Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. gruodžio 2 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija siūlo kriminalizuoti ES sankcijų pažeidimus

Šiandien Europos Komisija teikia pasiūlymą suvienodinti su ES ribojamųjų priemonių pažeidimais susijusių nusikalstamų veikų sampratą ir bausmes už jas.

Laivas
Europos Sąjunga, 2020

Šiandien Europos Komisija teikia pasiūlymą suvienodinti su ES ribojamųjų priemonių pažeidimais susijusių nusikalstamų veikų sampratą ir bausmes už jas. Tebevykstant Rusijos agresijai prieš Ukrainą, labai svarbu, kad ES ribojamosios priemonės būtų visiškai įgyvendintos, o šių priemonių pažeidimai nepasiteisintų.

Europos Komisija siūlo bendras ES taisykles, kurios palengvins ribojamųjų priemonių pažeidimų tyrimą, baudžiamąjį persekiojimą ir bausmes už jas visose ES  valstybėse narėse.

ES sankcijų pažeidimas yra sunki nusikalstama veika

ES ribojamųjų priemonių įgyvendinimas Rusijai užpuolus Ukrainą rodo, kad sudėtinga nustatyti oligarchams priklausantį turtą, kurį jie slepia skirtingose jurisdikcijose pasinaudodami teisinėmis ir finansinėmis struktūromis. Siūloma direktyva nustatys vienodas bausmes visose valstybėse narėse. Taip bus pašalintos esamos teisinės spragos ir sustiprės atgrasymas nuo ES sankcijų pažeidinėjimo.

Pagrindiniai pasiūlymo elementai yra šie:

 • Nustatomas nusikalstamų veikų, kuriomis pažeidžiamos ES sankcijos, sąrašas, pavyzdžiui:
  • leidimas naudotis lėšomis ar ekonominiais ištekliais sankcionuotam asmeniui, subjektui ar organizacijai arba jų naudai;
  • nesugebėjimas įšaldyti šių lėšų;
  • sąlygų sudarymas sankcionuotiems asmenims atvykti į valstybės narės teritoriją arba vykti per ją tranzitu;
  • ES ribojamosiomis priemonėmis draudžiamų arba ribojamų sandorių sudarymas su trečiosiomis šalimis;
  • prekyba prekėmis ar paslaugomis, kurių importas, eksportas, pardavimas, pirkimas, perdavimas, tranzitas arba vežimas yra draudžiamas arba ribojamas;
  • draudžiamos arba ribojamos finansinės veiklos vykdymas arba
  • kitų draudžiamų arba ribojamų paslaugų, pavyzdžiui, teisinių konsultacijų, konsultavimo mokesčių klausimais, teikimas.
 • Nusikalstamos veikos apims ir ES ribojamųjų priemonių apėjimą, t. y. ribojamųjų priemonių vengimą ir bandymą jų išvengti nuslepiant lėšas arba nuslepiant faktą, kad asmuo yra galutinis lėšų savininkas.
 • Bendrieji pagrindiniai bausmių standartai: atsižvelgiant į nusikalstamą veiką, asmeniui gali būti skirta maksimali penkerių metų laisvės atėmimo bausmė; įmonėms gali būti taikomos baudos, kurios sudarytų ne mažiau kaip 5 proc. juridinio asmens (bendrovės) bendros pasaulinės apyvartos verslo metais, einančiais prieš sprendimą skirti baudą.

Tolesni žingsniai

Dabar pasiūlymą svarstys Europos Parlamentas ir ES Taryba.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai

Klausimai ir atsakymai

Pasiūlymas dėl direktyvos dėl nusikalstamų veikų ir bausmių už Europos Sąjungos ribojamųjų priemonių pažeidimą apibrėžties

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. gruodžio 2 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje