Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. vasario 24 d.Atstovybė Lietuvoje

EK Pirmininkės U. von der Leyen ir ES vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai J. Borrellio pareiškimai dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen ir ES vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepo Borrellio pareiškimai dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą

Ursula von der Leyen and Josep Borrell Fontelles
Europos Sąjunga, 2022

EK Pirmininkės Ursulos von der Leyen pareiškimas:

„Ankstų rytą Rusijos pajėgos įsiveržė į Ukrainą – laisvą ir suverenią šalį. Europos centre nekaltos moterys, vyrai ir vaikai žūsta arba baiminasi dėl savo gyvybių. Smerkiame šį barbarišką išpuolį ir jam pagrįsti naudojamus ciniškus argumentus.

Prezidentas Putinas yra atsakingas už karo įžiebimą Europoje vėl. Šiomis tamsiomis valandomis Europos Sąjunga palaiko Ukrainą ir jos žmones. Tai, su kuo susiduriame, yra beprecedentis Rusijos vadovybės agresijos prieš suverenią, nepriklausomą šalį veiksmas. Rusijos taikinys yra ne tik Donbasas,  ne tik Ukraina; jos taikinys – stabilumas Europoje ir visa tarptautinėmis taisyklėmis grindžiama tvarka. Už tai pareikalausime Rusijos atskaitomybės.

Vėliau šiandien pateiksime plataus masto tikslinių sankcijų rinkinį Europos vadovams, kad jie jį patvirtintų. Šios sankcijos bus taikomos strateginiams Rusijos ekonomikos sektoriams, blokuojant jų prieigą prie pagrindinių technologijų ir rinkų. Susilpninsime Rusijos ekonominę bazę ir jos galimybes modernizuotis. Be to, įšaldysime Rusijos aktyvus ES ir nutrauksime Rusijos bankų prieigą prie Europos finansų rinkos. Kaip ir pirmojo sankcijų rinkinio atveju, mūsų veiksmai glaudžiai suderinti su partnerių ir sąjungininkų veiksmais. Šiomis sankcijomis siekiama suduoti smūgį Kremliaus interesams ir gebėjimui finansuoti karą.

Žinome, kad milijonai rusų šio karo nenori. Prezidentas Putinas bando laikrodį atsukti į Rusijos imperijos laikus. Tačiau tai darydamas jis kelia pavojų Rusijos žmonių ateičiai. Raginu Rusiją nedelsiant nutraukti smurtą ir išvesti savo karines pajėgas iš Ukrainos teritorijos. Neleisime Prezidentui Putinui griauti saugumo struktūros, kuri pastaruosius dešimtmečius suteikė Europai taiką ir stabilumą. Neleisime Prezidentui Putinui pakeisti teisės viršenybės jėgos bei žiaurumo viršenybe. Jis neturėtų nuvertinti mūsų demokratijos ryžto ir stiprumo.

Istorija patvirtino: pasitikėjimu ir laisve grindžiamos visuomenės ir aljansai yra atsparūs ir sėkmingi. Būtent to bijo autokratai. Europos Sąjunga remia Ukrainą ir jos žmones. Ir toliau juos remsime. Ukraina nepasiduos.“

 

ES vyriausiojo įgaliotinio užsienio reikalams ir saugumo politikai Josepo Borrellio pareiškimas:

„Tai viena tamsiausių Europos valandų nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos. Didelė branduolinė valstybė užpuolė kaimyninę valstybę ir grasina imtis atsakomųjų veiksmų prieš bet kurią kitą valstybę, kuri bandytų padėti užpultajai.

Tai ne tik šiurkščiausias tarptautinės teisės pažeidimas, bet ir pagrindinių žmonių sambūvio principų pažeidimas.

Tai jau kainuoja daug gyvybių, o kokios pasekmės dar laukia – nežinome.

Europos Sąjunga reaguos kuo griežčiausiai.

Europos Vadovų Tarybos Pirmininkas Ch. Michelis šį vakarą sušaukė Europos Vadovų Tarybos susitikimą, kuriame bus susitarta dėl griežčiausio mūsų kada nors įgyvendintų sankcijų rinkinio.

Palaikome ryšius su savo partneriais visame pasaulyje, siekdami užtikrinti, kad tarptautinė bendruomenė visapusiškai suvoktų šių įvykių rimtumą, ir primygtinai bei vieningai raginame Rusiją nedelsiant nutraukti šį netoleruotiną elgesį. Rusijos vadovybė susidurs su beprecedente izoliacija.

Tai nėra blokų ar diplomatinių jėgos žaidimų klausimas. Tai yra gyvybės ir mirties klausimas. Tai yra mūsų pasaulio bendruomenės ateities klausimas.

Esame vieningi gindami šias pozicijas drauge su savo transatlantiniais partneriais ir visomis Europos tautomis.

Esame vieningi sakydami, kad smurtas ir destrukcija nėra priemonės politiniams tikslams pasiekti.

Mes tebesame stipriausia tautų grupė pasaulyje. Tai neturėtų būti nuvertinama.

Atsižvelgdami į šią sunkią padėtį,  skubiai spręsime dėl skubios pagalbos Ukrainai.

Taip pat aktyviai remsime evakuacijos operacijas, įskaitant mūsų darbuotojus nuo Rusijos išpuolių nukentėjusiose zonose.

ES kartu su transatlantiniais ir bendraminčiais partneriais dėjo beprecedentes pastangas, kad rastų diplomatinį Rusijos sukeltos saugumo krizės sprendimą. Rusija neatsakė į šias pastangas ir, vietoje to, vienašališkai pasirinko rimtą ir iš anksto suplanuotą eskalavimą.

Prezidentas Putinas turi nutraukti šią beprasmę agresiją.

Mūsų mintys – su Ukrainos žmonėmis. Esame su jumis.“

 

Pareiškimų vaizdo įrašas skelbiamas ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. vasario 24 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje