Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. vasario 15 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas dėl dešimtojo sankcijų Rusijai paketo

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas dėl dešimtojo sankcijų Rusijai paketo.

von der Leyen ir J. Borrell
Europos Sąjunga, 2022

„Jau beveik vienerius metus Rusijos agresijos karas sėja mirtį ir destrukciją. Putinas ne tik kariauja žiaurų karą mūšio lauke, bet ir žiauriai taikosi į civilius. Kaltininkas privalo už tai sumokėti. Šiandien mes didiname spaudimą siūlydami dešimtąjį sankcijų paketą.

Pirma, mes siūlome tolesnius eksporto draudimus, kurių vertė viršija 11 mlrd. eurų, kad Rusijos ekonomika negalėtų naudotis svarbiomis technologijomis ir pramoninėmis prekėmis. Siekdami maksimalaus poveikio, orientuojamės į daugybę pramoninių prekių, kurių Rusijai reikia ir kurių ji negali gauti iš kitų šalių, tokių kaip Kinija. Tai gyvybiškai svarbios prekės, tokios kaip elektronika, specializuotos transporto priemonės, mašinų ir variklių dalys, sunkvežimių ir reaktyvinių variklių atsarginės dalys. Taip pat orientuojamės į statybų sektoriui skirtas prekes, kurios gali būti nukreiptos į Rusijos kariuomenę, pavyzdžiui, antenas ar kranus.

Antra, toliau ribosime dvejopos paskirties prekių ir pažangių technologijų prekių eksportą. Siūlome kontroliuoti 47 naujus elektroninius komponentus, kurie gali būti naudojami Rusijos ginklų sistemose (įskaitant dronus, raketas, sraigtasparnius); taip pat konkrečius retuosius žemių elementus bei šilumines kameras. Taip uždraudėme visus mūšio lauke randamus technologijų produktus. Užtikrinsime, kad jie nerastų kitų būdų ten patekti. Štai kodėl pirmą kartą į Rusijai taikom su dvejopos paskirties prekėmis susijusių sankcijų sąrašą įtraukiame trečiųjų šalių subjektus. Irano revoliucinė gvardija aprūpino Rusiją „Shahed“ dronais, kad ši galėtų atakuoti civilinę Ukrainos infrastruktūrą. Todėl dabar į sankcijų dvejopos paskirties prekėms režimą įtraukiame septynis Irano subjektus. Dabar jiems visiškai uždrausta Rusijai parduoti jautrias prekes. Esame pasirengę įtraukti ir daugiau Irano ir kitų trečiųjų šalių subjektų, teikiančių Rusijai jautrias technologijas. Tai turėtų stipriai atgrasyti kitas bendroves ir tarptautinius prekybininkus.

Trečias aspektas – Rusijos propagandos mašina. V. Putinas kariauja ir viešojoje erdvėje, pasitelkdamas propagandistų ir dezinformacijos tinklų armiją. Jie skleidžia toksišką melą, kad poliarizuotų mūsų visuomenes. Todėl siūlome į sąrašą įtraukti Putino propagandistus, taip pat papildomus karinius ir politinius vadus. ES vyriausiasis įgaliotinis  užsienio reikalams Josepas Borrellis pateiks daugiau informacijos apie šiandien siūlomus sąrašus.

Dabar taikome griežčiausias Europos Sąjungos kada nors įvestas sankcijas. Turime užtikrinti, kad jos būtų griežtai įgyvendinamos. Todėl mūsų dešimtajame sankcijų pakete įvedamos naujos priemonės, skirtos išvengti sankcijų apėjimo. Tai ketvirtas punktas. Nustatysime oligarchus, bandančius paslėpti arba parduoti savo turtą, kad išvengtų sankcijų. Kartu su ES valstybėmis narėmis sudarysime viso įšaldyto Rusijos centrinio banko turto, esančio ES, apžvalgą. Turime žinoti, kur jis yra ir kokia jo vertė. Tai labai svarbu, atsižvelgiant į galimą viešo Rusijos turto panaudojimą Ukrainos atstatymui finansuoti.

Galiausiai glaudžiai bendradarbiaujame su valstybėmis narėmis, veiklos vykdytojais ir šalimis partnerėmis kovodami su sankcijų apėjimu. Mūsų specialusis pasiuntinys Davidas O'Sullivanas bendrauja su trečiosiomis šalimis, kad būtų užtikrintas griežtas sankcijų įgyvendinimas ir užkirstas kelias jų apėjimui. Kitą savaitę surengsime Sankcijų koordinatorių forumą, kuriame dalyvaus mūsų tarptautiniai partneriai ir valstybės narės, kad sustiprintume sankcijų įgyvendinimo pastangas. Drauge vis labiau spaudžiame Rusiją. Raginu ES valstybes nares greitai priimti šį naują sankcijų paketą. Mūsų tikslas – kartu su G7 partneriais papildomas svarbias sankcijas įvesti iki vasario 24 dienos, kuri žymi lygiai vienus metus nuo Putino  imperinio karo pradžios.“

 

U. von der Leyen ir J. Borrellio pareiškimų vaizdo įrašas skelbiamas ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. vasario 15 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje