Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. rugpjūčio 11 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje dovanoja bičių avilį Bitininkystės muziejui

Per Žolinę, rugpjūčio 15 d., Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje padovanos bičių avilį Bitininkystės muziejui Ignalinos rajone Stripeikių kaime medkopio pabaigos šventės „Ulioja bitelė“ metu.

Bičių avilys
Europos Sąjunga, 2020

Per Žolinę, rugpjūčio 15 d., Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje padovanos bičių avilį Bitininkystės muziejui Ignalinos rajone Stripeikių kaime medkopio pabaigos šventės „Ulioja bitelė“ metu.

Šiuo įvykiu siekiama pažymėti Europos Sąjungos pastangas apsaugoti bites ir pabrėžti jų svarbą aplinkosaugos kontekste ir kasdieniniame mūsų gyvenime.

Europos Komisijos atstovybės vadovas Marius Vaščega sakė: „Europos Sąjungoje yra apie 20 mln. bičių avilių, kuriuose kasmet pagaminama 275 tūkst. tonų medaus. Bitės atlieka milžinišką darbą rinkdamos nektarą. Šių gyvūnų vaidmuo taip pat yra neįkainojamas išnešiojant žiedadulkes. Išnykus bitėms ir kitiems apdulkintojams sugriūtų mūsų planetos ekosistemos bei visiškai pakistų žmonijos kasdienybė. Ne veltui tiek Lietuvoje, tiek kitose pasaulio kultūrose bitės simbolizuoja bendruomeniškumą, bičiulystę, darbštumą. Šių gyvūnų įkvėpti, net ir mažais, bet ryžtingais veiksmais puoselėkime mūsų visų namus – gamtą.“

Apdulkintojai (angl. pollinators) yra neatsiejama sveikų ekosistemų dalis: jei nebūtų apdulkintojų, imtų mažėti ir galiausiai išnyktų daug augalų rūšių, o kartu ir nuo jų priklausantys organizmai. Tai turėtų sunkių ekologinių, socialinių ir ekonominių pasekmių. Maždaug keturios iš penkių Europos kultūrinių augalų ir laukinių žydinčių augalų rūšių bent iš dalies priklauso nuo tūkstančių rūšių vabzdžių apdulkinimo. Akivaizdi apdulkintojų nauda ekonomikai pirmiausia matoma maisto gamybos srityje: apskaičiuota, kad jų indėlis į ES žemės ūkio produkciją sudaro ne mažiau kaip 5 mlrd. eurų per metus. Produktyviausios apdulkintojos – bitės.

Deja, pastaraisiais dešimtmečiais apdulkinančių vabzdžių įvairovė ir gausa labai sumažėjo, o daugeliui iš jų gresia išnykimas. Dėl to kyla pavojus ekosistemų veikimui, taigi ir nuo jų priklausančiai ekonominei veiklai, žmonių gerovei ir apsirūpinimui maistu. Europos Sąjungoje nyksta kas trečia bičių, drugių ir žiedmusių rūšis.

Tokių neigiamų tendencijų priežastys įvairios: aplinkos tarša, invazinės rūšys, ligos, žemės naudojimo keitimas ir buveinių nykimas, intensyvus žemės ūkis ir pesticidų naudojimas, klimato kaita.

Dovanodama bičių avilį Bitininkystės muziejui, Europos Komisijos atstovybė siekia prisidėti prie veiksmų, skirtų svarbiausiems apdulkintojams – bitėms – saugoti.

Nuo 2018 m. Europos Sąjunga intensyviai siekia apsaugoti apdulkintojų populiacijas. Šių metų pradžioje už aplinką, vandenynus ir žuvininkystę atsakingas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius parengė ir pristatė veiksmus, kurie Europos mastu bus įgyvendinti iki 2030 metų, kad būtų sustabdytas apdulkintojų populiacijų mažėjimas. Papildomi veiksmai taip pat numatyti Europos Komisijos nario parengtame Gamtos atkūrimo reglamente, kuriuo siūloma apdulkintojus apsaugoti įstatymais, pažaboti populiacijų įvairovės mažėjimą ir iki 2030 m. pradėti didinti apdulkintojų populiacijas.

Daugiau informacijos apie medkopio pabaigos šventę skelbiama čia.

Daugiau informacijos apie Europos Komisijos veiksmus siekiant labiau apsaugoti apdulkintojus skelbiama čia.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. rugpjūčio 11 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje