Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. lapkričio 16 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

Bulgarija, Rumunija ir Kroatija pasirengusios tapti visateisėmis Šengeno erdvės narėmis

Šengeno erdvės stiprinimas. Bulgarija, Rumunija ir Kroatija pasirengusios tapti visateisėmis Šengeno erdvės narėmis

Šengeno plėtra
Europos Komisija

Europos Komisija ragina ES Tarybą nedelsiant priimti būtinus sprendimus, kad Bulgarijai, Rumunijai ir Kroatijai būtų leista tapti visateisėmis Šengeno erdvės narėmis. Priimtame komunikate Europos Komisija apžvelgia, kaip trys ES valstybės narės pasiekė gerų rezultatų taikydamos Šengeno taisykles.

Daugelį metų šios ES valstybės narės labai prisidėjo prie tinkamo Šengeno erdvės veikimo, be kita ko, pandemijos metu ir, visai neseniai, susidūrus su precedento neturinčiais karo Ukrainoje padariniais. Nors šios trys šalys jau yra iš dalies saistomos Šengeno taisyklių, vidaus sienų kontrolė su jomis nėra panaikinta, todėl jos negali visapusiškai naudotis Šengeno erdvės be vidaus sienų kontrolės teikiama nauda. Bulgarija, Rumunija ir Kroatija įvykdė keliamas sąlygas, todėl jos turėtų tapti visaverte Šengeno erdvės dalimi.

Išsiplėtus Šengeno erdvei be vidaus sienų kontrolės, Europa taps saugesnė, nes bus sustiprinta mūsų bendrų išorės sienų apsauga ir policijos bendradarbiavimas taps veiksmingesnis, labiau klestinti, nes nebebus gaištamas laikas pasienyje ir bus sudaromos palankesnės sąlygos žmonių ir verslo ryšiams, ir patrauklesnė, nes bus gerokai išplėsta didžiausia pasaulyje bendra erdvė be vidaus sienų kontrolės.

Pirmininkaujant Čekijai, gruodžio 8 d. ES Teisingumo ir vidaus reikalų taryba balsuos dėl Bulgarijos, Rumunijos ir Kroatijos visiško prisijungimo prie Šengeno erdvės be vidaus sienų kontrolės.

2022 m. lapkričio 10 d. Europos Parlamentas pateikė teigiamą nuomonę dėl Tarybos sprendimo dėl Šengeno acquis visapusiško taikymo Kroatijoje projekto. 2022 m. spalio 18 d. Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria Taryba raginama leisti Rumunijai ir Bulgarijai prisijungti prie Šengeno erdvės.

Šengeno erdvė – didžiausia laisvo judėjimo erdvė pasaulyje, kurią šiuo metu sudaro 22 ES dalyvaujančios šalys (Austrija, Belgija, Danija, Prancūzija, Vokietija, Graikija, Italija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Portugalija, Ispanija, Švedija, Čekija, Estija, Vengrija, Latvija, Lietuva, Malta, Lenkija, Slovakija ir Slovėnija) ir 4 asocijuotosios ES nepriklausančios šalys (Norvegija, Islandija, Šveicarija ir Lichtenšteinas). Airija laikosi išlygos dėl vidaus sienų kontrolės panaikinimo.

Daugiau informacijos

Visas pranešimas spaudai

Komunikatas dėl Šengeno erdvės plėtros į ją įtraukiant Bulgariją, Rumuniją ir Kroatiją.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. lapkričio 16 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje