Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2024 m. gegužės 9 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Minint Europos dieną Vilniuje atidaryta „Europos gatvė“

Europos dienos proga Vilniaus gatvė vienai dienai tampa „Europos gatve“.

Europos diena 2024
Europos Komisija, 2024

Europos dienos proga Vilniaus gatvė vienai dienai tampa „Europos gatve“. Visų į Europos dienos šventę atvykusių svečių laukia smagios veiklos, gyva muzika, dokumentinio filmo „Karta. EU“ peržiūra ir tiesioginė Eurovizijos pusfinalio transliacija po atviru dangumi. „Europos gatvėje“ esantys restoranai taip pat siūlys vaišintis gardumynais iš specialiai šiai progai sukurtų meniu. 

Europos dienos šventę atidarę Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius, Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas ir dokumentinio filmo apie 2004 m. gegužės 1-ąją gimusius vaikus „Karta. EU“ režisierius Eimantas Belickas dalinosi savo mintimis apie šios dienos svarbą. 

Europos diena – gegužės 9-oji – taikos, vienybės ir solidarumo diena. Šią dieną minimas istorinis įvykis – 1950 m. pasirašyta Šumano deklaracija, kurioje išdėstyta idėja apie naujos formos Europos bendradarbiavimą, dėl kurio karas tarp susivienijusių Europos tautų būtų neįsivaizduojamas. 

„Šiandieninė Europos Sąjunga, dažnai vadinama sėkmingiausiu taikos projektu pasaulio istorijoje, yra pastatyta ant solidarumo. Solidarumas savo ruožtu yra tiesiog supratimas, kad mes visi esame vienas nuo kito priklausomi, kad mūsų kaimynų gerovė yra ir mūsų gerovė, o mūsų kaimynų negandos yra ir mūsų negandos. Solidarumas nėra duotybė, tai yra vertybė, už kurią tenka kovoti. Mano nuomone, solidarumas yra aukščiausia politinė vertybė. Tai taip pat yra investicija. Į ateitį, į ramybę, į augimą, į taiką, į draugystę.“ –  kalbėjo Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius.

Šių metų Europos diena ypatinga ir tuo, kad dešimt ES valstybių, tarp jų ir Lietuva, mini narystės Europos Sąjungoje dvidešimtmetį. 2024 m. kovo mėnesį atliktos „Spinter“ apklausos duomenimis, Lietuvos žmonės kaip didžiausią Lietuvos narystės ES privalumą įvardija atviras sienas ir galimybę laisvai keliauti, studijuoti, dirbti ir gyventi kitose ES šalyse. Piliečiai taip pat pabrėžia saugumą ir ES finansinę paramą. 

„Vilniui ir visai Lietuvai 20 metų Europos Sąjungoje buvo svarbus augimo ir brandos laikotarpis, atnešęs žmonėms daug daugiau galimybių matyti pasaulį dar plačiau, kurti, mokytis, kelti klausimus ir būti išgirstiems. Sostinės augimas tęsiasi – čia gyvena darbštūs, atkaklūs, kūrybingi žmonės, tad ateityje laukia dar didesnis miesto proveržis“, – sako Vilniaus miesto meras Valdas Benkunskas.

Lietuvos piliečiai yra įkvepiantis ištikimybės laisvės ir demokratijos principams pavyzdys. Narystės Europos Sąjungoje vertinimas Lietuvoje išlieka pozityvus ir po 20 metų, tai atsispindi naujausio „Eurobarometro“ duomenyse –  Europos Sąjunga pasitiki net 63 proc. Lietuvos gyventojų. Labiau nei Lietuvoje ES pasitikima tik Danijoje ir Švedijoje (po 68 proc.).

„2004 m. gegužės 1 d. stojimo į ES proga mes su Andriaus Mamontovo grupe koncertavom Berlyne prie Brandenburgo vartų ir ore sklandė didelis optimizmas ir viltis, kad atsiveria visiškai naujos galimybės. Kuriant filmą, buvo labai įdomu įvertinti šią istorinę dieną gimusių vaikų gyvenimus, pasižiūrėti, ar pasiteisino jų lūkesčiai“, – prisiminimais dalijosi filmo „Karta. EU“ režisierius Eimantas Belickas. 

Renginio dalyviai galėjo įrašyti savo prisiminimus arba linkėjimus ateičiai. Linkėjimai, sudėti į laiko kapsulę, bus saugomi 20 metų ir atidaromi per 40-ąsias Lietuvos narystės Europos Sąjungoje metines.

Kviečiame susipažinti su nuotraukų galerija iš šventės atidarymo ČIANuotraukas prašome priskirti Europos Komisijai. 

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. gegužės 9 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje