Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. spalio 19 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija siūlo griežtesnį bevizio režimo sustabdymo mechanizmą

Siekdama greičiau ir ryžtingiau reaguoti į piktnaudžiavimo beviziu režimu atvejus, Europos Komisija siūlo peržiūrėti dabartinį bevizio režimo sustabdymo mechanizmą.

Asociatyvinė dokumentų keliavimui nuotrauka

Europos Komisija siūlo griežtesnį bevizio režimo sustabdymo mechanizmą

Siekdama greičiau ir ryžtingiau reaguoti į piktnaudžiavimo beviziu režimu atvejus, Europos Komisija siūlo peržiūrėti dabartinį bevizio režimo sustabdymo mechanizmą. Tokie piktnaudžiavimo pavyzdžiai: išaugęs neteisėtai atvykstančių asmenų skaičius dėl nepakankamo suderinimo su ES vizų politika, pilietybės suteikimo investuotojams programos šalyse, kurioms taikomas bevizis režimas, arba hibridinės grėsmės, pavyzdžiui, valstybės remiamas migracijos instrumentalizavimas.

Prie pasiūlymo pridedama šeštoji ataskaita pagal bevizio režimo sustabdymo mechanizmą.

Bevizio režimo sustabdymo mechanizmo stiprinimas

Šiuo metu mechanizmas gali būti pradėtas taikyti tik konkrečiais atvejais, pavyzdžiui, staigiai ir smarkiai išaugus neteisėtai migracijai arba dėl saugumo rizikos. Siūloma peržiūra:

  • išplečiami bevizio režimo sustabdymo pagrindai, pvz., įtraukiamas nepakankamas suderinimas su ES vizų politika, hibridinės grėsmės ir vykdomos pilietybės suteikimo investuotojams programos;
  • prailginama dabartinės procedūros trukmė, kad būtų suteikta daugiau laiko imtis taisomųjų veiksmų; nustatoma nauja skubos procedūra, kad prireikus būtų galima greičiau reaguoti, pavyzdžiui, labai išaugus atvykstančių asmenų skaičiui arba grėsmės saugumui atveju;
  • stiprinama Europos Komisijos pareiga stebėti bet kurią šalį, kuriai taikomas bevizis režimas ir kurioje kyla iššūkių, ir apie tai pranešti.

Šeštoji ataskaita pagal bevizio režimo sustabdymo mechanizmą

Nuo 2017 m. Europos Komisija teikia metines ataskaitas pagal bevizio režimo sustabdymo mechanizmą. Šeštoji ataskaita apima Vakarų Balkanų ir Rytų partnerystės šalis, su kuriomis palaikomas vizų režimo liberalizavimo dialogas, taip pat Ramiojo vandenyno ir Karibų jūros regiono šalis, kuriose taikomos pilietybės suteikimo investuotojams programos.

Ataskaitoje prieinama prie išvados, kad visos aštuonios šalys (Albanija, Bosnija ir Hercegovina, Juodkalnija, Šiaurės Makedonija, Serbija, Sakartvelas, Moldova ir Ukraina) turi imtis tolesnių veiksmų, kad suderintų savo vizų politiką su šios srities ES politika, ir turi toliau dėti pastangas, kad užkirstų kelią nepagrįstiems prašymams suteikti prieglobstį. Taip pat reikia dėti daugiau pastangų neteisėtos migracijos prevencijos, taip pat kovos su organizuotu nusikalstamumu ir korupcija srityse. Ataskaitoje taip pat atkreipiamas dėmesys į Europos Komisijos susirūpinimą dėl pilietybės suteikimo investuotojams programų, kuriomis suteikiama galimybė atvykti į ES be vizos. 

Tolesni veiksmai

Dabar Europos Parlamentas ir ES Taryba derėsis dėl Europos Komisijos pasiūlymo peržiūrėti bevizio režimo sustabdymo mechanizmą.

Europos Komisija toliau bent kartą per metus teiks ataskaitas Europos Parlamentui ir ES Tarybai dėl šalių, kurioms taikomas bevizis režimas, kiek tai susiję su migracijos ir saugumo iššūkiais. Su vizų režimo liberalizavimo reikalavimais susijusių aspektų stebėsena taip pat bus įtraukta į Europos Komisijos metinį plėtros dokumentų rinkinį ir prireikus į stojimo į ES derybas.

Daugiau informacijos

Visas pranešimas spaudai

Klausimai ir atsakymai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. spalio 19 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje