Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. gegužės 20 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

ES išmokėjo 600 mln. eurų makrofinansinės pagalbos Ukrainai

Europos Komisija ES vardu išmokėjo 600 mln. eurų makrofinansinės pagalbos Ukrainai.

ES ir Ukrainos vėliavos

Šiandien Europos Komisija ES vardu išmokėjo 600 mln. eurų makrofinansinės pagalbos Ukrainai. Po neišprovokuotos ir nepagrįstos Rusijos invazijos ši skubi finansinė parama padeda Ukrainai spręsti jos didelio finansavimo trūkumo problemą, susijusią su išskirtiniais humanitariniais ir gynybos poreikiais.

Pirmoji 600 mln. eurų šios skubios makrofinansinės pagalbos dalis buvo išmokėta per du kartus – kovo 11 ir 18 d. Mokėjimas atliekamas įvertinus valdžios institucijų pažangą įgyvendinant struktūrinės politikos priemones, dėl kurių susitarta susitarimo memorandume. Europos Komisija padarė išvadą, kad bendrai paėmus valdžios institucijos ėmėsi veiksmų sutartoms sąlygoms įgyvendinti. Tačiau dabartinės karo aplinkybės yra force majeure įvykis, kuris trukdo veiksmingai įgyvendinti struktūrinės politikos priemones. Išimties tvarka reaguodama į neatidėliotinus Ukrainos finansavimo poreikius ir atsižvelgdama į tai, kad šiuo metu nustatytų sąlygų neįmanoma įvykdyti dėl force majeure, Europos Komisija nusprendė skubiai išmokėti antrąją dalį.

Nuo Rusijos agresijos pradžios Europos Sąjunga gerokai padidino savo paramą ir sutelkė apie 4,1 mlrd. eurų bendram Ukrainos ekonominiam, socialiniam ir finansiniam atsparumui paremti. Gegužės 18 d. Europos Komisija komunikate pateikė planus dėl neatidėliotino ES atsako, skirto spręsti Ukrainos finansavimo trūkumo problemą, o taip pat dėl ilgalaikės atstatymo sistemos, kuriuose numatyta pasiūlyti 2022 m. suteikti Ukrainai papildomą iki 9 mlrd. eurų makrofinansinę pagalbą paskolų forma.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Šiais itin sunkiais laikais ES tvirtai remia Ukrainą ir jos drąsius žmones. Šiandien išmokėjome 600 mln. eurų neatidėliotinos makrofinansinės pagalbos, kad patenkintume didelius Ukrainos finansavimo poreikius, taip užtikrindami, kad ji galėtų toliau teikti būtiniausias paslaugas ir patenkinti pagrindinius kasdienius poreikius. Šiandien išmokėta suma yra paskutinė 1,2 mlrd. eurų finansinės pagalbos paketo, apie kurį paskelbiau sausio mėn. pabaigoje, dalis. Ateityje ES ir toliau teiks trumpalaikę finansinę paramą Ukrainai ir padės jai vykdyti ilgalaikį atstatymą, laikydamasi trečiadienį paskelbtų planų. Ukraina atsities kaip demokratinė ir klestinti šalis.“

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai (anglų kalba)

Pranešimas spaudai ukrainiečių kalba

Pranešimas spaudai rusų kalba

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. gegužės 20 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje