Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. vasario 10 d.Skaitymo laikas: 1 min

Europos Komisija džiaugiasi, kad Europos Parlamentas patvirtino Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę

rrf_0210.jpg
© EU
Europos Komisija džiaugiasi, kad Europos Parlamentas šiandien nubalsavo už 2020 m. gruodžio mėn. pasiektą politinį susitarimą dėl Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės (EGADP) reglamento. Tai svarbus žingsnis siekiant, kad valstybės narės galėtų gauti 672,5 mlrd. EUR vertės paskolų ir dotacijų reformoms ir investicijoms remti.

EGADP yra pagrindinis priemonės „Next Generation EU“, t. y. ES plano, kaip po COVID-19 pandemijos ES tapti stipresnei, elementas. Ji atliks itin svarbų vaidmenį padedant Europai atsigauti nuo pandemijos ekonominio ir socialinio poveikio, padės ES ekonomikai ir visuomenei tapti atsparesnėms ir užtikrinti žaliąją ir skaitmeninę pertvarką.

Europos Parlamento pritarimas ruošia dirvą EGADP įsigaliojimui antroje vasario mėn. pusėje. Tada valstybės narės galės oficialiai pateikti savo nacionalinius ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus. Juos įvertins Europos Komisija ir priims Taryba. Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planuose išdėstytos reformos ir viešųjų investicijų projektai, kurie bus remiami pagal EGADP. Siekiant užtikrinti, kad EGADP finansavimas būtų kuo greičiau gautas ten, kur jo reikia, patvirtinus ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planus bus skirtas išankstinis finansavimas – 13 proc. visos valstybėms narėms skirtos sumos.

Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės struktūra pagrįsta tokiais šešiais ramsčiais: žaliąja pertvarka; skaitmenine transformacija; ekonomine sanglauda, konkurencingumu ir našumu; socialine ir teritorine sanglauda; sveikatos, ekonomikos, socialiniu ir instituciniu atsparumu; naujai kartai skirta politika.

Tai padės ES pasiekti savo tikslą iki 2050 m. neutralizuoti poveikį klimatui ir žengti skaitmeninės pertvarkos keliu, kartu kuriant darbo vietas ir skatinant ekonomikos augimą. Bent 37 proc. į kiekvieną nacionalinį ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą įtrauktų išlaidų investicijoms ir reformoms turėtų padėti įgyvendinti klimato politikos tikslus. Bent 20 proc. į kiekvieną nacionalinį planą įtrauktų išlaidų investicijoms ir reformoms turėtų padėti vykdyti skaitmeninę pertvarką.

Dabar Taryba taip pat turi oficialiai patvirtinti pasiektą susitarimą, kad jį galėtų pasirašyti ECOFIN tarybos ir Europos Parlamento pirmininkai. Tada reglamentas bus paskelbtas Oficialiajame leidinyje ir įsigalios kitą dieną po jo paskelbimo. Europos Komisija tikisi, kad visi būtini oficialūs veiksmai bus užbaigti laiku, kad EGADP įsigaliotų vasario mėn. antroje pusėje.

Daugiau informacijos: Commission welcomes European Parliament's approval of RRF (europa.eu)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. vasario 10 d.