Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. gegužės 2 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

EK priėmė išimtines ir laikinas prevencines priemones ribotam importui iš Ukrainos

Gegužės 2 d., Europos Komisija priėmė išimtines ir laikinas prevencines priemones, taikomas riboto skaičiaus produktų importui iš Ukrainos.

ES ir Ukrainos vėliavos

Šiandien, gegužės 2 d., Europos Komisija priėmė išimtines ir laikinas prevencines priemones, taikomas riboto skaičiaus produktų importui iš Ukrainos pagal išimtinę autonominių prekybos priemonių reglamento apsaugos priemonę. Šios priemonės būtinos atsižvelgiant į išskirtines didelių logistinių kliūčių, su kuriomis susiduria penkios ES valstybės narės, aplinkybes. Priemonės taikomos tik keturiems Ukrainos kilmės žemės ūkio produktams – kviečiams, kukurūzams, rapsams ir saulėgrąžų sėkloms. Jomis siekiama sumažinti su šiais produktais susijusias logistines kliūtis Bulgarijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Rumunijoje ir Slovakijoje. Priemonės įsigalioja gegužės 2 d. ir galios iki 2023 m. birželio 5 d.

Šiuo laikotarpiu Ukrainos kilmės kviečiai, kukurūzai, rapsai ir saulėgrąžų sėklos ir toliau gali būti išleidžiami į laisvą apyvartą visose Europos Sąjungos valstybėse narėse, išskyrus penkias valstybes nares: Bulgariją, Vengriją, Lenkiją, Rumuniją ir Slovakiją. Produktai gali toliau būti apyvartoje šiose penkiose valstybėse narėse arba vežami tranzitu per jas taikant bendrąją muitinio tranzito procedūrą, arba gali būti vežami į ES nepriklausančią šalį ar teritoriją.

Tuo pat metu Bulgarija, Vengrija, Lenkija ir Slovakija įsipareigojo panaikinti vienašales priemones, kurias jos pritaikė kviečiams, kukurūzams, rapsams ir saulėgrąžų sėkloms bei kitiems iš Ukrainos importuojamiems produktams.

Šios priemonės yra Europos Komisijos siūlomo bendro paramos paketo dalis. Jas papildys finansinė parama ūkininkams minėtose penkiose valstybėse narėse ir tolesnės priemonės, kuriomis siekiama palengvinti Ukrainos grūdų eksportą solidarumo koridoriais į kitas valstybes nares ir trečiąsias šalis.

Jei išskirtinė padėtis nesikeis, Europos Komisija yra pasirengusi vėl pradėti taikyti prevencines priemones po to, kai 2023 m. birželio 5 d. nustos galioti dabartinis autonominių prekybos priemonių reglamentas.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai (anglų kalba)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. gegužės 2 d. (Paskutinį kartą atnaujinta: 2023 m. gegužės 3 d.)
Autorius
Atstovybė Lietuvoje