Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
  • Naujienų straipsnis
  • 2024 m. rugsėjo 4 d.
  • Atstovybė Lietuvoje
  • Skaitymo laikas: 3 min

Europos Komisijos Pirmininkei U. von der Leyen pateikta galutinė strateginio dialogo dėl ES žemės ūkio ateities ataskaita

Šiandien Europos Komisijos Pirmininkei Ursulai von der Leyen strateginio dialogo dėl ES žemės ūkio ateities grupės pirmininkas profesorius Peteris Strohschneideris pateikė galutinę šio strateginio dialogo ataskaitą.

Press conference by Ursula von der Leyen, President of the European Commission, and Peter Strohschneider, Chairman of the Strategic Dialogue on the Future of EU Agriculture, on the publication of the final report of the Strategic Dialogue on the Future…

Šiandien Europos Komisijos Pirmininkei Ursulai von der Leyen strateginio dialogo dėl ES žemės ūkio ateities grupės pirmininkas profesorius Peteris Strohschneideris pateikė galutinę šio strateginio dialogo ataskaitą. Ataskaitoje „Bendra ūkininkavimo ir apsirūpinimo maistu sistemos perspektyva Europoje“ pateikiamas uždavinių ir galimybių vertinimas, kurį papildo rekomendacijų rinkinys. Šiais pasiūlymais Europos Komisija vadovausis formuodama savo žemės ūkio ir maisto sektoriaus viziją, kuri turi būti pateikta per pirmąsias šimtą Europos Komisijos Pirmininkės U. von der Leyen antrosios kadencijos dienų.

Europos Komisija palankiai vertina svarbų dvidešimt devynių strateginio dialogo grupės narių darbą, kurį jie atliko nuo 2024 m. sausio mėn., t. y. nuo tada, kai apie šį dialogą paskelbė Pirmininkė U. von der Leyen, ir konstruktyvų jų dalyvavimą visame procese siekiant užbaigti ir vieningai patvirtinti galutinę ataskaitą. Šiandienos rezultatai rodo, kad net ir tada, kai viešuose debatuose žemės ūkio ir maisto produktų klausimais laikomasi skirtingų nuomonių, gali būti pasiektas bendras didžiausių interesų visoje žemės ūkio ir maisto produktų grandinėje turinčių subjektų sutarimas.

Tokio požiūrio laikymasis, tolesnis dialogo ir abipusio pasitikėjimo tarp skirtingų požiūrių skatinimas gali padėti rasti ilgalaikius sprendimus dėl konkurencingų, atsparių, įvairių ir tvarių ES žemės ūkio ir maisto produktų sistemų. Todėl Europos Komisija atidžiai įvertins ataskaitoje pateiktas rekomendacijas sukurti naują platformą, kurioje dalyvautų viso žemės ūkio ir maisto produktų sektoriaus, pilietinės visuomenės ir mokslo pasaulio atstovai ir kurioje būtų toliau svarstomos strategijos, kaip žemės ūkio ir maisto produktų sistemas padaryti tvaresnes ir atsparesnes.

Dialogo ataskaitoje teigiama, kad maisto ir žemės ūkio gamyba yra esminė Europos visuomenės ir saugumo dalis, o Europos maisto produktų ir ūkininkavimo įvairovė yra svarbus turtas. Strateginio dialogo nariai sutaria, kad ekonominis, aplinkosauginis ir socialinis tvarumas žemės ūkio ir maisto produktų sektoriuje gali sustiprinti vienas kitą, ypač kai tai remiama nuosekliomis politikos priemonėmis. Taip pat atkreipiamas dėmesys į rinkų, mitybos įpročių ir inovacijų svarbą skatinant tvarumą.

Ataskaitoje pateiktos rekomendacijos suskirstytos į penkias dalis:

  • Bendradarbiavimas siekiant tvarios, atsparios ir konkurencingos ateities. Šioje dalyje aptariamas poreikis pritaikyti BŽŪP atsižvelgiant į vykstantį perėjimą prie tvaresnių ir konkurencingesnių maisto sistemų, ūkininkų padėties maisto vertės grandinėje stiprinimo svarba, galimybės gauti finansavimą ir prekybos bei tarptautinių standartų vaidmuo.
  • Tvarių žemės ūkio ir maisto produktų sistemų kūrimas. Šioje dalyje pateiktomis rekomendacijomis siekiama remti bei skatinti tvarų ūkininkavimą, be kita ko, gyvulininkystės srityje, ir palaikyti geresnį informuotumą apie gyvūnų gerovę bei vartotojų galimybes rinktis tvarią ir subalansuotą mitybą.
  • Pokyčiams palankaus atsparumo skatinimas. Atsižvelgiant į didėjančią aplinkos, klimato, geopolitinę ir ekonominę riziką, ataskaitoje pabrėžiamas poreikis stiprinti rizikos valdymo priemones ir krizių valdymą, taip pat geriau išsaugoti ir valdyti žemės ūkio paskirties žemę, skatinti hidrologiškai atsparų žemės ūkį ir plėtoti novatoriškus augalų selekcijos metodus.
  • Patrauklaus ir įvairialypio sektoriaus kūrimas. Šioje dalyje išsamiai aptariama kartų kaitos, lyčių lygybės, gyvybingų kaimo vietovių ir žemės ūkio maisto produktų sistemų svarba, be kita ko, poreikis apsaugoti darbuotojus.
  • Geresnės galimybės gauti žinių bei inovacijų ir jomis naudotis. Rekomendacijose daroma išvada, kad turi būti sudarytos palankesnės sąlygos gauti žinių bei įgūdžių ir kad tam gali praversti skaitmenizacija.

Strateginio dialogo dėl ES žemės ūkio ateities ataskaita skirta Europos Komisijai, Europos Parlamentui, valstybėms narėms ir suinteresuotiesiems subjektams.

Daugiau informacijos:

Strateginio dialogo dėl žemės ūkio ateities ataskaita

EK Pirmininkės U. von der Leyen ir strateginio dialogo grupės primininko prof. P. Strohschneiderio spaudos konferencijos vaizdo įrašas 

Strateginio dialogo dalyvių sąrašas

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. rugsėjo 4 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje