Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. gegužės 16 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

Pirmajame bendrame dujų pirkimo konkurse Europos Sąjunga pritraukė pasiūlymų dėl daugiau kaip 13,4 mlrd. m³ dujų

ES energijos pirkimo platforma. Pirmajame bendrame dujų pirkimo konkurse ES pritraukė pasiūlymų dėl daugiau kaip 13,4 mlrd. m³ dujų

dujų vamzdžiai

Šį rytą Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius spaudos konferencijoje paskelbė apie sėkmingus pirmojo tarptautinio konkurso dėl bendro ES dujų pirkimo rezultatus.

Panaudojant savo bendrą ekonominį svorį, ES pavyko pritraukti 25 tiekimo bendrovių pasiūlymus dėl daugiau kaip 13,4 mlrd. kubinių metrų (mlrd. m³) dujų, o tai viršijo 11,6 mlrd. m³ bendrą paklausą, kurią ES bendrovės nurodė pasitelkdamos neseniai sukurtą mechanizmą „AggregateEU“.

Paslaugų teikėjas PRISMA jau suvedė tarptautinius tiekėjus su Europos klientais sistemoje „AggregateEU“ dėl bendro 10,9 mlrd. m³ dujų kiekio. Tai apima 8,7 mlrd. m³ dujų dujotiekiu ir 2,2 mlrd. m³ SGD.

Dabar ES bendrovės galės tiesiogiai, nedalyvaujant Europos Komisijai, derėtis su tiekimo bendrovėmis dėl tiekimo sutarčių sąlygų.

Šiandien ryte Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius sakė: „Tai itin didelė mažiau nei prieš penkis mėnesius sukurtos priemonės sėkmė. Europos Komisija atliko telkėjo ir tarpininko vaidmenį, o dabar atitinkamos šalys turi sudaryti susitarimus. Tai yra naudinga visoms pusėms.“ Visas komentaras pateikiamas čia.

Šiuo būdu remiamos ES valstybių narių pastangos įvykdyti įsipareigojimus dėl dujų atsargų kitai žiemai, kartu stiprinant mūsų bendrą energetinį saugumą konkurencingomis kainomis. Iki metų pabaigos kas du mėnesius bus skelbiami kiti konkursai. Artimiausias konkursas turėtų būti paskelbtas antroje birželio mėn. pusėje.

Paklausos telkimas ir bendras pirkimas yra pavyzdinė ES energijos pirkimo platformos, sukurtos siekiant diversifikuoti ES dujų tiekimą po to, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą ir Europa bendrai nusprendė nutraukti savo priklausomybę nuo iš Rusijos importuojamo iškastinio kuro, iniciatyva. Daugiau informacijos pateikiama čia.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. gegužės 16 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje