Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. gruodžio 16 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

ES ir Ukraina pasirašė 100 mln. eurų vertės paramos paketą karo apgadintų mokyklų atstatymui

Europos Komisija ir Ukrainos Vyriausybė pasirašė 100 mln. eurų vertės paramos paketą mokyklų, nukentėjusių Rusijos karo prieš Ukrainą metu, atstatymui ir atkūrimui.

ES ir Ukrainos vėliavos
Europos Sąjunga, 2022

Europos Komisija ir Ukrainos Vyriausybė pasirašė 100 mln. eurų vertės paramos paketą mokyklų, nukentėjusių Rusijos karo prieš Ukrainą metu, atstatymui ir atkūrimui. Parama Ukrainą pasieks per ES humanitarinius partnerius ir iš dalies kaip parama biudžetui Ukrainos Vyriausybei.

Pagal šiuo metu galiojančią sutartį su Lenkijos plėtros banku „Bank Gospodarstwa Krajowego“ Europos Komisija skyrė apie 14 mln. eurų mokykliniams autobusams įsigyti, kad Ukrainos vaikai galėtų saugiai keliauti į mokyklas. Europos Komisija taip pat pradėjo ES solidarumo kampaniją, skirtą sutelkti dovanojamus mokyklinius autobusus, kurie Ukrainą pasieks per ES civilinės saugos mechanizmą. Iš viso iš ES ir jos valstybių narių šiuo metu keliauja 240 autobusų.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Rusijos išpuoliai prieš civilinę infrastruktūrą, ypač kai žiema užvaldo šalį, yra tyčinis nusikaltimas prieš milijonus nekaltų žmonių. Tai rimtas tarptautinės teisės pažeidimas. Pagrindinis ES prioritetas – kuo greičiau sugrąžinti Ukrainos vaikus į mokyklas. Šiandien vykdome pažadą remti nuo žiauraus Rusijos karo nukentėjusių ir sugriautų mokyklų atstatymą. Iki 2023 m. pradžios mes taip pat pristatysime mokyklinių autobusų Ukrainai, kad vaikai galėtų vykti į mokyklas geriausiomis įmanomomis sąlygomis. Ukrainos ateitis prasideda nuo vaikų grįžimo į mokyklas.“

Pirmoji Ukrainos ponia Olena Zelenska sakė: „Esu dėkinga Europos Komisijai, visų pirma jos pirmininkei Ursulai von der Leyen, už paramą Ukrainos mokyklų atstatymui. Šiandien mažiau nei trečdalis vaikų Ukrainoje turi galimybę reguliariai lankyti mokyklą. Likusi dalis turi mokytis internetu arba mišriu formatu. Dėl nuolatinių apšaudymų ir elektros energijos tiekimo sutrikimų mokytis tampa vis sunkiau. Mano fondo prioritetas – švietimo proceso atkūrimas. Šiandien mūsų vaikų švietimas yra mūsų indėlis į bendrą Europos ateitį.“

100 mln. eurų pagalbos paketą sudaro:

  • 34 mln. eurų humanitarinei pagalbai, iš kurių 20 mln. eurų skirta per Jungtinių Tautų projektų paslaugų biurą (UNOPS) ir 14 mln. eurų – pagal Jungtinių Tautų vystymo programą (JTVP). Ši parama daugiausia apims smulkų ir vidutinį remontą, įskaitant langų, stogų, durų, sanitarijos ir šildymo įrenginių remontą, taip pat aprūpinimą klasių įranga mokymosi erdvėse ir slėptuvėse nuo bombų;
  • 66 mln. eurų bus tiesiogiai suteikta Ukrainos vyriausybei kaip parama biudžetui.

Europos Komisija bendradarbiaus su Ukrainos vyriausybe ir Olenos Zelenskos  fondu. Europos Komisija tikisi 66 mln. eurų paramą biudžetui išmokėti per ateinančias kelias savaites. UNOPS ir JTVP pradėjo apgadintų pastatų žalos vertinimą. Tikimasi, kad dauguma švietimo įstaigų, kurioms bus skirta ši dotacija, bus suremontuotos nuo 2022 m. gruodžio mėn. iki 2023 m. rugsėjo mėn. – iki kitų mokslo metų pradžios.

Kalbant apie 14 mln. eurų ES dotaciją mokykliniams autobusams, bankas „Bank Gospodarstwa Krajowego“ bendradarbiaus su savo partneriu – Solidarumo fondu Lenkijoje, kad autobusų nupirktų 2023 m. pradžioje.

Pagrindinė informacija

Rusijos atakos iki šiol apgadino arba sunaikino daugiau kaip 2 800 švietimo įstaigų, o tai paveikė 5,7 mln. mokyklinio amžiaus vaikų. Daugelis tiesiog nebeturi mokyklos. Mokymas internetu ne visada veikia, kai trūkinėja elektros energijos tiekimas arba mokiniai neturi tinkamos IT įrangos. Siekiant užtikrinti mokymosi tęstinumą, mokyklų pastatų atstatymas ir mokyklinių autobusų tiekimas tapo vienu svarbiausių ES prioritetų. Europos Komisija labai greitai ėmėsi veiksmų, kad užtikrintų finansavimą, kad šie vaikai turėtų galimybę kuo greičiau grįžti į mokyklas geriausiomis įmanomomis sąlygomis.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas žiniasklaida (anglų k.)

Europos Sąjunga ir Ukraina. Informacijos suvestinė

Informacijos suvestinė. Pabėgėliai iš Ukrainos: Parama moksleiviams ir mokytojams        

ES humanitarinė pagalba Ukrainoje

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. gruodžio 16 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje