Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. gegužės 16 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

ES ir JAV prekybos ir technologijų taryba: stiprinama partnerystė neramiais laikais

ES ir JAV šiandien dar kartą patvirtino savo glaudų bendradarbiavimą sprendžiant pasaulines prekybos ir technologijų problemas, laikydamosi savo bendro įsipareigojimo siekti demokratijos, laisvės ir žmogaus teisių.

ES ir JAV prekybos ir technologijų taryba
Europos Sąjunga, 2022

ES ir JAV, susitikusios antrajame ES ir JAV Prekybos ir technologijų tarybos (TTC) ministrų susitikime Paryžiuje, šiandien dar kartą patvirtino savo glaudų bendradarbiavimą sprendžiant pasaulines prekybos ir technologijų problemas, laikydamosi savo bendro įsipareigojimo siekti demokratijos, laisvės ir žmogaus teisių.

Abi šalys pakartojo, kad ES ir JAV Prekybos ir technologijų taryba atlieka pagrindinį vaidmenį atnaujintoje transatlantinėje partnerystėje, kuri jau padėjo koordinuoti bendras priemones, kurių ėmėsi ES ir JAV reaguodamos į Rusijos agresiją prieš Ukrainą.

Pagrindiniai antrojo Prekybos ir technologijų tarybos (TTC) ministrų susitikimo rezultatai

Parama Ukrainai

ES ir JAV Prekybos ir technologijų tarybos bendrapirmininkiai pareiškė tvirtą bendrą įsipareigojimą remti Ukrainą prieš Rusijos karinę agresiją ir susitarė dėl konkrečių priemonių, kurios jau įgyvendintos ir bus toliau tęsiamos TTC. Jie taip pat įsipareigojo bendradarbiauti su Ukraina, kad būtų atkurta jos ekonomika ir sudarytos palankesnės sąlygos prekybai bei investicijoms.

Informacijos vientisumas

ES ir JAV susitarė stiprinti bendradarbiavimą, kad išlaikytų informacijos vientisumą krizinėse situacijose, pirmiausia sutelkdamos dėmesį į bendrą analitinę sistemą, skirtą Rusijos manipuliavimui informacija ir kišimuisi į ją nustatyti.

Eksporto kontrolė

Bendradarbiavimas TTC padėjo greitai ir suderintai įdiegti pažangių technologijų, pavyzdžiui, orlaivių ir erdvėlaivių bei kibernetinio stebėjimo, eksporto kontrolę, kad būtų sumažintas Rusijos gebėjimas toliau plėtoti savo pramoninius ir karinius pajėgumus.

Saugios tiekimo grandinės

Kadangi Rusijos agresija prieš Ukrainą toliau kelia grėsmę pasaulinėms tiekimo grandinėms, abi šalys susitarė, kad glaudus bendradarbiavimas siekiant didinti tiekimo grandinių atsparumą yra kaip niekad svarbus. Pavyzdžiui, ES ir JAV susitarė sukurti bendrą išankstinio perspėjimo ir puslaidininkių vertės grandinių stebėsenos mechanizmą, didinti informuotumą apie tiekimo sutrikimus ir pasirengimą jiems, taip pat keitimąsi informacija, kad būtų išvengta varžybų dėl subsidijų.

Technologijų standartai

Besiformuojančių technologijų srityje ES ir JAV susitarė sukurti Strateginės standartizacijos informacijos (SSI) mechanizmą, skirtą bendriems interesams tarptautinėje standartizacijos veikloje skatinti ir ginti. Abi šalys sieks skatinti suderintų ir sąveikių techninių standartų kūrimą bendrų strateginių interesų srityse, tokiose kaip dirbtinis intelektas, medžiagų perdirbimas arba daiktų internetas.

Dirbtinis intelektas

Abi šalys toliau aptarė bendrų dirbtinio intelekto principų įgyvendinimą ir susitarė parengti bendras patikimo dirbtinio  intelekto vertinimo ir rizikos valdymo veiksmų gaires.

Bendra informacija

2021 m. birželio 15 d. Briuselyje įvykusiame aukščiausiojo lygio susitikime Europos Sąjunga ir Jungtinės Amerikos Valstijos paskelbė apie ES ir JAV prekybos ir technologijų tarybą (TTC). TTC veikia kaip forumas, kuriame ES ir JAV koordinuoja pozicijas dėl pagrindinių prekybos ir technologijų klausimų sprendimo ir stiprina transatlantinį bendradarbiavimą šioje srityje, grindžiamą bendromis demokratinėmis vertybėmis.

TTC steigiamasis posėdis įvyko 2021 m. rugsėjo 29 d. Po posėdžio buvo sudaryta 10 darbo grupių, nagrinėjančių tokius klausimus kaip standartai, dirbtinis intelektas, puslaidininkiai, eksporto kontrolė ir pasaulinės prekybos uždaviniai. Kitą TTC posėdį planuojama surengti iki 2022 m. pabaigos Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Visas pranešimas spaudai (anglų kalba)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. gegužės 16 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje