Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. kovo 22 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija nustato naujas vartotojų teises, užtikrinančias lengvą ir patrauklų prekių remontą

Skalbimo mašina
Europos Sąjunga, 2020

Šiandien Europos Komisija priėmė naują pasiūlymą dėl bendrų taisyklių, kuriomis skatinamas prekių remontas. Tai padės vartotojams sutaupyti lėšų ir prisidės siekiant Europos žaliojo kurso tikslų, be kita ko, mažinant atliekų kiekį. Pastaraisiais dešimtmečiais nebetinkamus gaminius buvo dažniau linkstama ne taisyti, o keisti kitais, vartotojai nepakankamai skatinti remontuoti turimas prekes pasibaigus jų teisinės garantijos laikui. Pasiūlymas prisidės prie to, kad vartotojams bus lengviau ir ekonomiškai efektyviau taisyti prekes, o ne jas pakeisti. Be to, didesnė paklausa skatins remonto sektoriaus plėtrą, o gamintojai ir pardavėjai bus skatinami kurti tvaresnius verslo modelius.

Teikiamu pasiūlymu bus užtikrinta, kad būtų remontuojama daugiau gaminių, kuriems taikomos teisinės garantijos, ir kad vartotojai turėtų galimybių lengviau ir pigiau remontuoti techniškai pataisomus gaminius (pvz., dulkių siurblius arba, kaip bus netrukus, planšetinius kompiuterius ir išmaniuosius telefonus), pasibaigus jų teisinės garantijos galiojimui arba kai prekė nebeveikia dėl nusidėvėjimo.

Naujos priemonės, kuriomis skatinamas ir palengvinamas remontas ir pakartotinis naudojimas

Pasiūlymu nustatoma nauja vartotojų teisė į remontą tiek pagal teisinę garantiją, tiek jai pasibaigus.

Pagal teisinę garantiją pardavėjai turės pasiūlyti taisymą, išskyrus atvejus, kai jis yra brangesnis negu prekės keitimas.

Pasibaigus teisinei garantijai, vartotojai galės naudotis naujomis teisėmis ir priemonėmis, kad remonto galimybė taptų paprasta ir prieinama:

  • vartotojų teisė reikalauti, kad gamintojai remontuotų gaminius, kurie yra techniškai pataisomi pagal ES teisę, pavyzdžiui, skalbyklės ar televizoriai. Taip bus užtikrinta, kad vartotojai, nusprendę taisyti savo gaminius, visada turėtų kur kreiptis, o gamintojai bus skatinami kurti tvaresnius verslo modelius;
  • gamintojų pareiga informuoti vartotojus apie gaminius, kuriuos privalo taisyti patys gamintojai;
  • internetinė ryšių dėl remonto užmezgimo platforma, sukurta siekiant sujungti vartotojus su jų teritorijoje dirbančiais taisytojais ir atnaujintų prekių pardavėjais. Platforma suteiks galimybę atlikti paiešką pagal buvimo vietą ir kokybės standartus, padės vartotojams rasti patrauklių pasiūlymų ir padidins taisytojų matomumą;
  • Europos informacijos apie remontą forma, kurios vartotojai galės prašyti iš bet kurio taisytojo, kad būtų užtikrintas remonto sąlygų ir kainos skaidrumas, o vartotojams būtų lengviau palyginti remonto pasiūlymus;
  • bus parengtas Europos remonto paslaugų kokybės standartas, kuris padės vartotojams nustatyti, kurie taisytojai įsipareigoja siekti aukštesnės kokybės. Šis „lengvai pasiekiamo remonto“ standartas bus prieinamas visoje ES dirbantiems taisytojams, norintiems įsipareigoti laikytis būtiniausių kokybės standartų, pavyzdžiui, dėl gaminių galiojimo trukmės arba prieinamumo.

Apskaičiuota, kad šia iniciatyva ES ekonomikai bus užtikrinama 4,8 mlrd. EUR augimo ir investicijų.

Europos Komisijos pasiūlymą turės priimti Europos Parlamentas ir ES Taryba.

Daugiau informacijos:

Pranešimas spaudai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. kovo 22 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje