Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. gegužės 11 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

EK kviečia tarptautinius tiekėjus dalyvauti pirmajame ES konkurse dėl 11,6 mlrd. m³ bendro dujų pirkimo

ES energijos pirkimo platforma. Europos Komisija kviečia tarptautinius tiekėjus dalyvauti pirmajame ES konkurse dėl 11,6 mlrd. m³ bendro dujų pirkimo

Dujų vamzdynai

Europos Komisija paskelbė pirmąjį tarptautinį konkursą dėl bendro ES dujų pirkimo pasitelkiant neseniai sukurtą mechanizmą „AggregateEU“, taip išnaudojant ES bendrą ekonominį svorį. Šiam pirmajam konkursui 77 Europos bendrovės pateikė prašymus dėl 11,625 mlrd. kubinių metrų dujų. Tarp jų SGD sudaro 2 781 mlrd. m³, o vamzdynais tiekiamos dujos – 9 554 mlrd. m³.

Tarptautiniai dujų tiekėjai, išskyrus Rusiją, kviečiami iki gegužės 15 d. pateikti savo pasiūlymus tiekti dujas Europos vartotojams. Šis pirmasis konkurso etapas apima dujų tiekimą nuo 2023 m. birželio mėn. iki 2024 m. gegužės mėn.

Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas Marošas Šefčovičius sakė: „Sukurdami mechanizmą „AggregateEU“, sukūrėme naują prekyvietę Europoje, kuri padidins mūsų energetinį saugumą rengiantis kitai žiemai ir padės užpildyti dujų saugyklas. Tai taip pat yra galimybė tarptautiniams dujų tiekėjams plėsti savo klientų bazę. Tai yra naudinga visoms pusėms.“

Bendras ES dujų pirkimas pradėtas vykdyti reaguojant į energetikos krizę, kurią sukėlė Rusijos invazija į Ukrainą. Tai yra dalis ES pastangų pagal planą „REPowerEU“ kuo greičiau laipsniškai nutraukti Rusijos dujų tiekimą. Bendru ES dujų pirkimu gali naudotis visos valstybės narės ir ES energijos bendrija. Po kitų 2023 m. birželio, rugpjūčio, spalio ir gruodžio mėnesiams numatytų paklausos telkimo etapų bus skelbiama daugiau konkursų. Iki šiol bendrai pirkti dujas naudojantis priemone „AggregateEU“ užsiregistravo maždaug 107 bendrovės.

Pranešimas spaudai anglų kalba skelbiamas čia.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. gegužės 11 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje