Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. balandžio 9 d.Atstovybė Lietuvoje

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas balandžio 8 d. lankantis Kyjive

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas balandžio 8 d. lankantis Kyjive.

Volodymyr Zelensky and Ursula von der Leyen
Europos Sąjunga, 2022

„Dėkoju, gerbiamas Volodymyrai.

Pirmiausia norėčiau pasakyti, kad šio  ryto raketų ataka prieš traukinių stotį, kuri naudojama civilių gyventojų evakuacijai, yra niekinga. Siaubinga tai, kad žuvo žmonės, ir aš reiškiu gilią užuojautą žuvusiųjų šeimoms ir artimiesiems.

Buvo svarbu vizitą pradėti apsilankymu Bučoje. Nes Bučoje buvo sudaužytas žmoniškumas. Teisinga tai, kad pasaulis balsavo už Rusijos nušalinimą iš Žmogaus teisių tarybos. Šis karas yra iššūkis visai tarptautinei bendruomenei. Tai yra lemiamas momentas. Kas nugalės – siaubingas niokojimas ar žmogiškumas? Kas dominuos – ar galios teisė, ar teisės viršenybė? Ar vyks nuolatiniai konfliktai ir kovos, ar įsivyraus bendros gerovės ateitis?

Jūsų kova yra ir mūsų kova. Šiandien esu kartu su Jumis Kyjive ir siunčiu žinią, kad Europa yra jūsų pusėje. Tokią žinią, gerbiamas Volodymyrai, noriu perduoti Ukrainos žmonėms.

Ką tik aptarėme, kaip padidinti Europos paramą. Norėčiau aiškiai pasakyti: niekas neatpirks Ukrainos žmonių aukų. Tačiau telkiame savo ekonominę galią, kad Putinas mokėtų didelę kainą. Rusijai pritaikėme penkis precedento neturinčių sankcijų rinkinius. Rengiame ir dar vieną rinkinį. Dabar pereiname prie besitęsiančių sankcijų sistemos. Ir šios sankcijos yra skaudžios. Prekių eksportas į Rusiją sumažėjo beveik 71 %. Infliacija siekia apie 20 % ir dar auga. Įmonių pasitikėjimas Rusija yra žemiausias nuo 1995 m. Geriausi ir ryškiausi protai palieka šalį kartu su daugiau kaip 700 privačių įmonių. Be to, nuo karo pradžios valstybės narės jau įšaldė 225 mlrd. EUR Rusijos privataus turto. Rusiją apims ekonominis, finansinis ir technologinis irimas, o Ukraina žengia į europinę ateitį.

Esame kartu su jumis, jums ginant savo šalį. Tai antrasis aspektas. Ukrainos žmonės kovoja už mūsų visų laisvę. Europos Sąjunga siunčia ginklus į jūsų šalį. Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms remti iš Europos taikos priemonės skyrėme 1 mlrd. EUR. Skirsime dar daugiau. Esu dėkinga, kad ES vyriausiasis įgaliotinis pasiūlys dar 500 mln. EUR. Be to, ES valstybės narės tiekia karinę įrangą precedento neturinčiu mastu. Slovakija yra puikus pavyzdys. Taip remiame drąsius Ukrainos karius, kovojančius už Ukrainos laisvę. Ir už kiekvieno mūsų laisvę.

Trečia, stipriname finansinę paramą Ukrainai. Šiandien teikiame 1 mlrd. EUR paramą. Šią sumą sudaro trys skirtingi finansiniai paketai. Dabar pervedame 120 mln. EUR biudžeto paramos. Skirsime 330 mln. EUR iš mūsų skubios pagalbos paketo. Abi šios dalys yra dotacijos. Be to, spartiname makrofinansinės pagalbos paketo antrosios dalies, kurią sudaro 600 mln. EUR, išmokėjimą.

Ketvirta, priimame ukrainiečius, kurie ieško prieglobsčio mūsų teritorijoje. Noriu jus patikinti: jais bus tinkamai pasirūpinta, kol bus saugu grįžti namo. Namo į laisvą ir klestinčią Ukrainą. Užtikriname, kad jie turėtų galimybę gauti būstą, medicininę priežiūrą, mokytis ir dirbti. Narsūs Ukrainos žmonės to nusipelno. Kartu su Kanados Ministru Pirmininku Justinu Trudeau šeštadienį Varšuvoje rengiame lėšų rinkimo renginį. Kampaniją pavadinome „Palaikykime Ukrainą“ („Stand up for Ukraine“). Sutelksime paramą žmonėms, bėgantiems nuo karo Ukrainoje ir už jos ribų. Ši kampanija yra dar vienas įrodymas, kad šiandienos Ukrainos siekis yra viso pasaulio reikalas.

Galiausiai, esame kartu su jumis, jums svajojant apie Europą. Gerbiamas Volodymyrai, mano žinia yra aiški: Ukraina priklauso Europos šeimai. Jūsų prašymą išgirdome aiškiai. Šiandien pateikiame pirmąjį teigiamą atsakymą. Šiame aplanke, gerb. Volodymyrai, yra svarbus žingsnis narystės Europos Sąjungoje link. Tai klausimynas, kuris padės pagrindą mūsų diskusijoms artimiausiomis savaitėmis.  Čia prasideda jūsų kelias į Europos Sąjungą. Esame pasirengę dirbti šį bendrą darbą 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę. Ukraina yra bičiulė; puikiai tai žinome. Ukraina laikosi tų pačių vertybių. O dėl mūsų asociacijos susitarimo Ukraina jau yra arti mūsų Europos Sąjungos. Taigi kaip galėdami paspartinsime šį procesą, kartu užtikrindami, kad būtų laikomasi visų sąlygų.

Pirmąją savo kadencijos dieną, gerbiamas Volodymyrai, sakėte: „Savo kryptimi pasirinkome Europą. Tačiau Europa“, – sakėte: „Europa nėra kažkur kitur. Europa yra čia, mūsų protuose. O kai Europa yra mūsų protuose, Europa bus ir mūsų šalyje.“

Šiandien labiau nei bet kada Europa yra čia. Europa yra su jumis.

Slava Ukraini.“

 

Pareiškimas anglų kalba skelbiamas ČIA.

Vizito Ukrainoje nuotraukų galerija ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. balandžio 9 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje