Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. balandžio 28 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija siūlo vieniems metams sustabdyti importo muitų taikymą visam Ukrainos eksportui į ES

Balandžio 27 d. Europos Komisija pasiūlė vieniems metams sustabdyti importo muitų taikymą visam Ukrainos eksportui į Europos Sąjungą.

ES ir Ukrainos vėliavos

Balandžio 27 d. Europos Komisija pasiūlė vieniems metams sustabdyti importo muitų taikymą visam Ukrainos eksportui į Europos Sąjungą. Pagal šį pasiūlymą vieniems metams taip pat būtų sustabdytos visos iš Ukrainos eksportuojamam plienui taikomos ES antidempingo ir apsaugos priemonės.

Šiuo precedento neturinčiu pasiūlymu siekiama paskatinti Ukrainos eksportą į Europos Sąjungą ir padėti palengvinti sunkią Ukrainos gamintojų ir eksportuotojų padėtį Rusijos karinės invazijos sąlygomis.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Neišprovokuota ir nepagrįsta Rusijos agresija smarkiai veikia Ukrainos ekonomiką. Su Prezidentu V. Zelenskiu aptarėme, kaip galėtume dar ją paremti, papildydami makrofinansinę paramą ir dotacijas, kurias jau teikiame. Abu sutikome, kad nepaprastai svarbu greitai ir plačia aprėptimi sustabdyti importo muitų taikymą ir taip paskatinti Ukrainos ekonomiką. Šiandien imamės būtent šių veiksmų. Dabar bus žymiai lengviau eksportuoti Ukrainos pramonės ir žemės ūkio prekes į ES. Šiais sunkiais laikais ir toliau palaikome Ukrainą.“

Europos Komisijos vykdomasis pirmininkės pavaduotojas ir už prekybą atsakingas Europos Komisijos narys Valdis Dombrovskis sakė: „ES dar niekada nėra pritaikiusi tokių prekybos liberalizavimo priemonių – jų mastas beprecedentis: Ukrainai suteikiama galimybė patekti į ES rinką be importo muitų ir kvotų. Nuo Rusijos agresijos pradžios ES ypač daug dėmesio skyrė tam, kad Ukrainos ekonomika nesustotų, nes tai nepaprastai svarbu, kad ji galėtų laimėti šį karą ir po jo atsigauti. Šios priemonės tiesiogiai padės Ukrainos gamintojams ir eksportuotojams. Jos padidins pasitikėjimą Ukrainos ekonomika ir aiškiai parodys, kad ES imsis visų įmanomų priemonių, kad padėtų Ukrainai šiuo sunkiu laikotarpiu.“

Rusijos karinė agresija ne tik lemia tragiškas nekaltų civilių ukrainiečių žūtis ir masinius priverstinės migracijos srautus, bet dėl didelio poveikio gamybos pajėgumams ir kritiškai svarbiems eksporto maršrutams taip pat žlugdo Ukrainos ekonomiką ir jos prekybos su kitomis pasaulio šalimis galimybes. Šiomis sudėtingomis aplinkybėmis Europos Sąjunga nori kuo labiau padėti Ukrainai toliau prekiauti su kitomis pasaulio šalimis ir dar labiau stiprinti prekybos santykius su ES.

ES taip pat imasi priemonių vietoje, kad palengvintų krovinių vežimą sausumos keliais ir padėtų Ukrainos produktams patekti į pasaulio rinkas. Pavyzdžiui, Europos Komisija jau pradėjo liberalizuoti Ukrainos sunkvežimių vairuotojų, vežančių prekes iš Ukrainos į ES ir atvirkščiai, veiklos sąlygas, taip pat palengvino tranzitą ir ES infrastruktūros naudojimą Ukrainos eksportui į trečiąsias šalis nukreipti. Šios priemonės suteiks Ukrainos gamintojams daugiau lankstumo ir tikrumo, kurių jiems labai reikia.

Dabar dėl pasiūlymo turi susitarti Europos Parlamentas ir ES Taryba.

2021 m. pagal plataus užmojo išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos erdvės (IVLPE) įgyvendinimo darbotvarkę dvišalė ES ir Ukrainos prekyba pasiekė aukščiausią lygį nuo IVLPE įsigaliojimo (daugiau kaip 52 mlrd. EUR, t. y. dvigubai daugiau nei iki IVLPE įsigaliojimo 2016 m.).

Daugiau informacijos

Pranešimas spaudai

Reglamento tekstas

Ukrainai skirtas Europos Komisijos puslapis. Šis puslapis prieinamas ukrainiečių ir rusų kalbomis.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. balandžio 28 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje