklaidos laisvės aktą, kaip paskelbta Pirmininkės U. von der Leyen 2021 m. pranešime apie Europos Sąjungos padėtį.

Europos Komisijos narių nuomonės:

Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Věra Jourová sakė: „Tuo metu, kai buvo nužudyta, Daphnei Caruanai Galiziai buvo iškelti 47 piktnaudžiaujamojo pobūdžio ieškiniai, vadinamieji SLAPP. Žurnalistai ir teisių gynėjai turėtų būti mūsų demokratinių valstybių sergėtojai, o ne teisiškai persekiojami už tai, kad stebi valdžioje esančius asmenis. Viešos konsultacijos padės mums suprasti, ką turime padaryti, kad juos apsaugotume"

Už teisingumą atsakingas Europos Komisijos narys Didier Reynders pridūrė: „SLAPP kelia grėsmę demokratinėms vertybėms ir pagrindinėms teisėms. SLAPP – tai piktnaudžiavimas teisinėmis ir teisminėmis sistemomis, siekiant cenzūruoti, įbauginti ir nutildyti žurnalistus bei teisių gynėjus. Europos Komisijos iniciatyva bus šalinamos šios grėsmės ir bus padedama užtikrinti, kad sveikos demokratijos stabdžių ir atsvarų sistema veiktų tinkamai.“

Daugiau informacijos ir pateikti atsakymus internetu į konsultacijos klausimus galima ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. spalio 6 d.