Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2024 m. gegužės 17 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Sąjunga sutelkė pagalbą Gazai, kuri šiandien pristatoma Kipro jūrų koridoriumi

Šiandien iš Kipro į Gazą vyksta nauja Europos Sąjungos pagalbos siunta jūrų koridoriumi ir pasinaudojant JAV naujai pastatyta prieplauka.

Humanitarinė pagalba Gazai
© Europos Sąjunga, 2023

Šiandien iš Kipro į Gazą vyksta nauja Europos Sąjungos pagalbos siunta jūrų koridoriumi ir pasinaudojant JAV naujai pastatyta prieplauka. Pagal ES civilinės saugos mechanizmą Rumunija siunčia daugiau kaip 88 000 maisto skardinių palestiniečiams. Europos Komisija padengia šio pristatymo transporto išlaidas. Kipre yra įsteigtas ES logistikos centras, kurio paskirtis – padėti valdyti tolesnį pagalbos srautą į Gazą. 

ES reagavimo į nelaimes koordinavimo centras palaiko glaudžius ryšius su ES valstybėmis narėmis ir humanitarinės pagalbos partneriais, kad koordinuotų ir skatintų pagalbos tiekimą jūrų koridoriumi.  

Ši nauja pagalbos siunta jūra papildo daugiau kaip 2 000 tonų, jau nugabentų ES humanitariniais oro tilto skrydžiais, ir 193 mln. eurų ES humanitarinės pagalbos lėšų, skirtų palestiniečiams šiais metais. 

Jūrų koridorius papildo esamus sausumos maršrutus į Gazą, pavyzdžiui, per Kerem Shalom ir Rafaho perėjimo punktus, ir nėra skirtas juos pakeisti. ES ragina Izraelį suteikti nuolatinę prieigą naujais maršrutais, pavyzdžiui, per Erezo perėjimo punktą ir naudojant Ašdodo uostą. 

Už krizių valdymą atsakingas Europos Komisijos narys Janezas Lenarčičius sakė: „Palankiai vertinu Kipro paramą, teikiamą per ten įsteigtą ES logistikos centrą, ir Rumunijos pasirengimą dalyvauti šioje pirmojoje ES pagalbos siuntoje, naudojantis naująja JAV prieplauka. ES toliau dės visas pastangas, kad palengvintų civilių gyventojų kančias Gazoje. Tačiau akivaizdu, kad nėra reikšmingų pakaitalų sausumos maršrutams per Egiptą ir Jordaniją bei perėjimo punktams iš Izraelio į Gazą, kuriais būtų teikiama didelio masto pagalba. Jūrų koridorius gali būti tik dalis nuolatinių pastangų padidinti humanitarinę pagalbą ir komercinių prekių tiekimą į Gazą visais įmanomais maršrutais. Atsižvelgiant į įsipareigojimus pagal tarptautinę humanitarinę teisę, raginu Izraelį plėsti tiekimą sausuma ir nedelsiant atidaryti papildomus sienos kirtimo punktus, kad būtų galima pristatyti daugiau pagalbos Gazai.“

Pagrindiniai faktai

Šis pirmasis ES krovinys naudojant JAV pastatytą prieplauką vykdomas po 2024 m. kovo 8 d. Europos Komisijos, Vokietijos, Graikijos, Italijos, Nyderlandų, Kipro, Jungtinių Arabų Emyratų, Jungtinės Karalystės ir Jungtinių Amerikos Valstijų paskelbto bendro pranešimo, kuriame išreikštas jų ketinimas atidaryti jūrų koridorių teikti humanitarinę pagalbą Gazai. 

2024 m. kovo 28 d. Jungtinių Tautų vyresnioji humanitarinės pagalbos ir atstatymo koordinatorė Gazos Ruože Sigrid Kaag paprašė pagalbos Gazai pagal Europos Sąjungos civilinės saugos mechanizmą, be kita ko, Kipro jūrų koridoriumi. 

Pranešimas spaudai anglų kalba skelbiamas čia

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. gegužės 17 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje