Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. balandžio 19 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

EK užregistravo 100-ąją Europos piliečių iniciatyvą, kuria raginama ES sostines sujungti greitaisiais traukiniais

Europos Komisija (EK) nusprendė užregistruoti Europos piliečių iniciatyvą „Sujunkime visas Europos sostines ir europiečius greitųjų traukinių tinklu“.

grupė jaunų žmonių

Balandžio 18 d. Europos Komisija (EK) nusprendė užregistruoti Europos piliečių iniciatyvą „Sujunkime visas Europos sostines ir europiečius greitųjų traukinių tinklu“. Iniciatyvos organizatoriai ragina Europos Komisiją pasiūlyti teisiškai privalomą aktą, kurio tikslas – sujungti visas Europos sostines greitųjų geležinkelių linijomis sujungiant esamus greitųjų geležinkelių tinklus ir nutiesiant greitųjų geležinkelių linijas ten, kur jų dar nėra.

Sprendimas užregistruoti iniciatyvą neturi įtakos nei galutinėms teisinėms ir politinėms Europos Komisijos išvadoms dėl šios iniciatyvos, nei jos ketinimui imtis ar nesiimti veiksmų, jei iniciatyva susilauks būtino palaikymo.

Kadangi ši Europos piliečių iniciatyva tenkina oficialias teisės akte nustatytas sąlygas, Europos Komisija mano, kad ji yra teisiškai priimtina. Kol kas EK pasiūlymo esmės neanalizavo.

Nuo momento, kai iniciatyva užregistruota, organizatoriai turi per šešis mėnesius pradėti rinkti parašus. Jei per vienus metus Europos piliečių iniciatyva sulauks vieno milijono pritarimo pareiškimų bent iš septynių skirtingų ES valstybių narių, Europos Komisija turės imtis priemonių. EK galės nuspręsti prašymą patenkinti arba atmesti, tačiau sprendimą turės pagrįsti.

Šimtas Europos piliečių iniciatyvų

Nuo 2012 m. balandžio 1 d., kai buvo įvestos Europos piliečių iniciatyvos, jas inicijavę piliečiai surinko apie 18 mln. parašų. Europos Komisija gavo 125 prašymus leisti pradėti Europos piliečių iniciatyvas ir iš jų 100 užregistravo.

Kol kas milijoną parašų pavyko surinkti dėl devynių iniciatyvų. EK jau ėmėsi veiksmų dėl septynių iš jų, o dvi šiuo metu yra nagrinėjamos. Balandžio 5 d. Europos Komisija ėmėsi veiksmų reaguodama į iniciatyvą „Saugokime bites ir ūkininkus! Bitėms nekenkiantis žemės ūkis – sveika aplinka“.

Europos piliečių iniciatyvos suteikia piliečiams galimybę siūlyti temas, kurios būtų įtraukiamos į ES lygmens darbotvarkę, ir tai jau duoda konkrečių rezultatų. Pavyzdžiui, reaguodama į vieną iš iniciatyvų, EK paskelbė, kad 2023 m. pateiks pasiūlymą uždrausti laikyti narvuose visus iniciatyvoje nurodytus gyvūnus. Imantis tolesnių veiksmų, susijusių su iniciatyvomis „Teisė į vandenį“ ir „Uždrausti glifosatą“, buvo priimti ir 2021 m. pradėti taikyti teisėkūros procedūra priimami aktai.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai

Europos piliečių iniciatyva

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. balandžio 19 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje