Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. vasario 14 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

EK siūlymas – nuo 2030 m. visiškai netaršūs nauji autobusai ir nauji sunkvežimiai

Šiandien Europos Komisija pasiūlė, kad nuo 2030 m. naujoms sunkiosioms transporto priemonėms būtų taikomos naujos griežtesnės išmetamo CO2 kiekio normos.

Green Deal Transport
Europos Sąjunga, 2017

Šiandien Europos Komisija pasiūlė, kad nuo 2030 m. naujoms sunkiosioms transporto priemonėms būtų taikomos naujos griežtesnės išmetamo CO2 kiekio normos. Jos padės sumažinti transporto sektoriuje išmetamą CO2 kiekį: sunkvežimiai, miesto ir tolimojo susisiekimo autobusai išmeta daugiau kaip 6 proc. viso ES išmetamo šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) kiekio ir daugiau kaip 25 proc. kelių transporto išmetamo ŠESD kiekio. Šiomis griežtesnėmis išmetamųjų teršalų kiekio normomis bus užtikrinta, kad šis kelių transporto sektoriaus segmentas prisidėtų prie netaršaus judumo ir ES klimato ir nulinės taršos tikslų įgyvendinimo.

Europos Komisija siūlo nustatyti griežtesnes (palyginti su 2019 m. lygiu) išmetamo CO2 kiekio normas kone visoms naujoms sunkiosioms transporto priemonėms, kurių išmetamas CO2 kiekis yra sertifikuotas, konkrečiai:

  • nuo 2030 m. išmetamą teršalų kiekį sumažinti 45 proc.,
  • nuo 2035 m. išmetamą teršalų kiekį sumažinti 65 proc.,
  • nuo 2040 m. išmetamą teršalų kiekį sumažinti 90 proc.

Siekdama, kad miestuose būtų sparčiau diegiami visai netaršūs autobusai, EK taip pat siūlo nustatyti, kad nuo 2030 m. visi nauji miesto autobusai būtų tik visai netaršūs.

Šiuo Europos žaliojo kurso ir „REPowerEU“ tikslus atitinkančiu pasiūlymu bus prisidedama ir prie energetikos pertvarkos, nes jis padės sumažinti importuojamo iškastinio kuro paklausą ir ES transporto sektoriuje energiją vartoti našiau ir suvartoti jos mažiau. Tai bus naudinga Europos vežėjams ir naudotojams, nes sumažės degalų sąnaudos, bus plačiau naudojamos efektyviau energiją vartojančios transporto priemonės. Kartu bus pagerinta oro kokybė, visų pirma miestuose, ir europiečių sveikata.

Be to, šis sektorius yra labai svarbus siekiant paremti Europos švarių technologijų pramonę ir padidinti tarptautinį konkurencingumą. ES yra sunkvežimių ir autobusų gamybos rinkos lyderė, o bendra teisinė sistema padės užsitikrinti tokią poziciją ir ateityje. Tokiomis peržiūrėtomis normomis visų pirma siunčiamas aiškus ilgalaikis signalas ES pramonei, skatinantis investuoti į novatoriškas netaršias technologijas ir spartesnį įkrovimo bei degalų papildymo infrastruktūros diegimą.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai

Klausimai ir atsakymai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. vasario 14 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje