Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. rugsėjo 8 d.Skaitymo laikas: 2 min

2021 m. strateginio prognozavimo ataskaita. ES ilgalaikio pajėgumo ir laisvės veikti didinimas

eu_flag.jpg
© EU
Šiandien Europos Komisija priėmė antrąją metinę strateginio prognozavimo ataskaitą „ES pajėgumas ir laisvė veikti“.

Šiame komunikate pristatomas į ateitį orientuotas daugiadalykis požiūris į ES atvirą strateginį savarankiškumą tuo metu, kai pasaulinė tvarka tampa vis labiau daugiapolė ir ginčijama. Europos Komisija nustatė keturias pagrindines pasaulines tendencijas, turinčias įtakos ES pajėgumui ir laisvei veikti: klimato kaita ir kiti su aplinka susiję iššūkiai; hipersusietumas ir technologinė transformacija; spaudimas demokratijai ir vertybėms ir pasaulinės tvarkos ir demografijos pokyčiai.

Ji taip pat nurodė 10 pagrindinių veiksmų sričių, kuriose ES galėtų pasinaudoti galimybėmis sustiprinti pasaulinę lyderystę ir atvirą strateginį savarankiškumą. Dešimt strateginių politikos veiksmų sričių: 1) užtikrinti tvarias ir atsparias sveikatos ir maisto sistemas; 2) apsirūpinti nuo iškastinio kuro nepriklausoma ir įperkama energija; 3) padidinti pajėgumą duomenų valdymo, dirbtinio intelekto ir pažangiųjų technologijų srityse 4) užtikrinti ir diversifikuoti svarbiausiųjų žaliavų tiekimą; 5) užsitikrinti pradininko padėtį pasaulyje nustatant standartus 6) sukurti atsparias ir ateities iššūkiams parengtas ekonomikos ir finansų sistemas; 7) ugdyti ir išlaikyti ES užmojus atitinkančius įgūdžius ir talentus; 8) stiprinti saugumo ir gynybos pajėgumus ir prieigą prie kosmoso; 9) bendradarbiauti su pasauliniais partneriais siekiant užtikrinti taiką, saugumą ir klestėjimą visiems ir 10) stiprinti institucijų atsparumą.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Europos piliečiai beveik kasdien patiria tiesioginį tokių pasaulinių iššūkių kaip klimato kaita ir skaitmeninė transformacija poveikį asmeniniam gyvenimui. Visi jaučiame, kad mūsų demokratija ir europietiškomis vertybėmis abejojama tiek išorėje, tiek viduje arba kad Europa turi pritaikyti savo užsienio politiką atsižvelgdama į besikeičiančią pasaulinę tvarką. Išankstinė ir geresnė informacija apie tokias tendencijas padės mums laiku spręsti šiuos svarbius klausimus ir nukreipti mūsų Sąjungą teigiama linkme.“

Už institucijų ryšius ir perspektyvas atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošas Šefčovičius teigė: „Negalime žinoti, kas bus ateityje, tačiau geresnis pagrindinių didžiųjų tendencijų, netikrumo veiksnių ir galimybių supratimas padidins ES ilgalaikį pajėgumą ir laisvę veikti. Todėl šioje strateginio prognozavimo ataskaitoje nagrinėjamos keturios didžiosios tendencijos, darančios esminį poveikį ES, ir nustatoma dešimt veiksmų sričių siekiant sustiprinti mūsų atvirą strateginį savarankiškumą ir įtvirtinti mūsų pasaulinę lyderystę pakeliui į 2050 m. Dėl pandemijos poreikis priimti plataus užmojo strateginius sprendimus tik sustiprėjo, o ši ataskaita padės mums sutelkti dėmesį.“

Europos Komisija ir toliau įgyvendins šio politikos ciklo strateginio prognozavimo darbotvarkę, kurios informacija remiamasi rengiant kitų metų darbo programos iniciatyvas ir nustatant prioritetus.

Lapkričio 18–19 d. Europos Komisija surengs metinę Europos strateginės ir politinės analizės sistemos (ESPAS) konferenciją. Joje bus aptarta kitų metų strateginio prognozavimo ataskaitos tema – bendras žaliosios ir skaitmeninės pertvarkos įgyvendinimas, t. y. kaip jos gali sustiprinti viena kitą, be kita ko, naudojant besiformuojančias technologijas. Be to, visų valstybių narių už ateities klausimus atsakingų ministrų ES masto prognozavimo tinklas ir toliau didins prognozavimo pajėgumą ES valstybių narių administracijose.

Vėliau šį mėnesį Europos Komisija taip pat užbaigs viešas konsultacijas dėl savo atsparumo rodiklių suvestinių – naujos priemonės atsparumui vertinti laikantis labiau holistinio požiūrio ES ir jos valstybėse narėse. Tai padės įvertinti socialinę ir ekonominę gerovę atsižvelgiant ne tik į BVP. Viešos konsultacijos dėl Komisijos atsparumo rodiklių suvestinių projekto vyksta iki rugsėjo 30 d.

Daugiau informacijos:

Pranešimas spaudai

Klausimai ir atsakymai apie 2021 m. strateginio prognozavimo ataskaitą

2021 m. strateginio prognozavimo ataskaita. ES pajėgumas ir laisvė veikti

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. rugsėjo 8 d.