Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. sausio 17 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija išmokėjo Ukrainai pirmuosius 3 mlrd. eurų iš iki 18 mlrd. eurų sieksiančio „makrofinansinės pagalbos+“ paketo

Šiandien Europos Komisija išmokėjo pirmąją 3 mlrd. eurų dydžio dalį iš iki 18 mlrd. eurų sieksiančio „makrofinansinės pagalbos+“ (MFP+) paketo Ukrainai.

ES ir Ukrainos vėliavos

Šiandien Europos Komisija išmokėjo pirmąją 3 mlrd. eurų dydžio dalį iš iki 18 mlrd. eurų sieksiančio „makrofinansinės pagalbos+“ (MFP+) paketo Ukrainai. Tai padaryta po to, kai 2022 m. gruodžio mėn. viduryje, nepraėjus nė dviem mėnesiams po 2022 m. spalio 20–21 d. Europos Vadovų Tarybos susitikime išreikšto prašymo, sklandžiai priimtas ir įsigaliojo MFP+ reglamentas.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Padėti Ukrainai patenkinti jos finansavimo poreikius, kad ji galėtų atremti Rusijos agresiją, yra labai svarbu ir skubu. Tai, kad šiandien išmokėti pirmieji 3 mlrd. eurų iš iki 18 mlrd. eurų sieksiančios makrofinansinės paramos, dėl kurios susitarta gruodžio mėn., rodo, kad Europos Komisija veikia itin greitai ir ryžtingai.“

Kas yra MFP+ paketas ir kaip jis veikia?

Naudodama pagal šią priemonę 2023 m. teikiamą stabilią, reguliarią ir nuspėjamą finansinę iki 18 mlrd. eurų sieksiančią paramą Ukraina galės toliau mokėti atlyginimus bei pensijas ir išlaikyti pagrindines viešąsias paslaugas, pvz., ligonines, mokyklas ir būstą perkeltiems asmenims. Tai taip pat leis Ukrainai užtikrinti makroekonominį stabilumą ir atkurti svarbią Rusijos agresijos karo metu sugriautą infrastruktūrą, pavyzdžiui, energetikos infrastruktūrą, vandens sistemas, transporto tinklus, kelius ir tiltus.

Ši MFP+ priemonė, atsižvelgiant į dabartines aplinkybes Ukrainoje, suteikia Ukrainai, palyginti su standartinėmis MFP operacijomis, daugiau lankstumo ir palankesnes skolinimosi sąlygas. Ukraina turės grąžinti lengvatines paskolas iki 35 metų, pradedant nuo 2033 m. Dar labiau solidarizuodamasi ES taip pat pasiūlė padengti Ukrainos palūkanų normų išlaidas, kurios prireikus remiamos papildomais valstybių narių mokėjimais į ES biudžetą. Be to, jei pageidaus, ES valstybės narės ir trečiosios šalys galės prisidėti prie priemonės papildomomis lėšomis, kurios bus naudojamos kaip dotacijos. Lėšos bus skiriamos per ES biudžetą, kad parama Ukrainai būtų teikiama koordinuotai.

Finansavimas padės Ukrainai patenkinti skubiausius trumpalaikius finansavimo poreikius, o kartu bus vykdomos reformos ir taikomi atskaitomybės reikalavimai, siekiant užtikrinti skaidrų ir veiksmingą lėšų naudojimą. Jie išdėstyti 2023 m. sausio 16 d. įsigaliojusiame Ukrainos ir Europos Komisijos susitarimo memorandume. Sutartomis politikos sąlygomis siekiama stiprinti Ukrainos institucijas ir pasirengti sėkmingam atstatymui, taip pat remti Ukrainą kelyje į Europą. 20 tikslinių politikos sąlygų, kurias Ukraina ir Europos Komisija laiko įmanomomis įvykdyti iki 2023 m. pabaigos, susijusios su keturiomis politikos sritimis: makrofinansiniu stabilumu; struktūrinėmis reformomis bei geru valdymu; teisinės valstybės principu bei kova su korupcija ir energetika.

Nuo kovo mėn. Ukrainai pagal MFP+ priemonę bus toliau kas mėnesį išmokama po 1,5 mlrd. eurų, jei bus pakankama pažanga įgyvendinant sutartas sąlygas ir jei bus nuolat laikomasi atskaitomybės reikalavimų.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai (anglų k.)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. sausio 17 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje