Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. birželio 23 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

Europos Komisija skiria finansavimą „Rail Balticai“ ir kitiems transporto infrastruktūros projektams

EU-Ukraine Solidarity Lanes: Lithuania (Šeštokai)

Europos Komisija atrinko 107 transporto infrastruktūros projektus, kuriems bus skirta daugiau kaip 6 mlrd. eurų ES dotacijų pagal Europos infrastruktūros tinklų priemonę (angl. CEF). Daugiau kaip 80 proc. finansavimo bus skiriama projektams, kuriais transeuropiniame transporto tinkle (TEN-T) užtikrinamas veiksmingesnis, ekologiškesnis ir pažangesnis geležinkelių, vidaus vandenų ir jūrų kelių tinklas. Be to, projektais bus stiprinami ES ir Ukrainos solidarumo koridoriai, sukurti siekiant palengvinti Ukrainos eksportą ir importą.

Tarp atrinktų projektų – „Rail Baltica“, kuriam numatyta beveik 930 mlrd. EUR.

Už transportą atsakinga Europos Komisijos narė Adina Vălean sakė: „Projektas „Rail Baltica“ anksčiau buvo prioritetas, o dabar jis yra geopolitinė būtinybė – mums reikia atsparios transporto jungties keleiviams ir kroviniams į Baltijos šalis ir iš jų vežti. Norint sukurti integruotą Europos geležinkelių erdvę, kad į regioną atvyktų greitieji traukiniai, o europiečiams atsirastų naujų galimybių keliauti tarp Baltijos šalių ir likusios Europos, būtina pašalinti vėžės pločio skirtumus. Regionui reikia šios tvarios alternatyvos autobusams ir lėktuvams, nuo kurių jis šiandien yra priklausomas. Pagal šį kvietimą teikti pasiūlymus „Rail Baltica“ Baltijos šalių daliai bus skirta 930 mln. eurų. Ši suma papildys jau gautus 1,2 mlrd. eurų. Projekto „Rail Baltica“ ruožui Lenkijoje bus papildomai skirta 285 mln. eurų.

Pagal 2022 m. paskelbtą kvietimą teikti pasiūlymus pateiktų 353 projektų atrinkti 107 projektai.

ES finansavimas bus teikiamas dotacijų forma, kurios bus naudojamos visoms projektų išlaidoms bendrai finansuoti.

Pagal 2021–2027 m. CEF transporto programą dotacijoms TEN-T projektams ES valstybėse narėse bendrai finansuoti skiriama 25,8 mlrd. EUR. Nuo 2014 m. pagal EITP buvo paremta beveik 1300 transporto sektoriaus projektų, kurių bendra vertė – 29,4 mlrd. EUR (neįskaitant šiandien atrinktų projektų).

Daugiau finansavimo galimybių skelbiama pagal CEF „Transporto“ programą:  2023 m. kvietimas teikti paraiškas dėl karinio mobilumo iki 2023 m. rugsėjo 21 d.,  kvietimai teikti pasiūlymus dėl alternatyviųjų degalų infrastruktūros priemonės iki 2023 m. lapkričio 7 d..

Kiti CEF transporto srities kvietimai teikti pasiūlymus bus paskelbti 2023 m. rugsėjo mėn. pabaigoje.

Daugiau informacijos:

Atrinktų projektų sąrašas 

Klausimai ir atsakymai dėl 2022 m. CEF transporto srities kvietimo teikti pasiūlymus rezultatų

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. birželio 23 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje