Pereiti prie pagrindinio turinio
Europos Komisijos logotipas
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. vasario 25 d.Atstovybė Lietuvoje

EK Pirmininkės įžanginė kalba bendroje spaudos konferencijoje su EVT Pirmininku ir Prancūzijos prezidentu po 2022 m. vasario 24 d. specialiojo EVT susitikimo

Europos Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen įžanginė kalba bendroje spaudos konferencijoje su Europos Vadovų Tarybos Pirmininku Ch. Micheliu ir Prezidentu E. Macronu po 2022 m. vasario 24 d. specialiojo Europos Vadovų Tarybos susitikimo

Ursula von der Leyen
Europos Sąjunga, 2022

„Šiandienos įvykiai – istorinis lūžis Europai. Ant nekaltų moterų, vyrų ir vaikų krenta bombos. Jie bijo dėl savo gyvybių, daugybė jų miršta. Visa tai vyksta 2022 m. pačioje Europos širdyje. Prezidentas Putinas nusprendė vėl įžiebti karą Europoje. Tai visapusiška invazija į Ukrainą. Ir tai iš esmės kelia abejonių dėl mūsų taikaus sambūvio.

Tačiau šiandien aš taip pat sakau: Europos Sąjunga yra vieninga. Šįvakar Europos vadovai visiškai pasmerkė žiaurius ir neišprovokuotus išpuolius. Dabar mes turime elgtis atsižvelgdami į situaciją. Mes laikome Kremlių atsakingu. Tai aiškiai rodo šiąnakt patvirtintas plataus masto tikslinių sankcijų rinkinys. Jis turės didžiausią poveikį Rusijos ekonomikai ir politiniam elitui. Sankcijos taikomos penkiose svarbiose srityse: pirma – finansų sektoriuje, antra – energetikos sektoriuje, trečia – transporto sektoriuje, ketvirta – eksporto kontrolės ir draudimo finansuoti eksportą srityje, galiausiai – vizų politikos srityje. Apžvelgsiu svarbiausius aspektus.

Pirma, šis rinkinys apima finansines sankcijas, kuriomis nutraukiama Rusijos prieiga prie svarbiausių kapitalo rinkų. Mūsų sankcijų taikiklyje ne tik 70 proc. Rusijos bankų rinkos, bet ir pagrindinės valstybinės įmonės, įskaitant gynybos srities. Šios sankcijos didins Rusijos skolinimosi išlaidas, infliaciją ir laipsniškai griaus Rusijos pramoninę bazę. Sankcijos nukreiptos ir į Rusijos elitą, apribojant jų indėlius, kad jie nebegalėtų saugiai slėpti savo pinigų Europoje.

Antroji svarbi sankcijų taikymo sritis yra energetikos sektorius – esminė ekonomikos sritis, kuri Rusijos valstybei atneša ypač daug naudos. Mūsų draudimas eksportuoti smogs naftos sektoriui, nes Rusija negalės atnaujinti naftos perdirbimo įmonių, o 2019 m. eksportas šiame sektoriuje atnešė Rusijai 24 mlrd. EUR pajamų.

Trečioji sritis – mūsų draudimas parduoti bet kokius orlaivius, jų atsargines dalis ir įrangą Rusijos oro transporto bendrovėms. Tai pablogins esminio Rusijos ekonomikos sektoriaus padėtį ir paveiks jungtis. Trys ketvirtadaliai dabartinio Rusijos komercinio oro laivyno pagaminta Europos Sąjungoje, JAV ir Kanadoje. Todėl jie šioje srityje yra labai priklausomi.

Ketvirta sritis yra tai, kad apribojame Rusijos galimybes naudotis svarbiausiomis technologijomis. Suduosime smūgį Rusijos prieigai prie svarbių technologijų, kurių jai reikia norint sukurti klestinčią ateitį, pavyzdžiui, puslaidininkių ar pažangiausių technologijų.

Ir, galiausiai, vizų sritis. Diplomatai bei panašios asmenų grupės ir verslininkai neteks privilegijuotos galimybės patekti į Europos Sąjungą.

Šios priemonės, kaip visada, yra glaudžiai koordinuojamos su mūsų partneriais ir sąjungininkais. Mūsų partneriai, žinoma, yra Jungtinės Valstijos, Jungtinė Karalystė, Kanada ir Norvegija, o dabar prie jų prisijungė ir Pietų Korėja, Japonija arba, pavyzdžiui, Australija. Mūsų stiprybė – mūsų vienybė. Kremlius tai žino. Ir jis visaip bandė mus suskaldyti, bet jam visiškai nepavyko. Jis pasiekė visiškai priešingą rezultatą. Esame kaip niekad vieningi ir ryžtingi.

Pabaigai norėčiau pabrėžti, kad šie įvykiai iš tikrųjų žymi naujos eros pradžią. Turime aiškiai suvokti: Putinas bando pavergti draugišką Europos šalį. Ir jis bando jėga perbraižyti Europos žemėlapį. Jo bandymas turi žlugti. Ir žlugs.“

 

Pareiškimo vaizdo įrašas skelbiamas ČIA.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. vasario 25 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje