Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. lapkričio 26 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 3 min

Europos Komisija siūlo stiprinti saugių kelionių ES koordinavimą

Vakar Europos Komisija pateikė siūlymą atnaujinti saugaus ir laisvo judėjimo ES derinimo taisykles, kurios buvo parengtos reaguojant į COVID-19 pandemiją, taip pat pasiūlė atnaujinti kelionių į ES iš už jos ribų taisykles.

oro uostas

Vakar Europos Komisija pateikė siūlymą atnaujinti saugaus ir laisvo judėjimo ES derinimo taisykles, kurios buvo parengtos reaguojant į COVID-19 pandemiją, taip pat pasiūlė atnaujinti kelionių į ES iš už jos ribų taisykles.

Nuo vasaros labai išaugo skiepijimo aprėptis ir sėkmingai naudojamas ES skaitmeninis COVID pažymėjimas – iki šiol jų išduota daugiau kaip 650 mln. Tuo pat metu epidemiologinė padėtis ES toliau kinta ir kai kurios ES valstybės narės imasi papildomų visuomenės sveikatos priemonių, be kita ko, skiepijama stiprinamosiomis vakcinų dozėmis. Atsižvelgdama į visus šiuos veiksnius Europos Komisija siūlo atnaujinti galiojančias taisykles.

Pagrindiniai atnaujinto bendro požiūrio į kelionėms taikomas priemones ES aspektai:

  • Pagrindinis dėmesys į žmogų orientuotam požiūriui. Galiojantį ES skaitmeninį COVID pažymėjimą turinčiam asmeniui iš esmės neturėtų būti taikomi papildomi apribojimai, tokie kaip testai ar karantinas, nepriklausomai nuo jo išvykimo vietos ES. Gali būti reikalaujama, kad ES skaitmeninio COVID pažymėjimo neturintys asmenys prieš atvykstant arba atvykus atliktų testą.
  • Standartinė skiepijimo pažymėjimo galiojimo trukmė. Siekdama išvengti skirtingų ir trikdančių požiūrių, Europos Komisija siūlo nustatyti standartinį 9 mėnesių skiepijimo pažymėjimų, išduotų užbaigus pirminio skiepijimo seriją, pripažinimo laikotarpį. Nustatant 9 mėnesių laikotarpį atsižvelgiama į Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) rekomendacijas dėl stiprinamųjų vakcinų dozių skyrimo 6 mėnesių laikotarpiu ir suteikiamas papildomas 3 mėnesių laikotarpis, skirtas nacionalinėms skiepijimo kampanijoms prisitaikyti, kad piliečiai galėtų gauti stiprinamąsias vakcinų dozes. Tai reiškia, kad kelionės metu ES valstybės narės neturėtų atmesti skiepijimo pažymėjimo, kuris buvo išduotas mažiau nei prieš devynis mėnesius nuo paskutinės pirminio skiepijimo dozės. ES valstybės narės turėtų nedelsiant imtis visų reikalingų veiksmų ir užtikrinti galimybę skiepytis toms gyventojų grupėms, kurių anksčiau išduoti skiepijimo pažymėjimai artėja prie 9 mėnesių termino.
  • Stiprinamosios vakcinų dozės. Kol kas nėra tyrimų, kuriuose būtų aiškiai nagrinėjamas stiprinamųjų vakcinų dozių poveikio COVID-19 plitimui veiksmingumas, todėl neįmanoma nustatyti stiprinamųjų vakcinų dozių pripažinimo laikotarpio. Tačiau, atsižvelgiant į atsirandančius duomenis, galima tikėtis, kad stiprinančiųjų skiepų teikiama apsauga gali trukti ilgiau nei pirminio skiepijimo apsauga. Europos Komisija atidžiai stebės naujus mokslinius įrodymus šiuo klausimu. Remdamasi šiais įrodymais, Komisija prireikus galės pasiūlyti ir tinkamą po stiprinančiųjų vakcinų dozių išduotų skiepijimo pažymėjimų pripažinimo laikotarpį.
  • ES žemėlapis, kuriame taikoma šviesoforo spalvų sistema. Nauji atvejai derinami su regiono skiepijimo aprėptimi. Žemėlapis daugiausia būtų skirtas informacijos tikslams, tačiau jis taip pat būtų naudojamas koordinuojant priemones zonose, kuriose viruso plitimo mastas yra ypač mažas (žalios zonos) arba ypač didelis (tamsiai raudonos zonos). Šioms zonoms nukrypstant nuo į žmogų orientuoto požiūrio būtų taikomos specialios taisyklės. Keliaujantiems iš žalių zonų nebūtų taikomi jokie apribojimai. Dėl didelio naujų užsikrėtimo atvejų skaičiaus turėtų būti raginama atsisakyti kelionių į tamsiai raudonos spalvos zonas bei iš jų ir turėtų būti reikalaujama, kad nepasiskiepiję ir nepersirgę asmenys prieš išvykdami atliktų testą ir atvykę karantinuotųsi (būtinųjų kelionių atveju ir vaikams iki 12 metų taikant specialias taisykles).
  • Tam tikrų su kelionėmis susijusių priemonių išimtys turėtų būti taikomos pasienio darbuotojams, vaikams iki 12 metų ir į būtiną kelionę vykstantiems asmenims. Į būtiną kelionę vykstančių asmenų sąrašas turėtų būti sumažintas, nes per tą laiką daug į esamą sąrašą įtrauktų keliautojų turėjo galimybę pasiskiepyti.
  • Supaprastinta skubaus sustabdymo procedūra. Ekstremalioji procedūra, kurios paskirtis – sulėtinti galimų naujų COVID-19 atmainų plitimą arba imtis priemonių ypač sunkiomis aplinkybėmis, turėtų būti supaprastinta ir veiksmingesnė. Ji apimtų ES valstybės narės pranešimą Europos Komisijai ir ES Tarybai bei ES Tarybos integruoto politinio atsako į krizes apskritojo stalo posėdį.

Siekdama suteikti pakankamai laiko suderintam požiūriui įgyvendinti, Europos Komisija siūlo, kad šie atnaujinimai būtų taikomi nuo 2022 m. sausio 10 d.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai

Klausimai ir atsakymai (anglų k.)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. lapkričio 26 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje