Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. gruodžio 19 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija 2023 m. pirmąjį pusmetį išleis iki 80 mlrd. eurų vertės ES obligacijų ES ekonomikos gaivinimui ir paramai Ukrainai finansuoti

Šiandien Europos Komisija paskelbė ketinanti 2023 m. pirmąjį pusmetį išleisti iki 80 mlrd. eurų vertės ilgalaikių ES obligacijų pagal vieningą finansavimo metodą.

ES vėliava

Šiandien Europos Komisija paskelbė ketinanti 2023 m. pirmąjį pusmetį išleisti iki 80 mlrd. eurų vertės ilgalaikių ES obligacijų pagal vieningą finansavimo metodą. Laikydamasi šio požiūrio, Europos Komisija ES vardu leis tik ES obligacijas, o ne atskiras obligacijas atskiroms programoms, tokioms kaip SURE ar makrofinansinei paramai (MFP).

Programos, kurios kitų metų pirmąjį pusmetį bus finansuojamos taikant vieningą finansavimo metodą, yra ES ekonomikos gaivinimo programa „Next Generation EU“ ir naujoji Ukrainai skirta programa „Makrofinansinė pagalba +“. Pirmajai numatyta apie 70 mlrd. eurų, o antrajai – apie 10 mlrd. eurų.

Taikant vieningą finansavimo metodą, programai „Next Generation EU“ sukurtos priemonės galės būti naudojamos ir kitoms skolinimo programoms. Visos šios programos gali būti finansuojamos lanksčiai, remiantis iš vienos ES vekselių ir ES obligacijų sandorių sistemos gautomis pajamomis.

EK toliau finansuos ES ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (RRF), kuri yra programos „NextGenerationEU“ pagrindas, žaliąjį komponentą, aiškiai ir atskirai išleisdama „NextGenerationEU“ žaliųjų obligacijų emisijas. Tokiu būdu investuotojai ir toliau galės patikrinti, ar pajamos iš priemonės „NextGenerationEU“ žaliųjų obligacijų atitinka žaliųjų obligacijų išlaidas pagal priemonės „NextGenerationEU“ žaliųjų obligacijų sistemą.

Naujojo metodo nauda

Taikydama naująjį metodą, EK galės lanksčiai ir nuosekliai planuoti, vykdyti visas emisijas ir apie jas pranešti naudodama bendrą ES obligacijų ženklą. Ji taip pat naudosis visomis savo finansavimo priemonėmis ir finansavimo metodais, kad patenkintų savo finansavimo poreikius ir taip gautų tuo metu palankiausias sąlygas.

Šios patrauklios sąlygos bus taikomos ir jos finansavimo programų naudos gavėjams.

Galiausiai ES obligacijas taip pat bus lengviau pirkti, parduoti ir pakeisti investuotojų portfeliuose. Tai padės padidinti ES vertybinių popierių likvidumą ir pagerinti jų kainodarą bei prekybą antrinėje rinkoje.  

Pagrindinė informacija

Šiuo metu Europos Komisija vykdo dvi pagrindines programas, finansuojamas lėšomis, kurios gaunamos per kapitalo rinkas. Tai ES ekonomikos gaivinimo programa „NextGenerationEU“, kuriai nuo 2021 m. vidurio iki 2026 m. pabaigos numatyta apie 800 mlrd. eurų, ir programa „Makrofinansinė pagalba +“, pagal kurią 2023 m. Ukrainai bus suteikta iki 18 mlrd. eurų parama.

Nuo priemonės „NextGenerationEU“ įgyvendinimo pradžios 2021 m. birželio mėn. Europos Komisija surinko apie 170 mlrd. eurų ilgalaikėmis ES obligacijomis. Iš šios sumos pagal ES ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę 22 ES valstybėms išmokėta beveik 140 mlrd. eurų. Kita parama suteikta kitoms ES programoms, finansuojamoms pagal programą „NextGenerationEU“.

Programa „Makrofinansinė pagalba +“ įgyvendinama po to, kai 2022 m. Europos Komisija Ukrainai išmokėjo 7,2 mlrd. eurų skubios MFP paskolų. Iki to laiko nuo 2014 m. Europos Sąjunga pagal penkias MFP programas Ukrainai skyrė daugiau kaip 5 mlrd. EUR.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai (anglų kalba)

Klausimai ir atsakymai: Suvienodintas finansavimo metodas ES skolinimuisi

2023 m. sausio-birželio mėn. ES finansavimo planas

ES skolinimosi priemonių interneto svetainė

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. gruodžio 19 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje