Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2024 m. kovo 22 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 3 min

Europos Komisija siūlo nustatyti didesnius muitų tarifus Rusijos ir Baltarusijos grūdų produktams

Šiandien Europos Komisija pasiūlė nustatyti didesnius muitų tarifus iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamiems grūdams, aliejingosioms sėkloms ir jų produktams.

Asociatyvinė ūkininkavimo nuotrauka

Šiandien Europos Komisija pasiūlė nustatyti didesnius muitų tarifus iš Rusijos ir Baltarusijos į ES importuojamiems grūdams, aliejingosioms sėkloms ir jų produktams (be kita ko, kviečiams, kukurūzams saulėgrąžų rupiniams, toliau – grūdų produktai).  Šie muitų tarifai yra pakankamai dideli, kad praktiškai sustabdytų šių produktų importą į ES, bet neturėtų poveikio eksportui į trečiąsias šalis.

Šiomis priemonėmis siekiama kelių tikslų:

  • užkirsti kelią ES rinkos destabilizavimui ateityje vykdant reikšmingą Rusijos grūdų produktų nukreipimą į ES rinką. Visų pirma ES ūkininkų bendruomenės išreiškė susirūpinimą dėl tokios rizikos, o tai, kad Rusija yra pasaulyje pirmaujanti grūdų eksportuotoja ir nori naudoti maisto eksportą kaip geopolitinę priemonę, rodo, kad ši rizika yra didelė;
  • kovoti su Ukrainos teritorijose užaugintų ir Rusijos neteisėtai pasisavintų grūdų eksportu; dalis tokių grūdų buvo neteisėtai eksportuoti į ES rinką juos sąmoningai klaidingai ženklinant kaip Rusijos kilmės. Šiandien siūlomais muitų tarifais bus užtikrinta, kad šis neteisėtas eksporto metodas nebebūtų pelningas;
  • užkirsti kelią tam, kad Rusija naudotų pajamas iš eksporto į ES – tiek eksportuodama rusiškus, tiek neteisėtai iš Ukrainos pasisavintus grūdų produktus – savo agresijos karui prieš Ukrainą finansuoti. Kadangi 2023 m. Rusija į ES eksportavo apie 1,3 mlrd. EUR vertės tokių produktų, šie ES muitų tarifai panaikins dar vieną Rusijos ekonomikai, o kartu Rusijos karo mašinai, svarbų pelno šaltinį.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Siūlome nustatyti muitų tarifus šiam Rusijos importui, kad sumažintume didėjančią riziką mūsų rinkoms ir mūsų ūkininkams. Tai sumažins Rusijos galimybes išnaudoti ES savo karo mašinai. Toliau laikomės įsipareigojimo apsaugoti pasaulinį apsirūpinimo maistu saugumą, ypač besivystančiose šalyse. Užtikriname tinkamą paramos mūsų ekonomikai ir ūkininkų bendruomenėms pusiausvyrą. Tuo pačiu metu mes išlaikome nepaliaujamą paramą Ukrainai.“

Vykdomasis pirmininko pavaduotojas ir už prekybą atsakingas Europos Komisijos narys Valdis Dombrovskis sakė: „Šiandienos pasiūlymas – laiku žengiamas būtinas žingsnis: Rusijos ir Baltarusijos grūdai ir su grūdais susiję produktai iki šiol galėjo patekti į ES rinką taikant mažus muitų tarifus arba išvis netaikant muitų, ir mes matėme, kad šių produktų importas 2023 m. labai padidėjo. Dėl mūsų siūlomų labai didelių muitų tarifų šių produktų importas taps komerciniu požiūriu neperspektyviu, taip kartu bus užkirstas kelias galimam produktų antplūdžiui, kuris galėtų destabilizuoti ES maisto rinką. Tai taip pat padės sustabdyti Rusijos praktiką neteisėtai eksportuoti vogtus ukrainietiškus grūdus į ES. Stengiamės užtikrinti pasaulinį apsirūpinimo maistu saugumą – ši priemonė neturės įtakos Rusijos ir Baltarusijos grūdų produktų tranzitui į trečiąsias šalis. Paskutinis, bet ne mažiau svarbus aspektas: šiandienos pasiūlymu bus pašalintas dar vienas svarbus Rusijos vyriausybės pajamų šaltinis neteisėtam agresijos karui prieš Ukrainą finansuoti.“

Dėl glaudžių politinių ir ekonominių ryšių su Rusija didesni muitų tarifai būtų taikomi ir Baltarusijai. Be to, įtraukus Baltarusiją į naująją priemonę, ES užkirs kelią tam, kad Rusija naudotųsi Baltarusija, siedama apeiti naujus muitų tarifus ir savo prekes nukreipti į ES rinką.

Šiandienos pasiūlymas neturi poveikio grūdų, aliejingųjų sėklų ir jų produktų tranzitui iš Rusijos ir Baltarusijos į trečiąsias šalis. Tai rodo, kad Europos Sąjunga tebėra visapusiškai įsipareigojusi skatinti apsirūpinimo maistu saugumą visame pasaulyje, ypač kalbant apie besivystančias šalis.

Praėjus daugiau kaip dvejiems metams po Rusijos plataus masto agresijos karo prieš Ukrainą pradžios, Europa yra vieninga ir pasiryžusi toliau ginti mūsų vertybes ir pagrindinius principus. ES tvirtai palaiko Ukrainą bei jos žmones ir toliau nepalenkiamai rems Ukrainos ekonomiką, o taip pat jos visuomenę, ginkluotąsias pajėgas ir būsimą atstatymą tol, kol reikės.

Tolesni veiksmai

Dabar pasiūlymą svarstys Europos Sąjungos Taryba. Tarybai patvirtinus muitų tarifus, jie bus iškart pradėti taikyti.

Daugiau informacijos

Pasiūlymas dėl Tarybos reglamento

Klausimai ir atsakymai (anglų k.)

ES ir Ukrainos prekybos santykiai

Rusijai taikomos ES sankcijos

Pranešimas spaudai (anglų k.)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. kovo 22 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje