Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. liepos 14 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 3 min

Europos Komisija skelbia 2022 m. vasaros ekonominę prognozę

Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą toliau neigiamai veikia ES ekonomiką, lėtina jos augimą ir didina infliaciją, palyginti su pavasario prognoze.

2022 m. vasaros ekonominė prognozė Lietuvai

Rusijos agresijos karas prieš Ukrainą toliau neigiamai veikia ES ekonomiką, lėtina jos augimą ir didina infliaciją, palyginti su pavasario prognoze. Pagal 2022 m. vasaros (tarpinę) ekonominę prognozę numatoma, kad 2022 m. ES ekonomika augs 2,7 proc., o 2023 m. – 1,5 proc. Taip pat numatoma, kad euro zonos augimas 2022 m. sudarys 2,6 proc., o 2023 m. sulėtės iki 1,4 proc. Prognozuojama, kad 2022 m. vidutinė metinė infliacija pasieks aukščiausią lygį – 7,6 proc. euro zonoje ir 8,3 proc. ES, o 2023 m. sumažės atitinkamai iki 4,0 ir 4,6 proc.

Už žmonėms tarnaujančią ekonomiką atsakingas vykdomasis Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Valdis Dombrovskis sakė: „Rusijos karas prieš Ukrainą ir toliau temdo Europos gyvenimą ir mūsų ekonomiką. Iššūkių kyla įvairiose srityse – nuo didėjančių energijos ir maisto kainų iki labai neaiškių pasaulinių perspektyvų. Mums pasisekė, kad įveikus ankstesnę krizę ir ekonomikai grįžtant į augimą mūsų pradinė padėtis yra stipri. Antrąjį šių metų pusmetį ekonomikos augimas smarkiai sulėtės, tačiau 2023 m. įgaus daugiau jėgos. Atsižvelgiant į didelę infliaciją ir griežtėjančias finansavimo sąlygas, bus svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą tarp perėjimo prie apdairesnės fiskalinės politikos ir pažeidžiamiausių asmenų apsaugos. Taip pat turėtume sumažinti savo priklausomybę nuo Rusijos iškastinio kuro.“

Už ekonomiką atsakingas Europos Komisijos narys Paolo Gentiloni teigė: „Neišprovokuotas Rusijos įsiveržimas į Ukrainą ir toliau krečia viso pasaulio ekonomiką. Maskvos veiksmai trikdo energijos ir grūdų tiekimą, didina kainas ir mažina pasitikėjimą. Atvėrus mūsų ekonomiką įgytas pagreitis turėtų palaikyti metinį augimą Europoje 2022 m., tačiau 2023 m. mūsų prognozė gerokai prastesnė. Numatoma, kad rekordiškai didelė infliacija šiais metais pasieks aukščiausią tašką, o 2023 m. laipsniškai mažės. Nežinome, kokia bus karo eiga ir dujų tiekimo patikimumas, todėl šiai prognozei būdingas didelis neapibrėžtumas ir ekonomikos vystymosi sulėtėjimo rizika. Kad galėtų išlaviruoti šiais neramiais laikais, Europa turi imtis lyderės vaidmens, o mūsų politikos esmę galima nusakyti trimis žodžiais: solidarumas, tvarumas ir saugumas.“

2022 m. vasaros ekonominė prognozė Lietuvai

Europos Komisijos atstovybės Lietuvoje vadovo Mariaus Vaščegos teigimu: „Lietuvos ekonomika demonstruoja atsparumą, nors augimas slopsta. Dėl Rusijos sukelto karo Europoje ekonomikos augimo prognozės peržiūrimos žemyn, o kainų augimas viršija ankstesnius lūkesčius. Europos Komisija prognozuoja, kad Lietuvos ekonomika išlaikys augimą 2022 ir 2023 metais – bendrasis vidaus produktas augs atitinkamai 1,9 ir 2,5 procento. Vidutinė metinė infliacija, numatoma, pasieks 17 procentų 2022 metais, prieš sumąžtant iki 5,1 procento 2023 metais. Šiais sudėtingais laikais ypač svarbus Europos Sąjungos lėšomis finansuojamų reformų ir investicijų plano „Naujos kartos Lietuva” įgyvendinimas. “

Pagrindiniai faktai

2022 m. vasaros ekonominėje prognozėje atnaujinama 2022 m. gegužės mėn. pateikta 2022 m. pavasario ekonominė prognozė, daugiausiai dėmesio skiriant BVP ir infliacijos pokyčiams visose ES valstybėse narėse.

Ši prognozė pagrįsta techninėmis prielaidomis dėl valiutos kursų, palūkanų normų ir biržos prekių kainų (galutinė duomenų įtraukimo data – birželio 30 d.). Dėl visų kitų gautų duomenų, įskaitant prielaidas dėl vyriausybių politikos, šioje prognozėje atsižvelgiama į informaciją, gautą iki liepos 5 d. imtinai.

Europos Komisija kasmet skelbia dvi išsamias prognozes (pavasarį ir rudenį) ir dvi tarpines prognozes (žiemą ir vasarą). Tarpinės prognozės apima visų valstybių narių metinį ir ketvirčio BVP ir einamųjų bei vėlesnių metų infliaciją, taip pat suvestinius ES ir euro zonos rodiklius.

Kita Europos Komisijos prognozė – 2022 m. rudens ekonominė prognozė – turėtų būti pateikta 2022 m. lapkričio mėn.

Daugiau informacijos:

Ekonominė prognozė Lietuvai

Visas pranešimas spaudai

Visas 2022 m. vasaros ekonominės prognozės dokumentas

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. liepos 14 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje