Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2024 m. gegužės 17 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

„Eurobarometras“: 52 proc. jaunuolių Lietuvoje ketina balsuoti Europos Parlamento rinkimuose

Artėjant birželio 6–9 d. vyksiantiems Europos Parlamento rinkimams, Europos Komisija paskelbė „Eurobarometro“ apklausą apie jaunimą ir demokratiją, kuri parodė, kad 52 proc. jaunuolių Lietuvoje (64 proc. ES) teigia ketinantys balsuoti. 

Jaunimo Europos komanda

Artėjant birželio 6–9 d. vyksiantiems Europos Parlamento rinkimams, Europos Komisija paskelbė „Eurobarometro“ apklausą apie jaunimą ir demokratiją, kuri parodė, kad 52 proc. jaunuolių Lietuvoje (64 proc. ES) teigia ketinantys balsuoti. Jaunimas Europos Sąjungoje nurodė, jog balsavimas yra veiksmingiausia priemonė siekiant, kad jų balsas būtų išgirstas (38 proc. ES, 30 proc. Lietuvoje), o Lietuvos jaunimas mano, jog veiksmingiausias yra dalyvavimas studentų ar jaunimo organizacijų veikloje (34 proc. Lietuvoje, 26 proc. ES). Nors nemažai respondentų mano, kad balsavimas yra veiksminga priemonėapie 25 proc. respondentų Lietuvoje (19 proc. ES) teigė, kad politika nesidomi, o 16 proc. (13 proc. ES) neketina balsuoti.

Apklausa parodė, kad daug jaunų žmonių yra aktyvūs ir įsitraukę į visuomeninį gyvenimą: 68 proc. Lietuvos jaunuolių (64 proc. ES) teigė, kad per pastaruosius 12 mėnesių dalyvavo vienos ar daugiau organizacijų veikloje. 40 proc. Lietuvos jaunuolių (48 proc. ES) nurodė, kad ėmėsi veiksmų, skatinančių pokyčius visuomenėje – pasirašė peticiją, dalyvavo mitinge ar siuntė laišką politikui. Ypač aktyviai jaunimas dalyvavo veiklose, susijusiose su žmogaus teisėmis (33 proc. Lietuvoje, 34 proc. ES), karais ir konfliktais (31 proc. Lietuvoje, 24 proc. ES), sveikata ir gerove (23 proc. Lietuvoje, 29 proc. ES), lygiomis teisėmis nepriklausomai nuo lyties, rasės ar seksualinės orientacijos (23 proc. Lietuvoje, 29 proc. ES) ir klimato kaita bei aplinka (20 proc. Lietuvoje, 33 proc. ES).

Jaunimas mano, kad švietimo sistema juos gerai parengė iššūkiams, su kuriais jie susiduria. Pavyzdžiui, 77 proc. respondentų Lietuvoje (73 proc. ES) teigė, kad jų išsilavinimas suteikė jiems reikiamų skaitmeninių įgūdžių dezinformacijai identifikuoti. 71 proc. respondentų Lietuvoje (72 proc. ES) teigė, kad jų išsilavinimas juos išmokė rūpintis aplinka.

Galiausiai apklausa parodė, kad jaunimas išlaiko europietišką požiūrį. Apie 50 proc. respondentų Lietuvoje (43 proc. ES) dalyvavo veiklose kitoje ES šalyje. Dažniausios veiklos – kultūrinė/sporto veikla (20 proc. Lietuvoje, 16 proc. ES), studijos ar kursai (15 proc. Lietuvoje, 16 proc. ES) arba darbas (15 proc. Lietuvoje, 12 proc. ES). Apie pusė apklaustų jaunuolių (52 proc. Lietuvoje, 49 proc. ES) teigia, kad žino apie ES švietimo, mokymo, jaunimo ir sporto programos „Erasmus+“ teikiamas finansavimo galimybes. Taip pat 74 proc. jaunuolių Lietuvoje (67 proc. ES) mano, kad Europos Sąjunga daro tam tikrą poveikį jų kasdieniam gyvenimui, 19 proc. (26 proc. ES) teigia, kad nedaro, o 6 proc. (7 proc. ES) – nežino.

Greitoji „Eurobarometro“ apklausa „Jaunimas ir demokratija“ atlikta 2024 m. balandžio 3–12 dienomis. Lietuvoje surengti 1 028 interviu internetu su 15–30 metų amžiaus jaunuoliais. Iš viso 27 ES valstybėse narėse apklausti 26 189 jaunuoliai. 

Daugiau informacijos

„Eurobarometro“ apklausa

Europos jaunimo portalas

Komunikatas dėl 2022 m. Europos jaunimo metų rezultatų

Kaip balsuoti Europos Parlamento rinkimuose

Pranešimas spaudai (anglų k.)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. gegužės 17 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje