Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. kovo 24 d.

EK sustiprino COVID-19 vakcinų eksporto skaidrumo ir leidimų mechanizmą ir pasiūlė priemonę, kaip greičiau išduoti leidimus atnaujintoms vakcinoms nuo COVID-19

social_media_-_covid-19_0.jpg
© EU
Šiandien Europos Komisija nustatė abipusiškumo ir proporcingumo principus kaip naujus kriterijus, kuriuos reikia įvertinti suteikiant eksporto leidimą pagal COVID-19 vakcinų eksporto skaidrumo ir leidimų mechanizmą. Ši sistema labai pagerino eksporto skaidrumą. Vis dėlto tikslas užtikrinti, kad ES piliečiai laiku gautų COVID-19 vakcinų, vis dar nepasiektas. EK taip pat pasiūlė priemonę, kaip greičiau išduoti leidimus atnaujintoms vakcinoms nuo COVID-19.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „ES didžiuojasi turėdama vakcinų gamintojų, kurie ne tik tiekia vakcinas ES piliečiams, bet ir eksportuoja jas į įvairias pasaulio šalis. Nors mūsų valstybės narės susiduria su trečiąja pandemijos banga ir ne visos bendrovės laikosi sutarčių, ES yra vienintelė didelė EBPO gamintoja, toliau dideliu mastu eksportuojanti vakcinas į dešimtis šalių. Tačiau atvirumas turėtų būti abipusis. Todėl Europos Komisija į esamą ES leidimų mechanizmą įtrauks abipusiškumo ir proporcingumo principus. ES turi puikų įvairių vakcinų krepšelį – pasirūpinome daugiau nei pakankamu vakcinos dozių kiekiu visiems gyventojams. Tačiau turime užtikrinti, kad vakcinos ES piliečiams būtų tiekiamos laiku ir kad jų pakaktų. Svarbi kiekviena diena.“

Naujajame reglamente numatyti du esamo mechanizmo pakeitimai.

Pirma, valstybės narės ir Europos Komisija turėtų įvertinti planuojamo eksporto poveikį ES išankstinių pirkimo sutarčių su vakcinų gamintojais įgyvendinimui ir kartu atsižvelgti į abipusiškumą , t. y. ar paskirties šalis įstatymais ar kitais būdais riboja vakcinų ar jų žaliavų eksportą, ir proporcingumą , t. y. ar paskirties šalyje vyraujančios sąlygos (visų pirma epidemiologinė padėtis, vakcinavimo tempas ir galimybė gauti vakcinų) yra geresnės ar blogesnės nei ES. Valstybės narės ir EK turėtų įvertinti, ar prašomas eksportas nekelia grėsmės vakcinų ir jų komponentų tiekimo saugumui Europos Sąjungoje.

Antra, siekiant susidaryti išsamų vaizdą apie prekybą vakcinomis, į naujojo akto taikymo sritį įtraukta 17 šalių, kurioms anksčiau reglamentas netaikytas. Tai Albanija, Armėnija, Azerbaidžanas, Baltarusija, Bosnija ir Hercegovina, Gruzija, Izraelis, Jordanija, Islandija, Libanas, Libija, Lichtenšteinas, Juodkalnija, Norvegija, Šiaurės Makedonija, Serbija ir Šveicarija.

ES tebėra įsipareigojusi siekti tarptautinio solidarumo, todėl šios tvarkos ir toliau netaikys vakcinoms, skirtoms humanitarinei pagalbai arba 92 mažas ir vidutines pajamas gaunančioms šalims, įtrauktoms į COVAX išankstinio rinkos dalyvių įsipareigojimo mechanizmo sąrašą.

Šis įgyvendinimo aktas yra tikslinis, proporcingas, skaidrus ir laikinas. Jis visiškai atitinka ES tarptautinį įsipareigojimą Pasaulio prekybos organizacijai ir G20, taip pat ES pasiūlymus pagal PPO prekybos ir sveikatos iniciatyvą. Valstybės narės dėl prašomų leidimų sprendžia remdamosi Europos Komisijos nuomone.

Nuo šio mechanizmo taikymo pradžios patenkinta 380 prašymų eksportuoti iš viso maždaug 43 mln. dozių į 33 skirtingas paskirties vietas. Nebuvo patenkintas tik vienas eksporto prašymas. Pagrindinės eksporto paskirties šalys yra Jungtinė Karalystė (apie 10,9 mln. dozių), Kanada (6,6 mln.), Japonija (5,4 mln.), Meksika (4,4 mln.), Saudo Arabija (1,5 mln.), Singapūras (1,5 mln.), Čilė (1,5 mln.), Honkongas (1,3 mln.), Korėja (1,0 mln.) ir Australija (1,0 mln.).

Šiandien, kaip neatidėliotiną veiksmą pagal naują Europos biologinės gynybos parengties kovai su COVID-19 atmainomis planą („HERA inkubatorių“), Europos Komisija taip pat siūlo priemonę, kaip greičiau išduoti leidimus atnaujintoms vakcinoms nuo COVID-19. Atitinkamuose ES teisės aktuose bus numatytos nuostatos, pagal kurias bendrovėms bus leidžiama sutelkti dėmesį į reikiamų įrodymų rinkimą laiku, o leidimą atnaujintoms vakcinoms bus galima išduoti Europos vaistų agentūrai pateikus mažesnį papildomų duomenų rinkinį. Dabar, kaip ir bet kuris kitas deleguotasis reglamentas, dokumentas bus perduotas Europos Parlamentui ir ES Tarybai tikrinti prieš įsigaliojant.

Daugiau informacijos:

Pranešimas spaudai: EK sustiprino COVID-19 vakcinų eksporto skaidrumo ir leidimų mechanizmą (anglų k.)

Pranešimas spaudai: Nauja tvarka prie COVID-19 atmainų pritaikytų vakcinų patvirtinimui palengvinti ir pagreitinti

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. kovo 24 d.