- Europos istorija
- 2023 m. gegužės 9 d., antradienis, 08:00 val. - 2023 m. birželio 10 d., šeštadienis, 08:00 val. (EEST)
Praktinė informacija
- Kada
- 2023 m. gegužės 9 d., antradienis, 08:00 val. - 2023 m. birželio 10 d., šeštadienis, 08:00 val. (EEST)
- Kur
- Europos egzaminas 2023
- Kalbos
- lietuvių kalba
- Interneto svetainė
- www.europosegzaminas.lrt.lt
- Social media links
Aprašymas
EUROPOS EGZAMINO KLAUSIMAI IR ATSAKYMAI 2023
Individualūs dalyviai ir gimnazistai
APIE EUROPOS EGZAMINĄ
KAS TAI?
„Europos egzaminas“ – tai trumpas, nuotaikingas ir įdomus žinių apie Europos Sąjungą konkursas, skirtas paminėti Europos dieną, pasitikrinti žinias arba sužinoti ką nors naujo!
KADA?
„Europos egzaminas“ vyks internetu gegužės 9 d. 08:00–23:59 val. portale www.europosegzaminas.lrt.lt
„Europos egzaminas” ukrainiečių kalba vyks portalewww.europoasegzaminas.lrt/ua
KAS GALI DALYVAUTI?
Dalyvauti gali visi norintys – nesvarbu, ar esi moksleivis, ar jau seniai baigei mokyklą – atsakyk į egzamino klausimus ir švęsk Europos dieną!
KAIP VYKS EGZAMINAS?
„Europos egzaminą“ sudaro 10 klausimų.
Klausimai pateikiami su atsakymų variantais, kuriuos reikia pasirinkti per kuo trumpesnį laiką.
Maksimalus laikas atsakymui pasirinkti – 1 minutė.
„Europos egzamino“ klausimai bus ne tik iš tradicinių egzamino temų apie Europos Sąjungos institucijas, kultūrų įvairovę, geografiją, istoriją, bet ir iš šiais metais aktualių temų – apie Europos žaliąją ir skaitmeninę pertvarką, jaunimo galimybes, ES solidarumą su Ukraina ir bendrąją rinką. Daugiau informacijos apie egzaminui skirtus informacijos šaltinius ir treniruotę egzaminui rasi žemiau.
KOKIE APDOVANOJIMAI LAUKIA DALYVIŲ?
„Europos egzamino“ prizinis fondas atsitiktine tvarka bus išdalintas 60-iai dalyvių (kuprinės, stalo žaidimai „Eureka“, gertuvės ir kt.).
Pokalbį su žvaigžde laimės dvi mokyklos: masiškiausiai „Europos egzamine” dalyvavusi mokykla ir viena atsitiktine tvarka išrinkta mokykla. Į vieną mokyklą ruošiasi atvykti kompozitorė ir dainų atlikėja Raminta Naujanytė-Bjelle, į kitą – keliautojas Aurimas Valujavičius.
EUROPOS EGZAMINO TEMOS IR INFORMACIJOS ŠALTINIAI
1. Europos Sąjungos pagrindai
Europos Sąjungos pirmtakai. Lietuvos stojimas į Europos Sąjungą. Europos Sąjungos vertybės.
Europos Sąjunga yra politinė ir ekonominė bendrija, kurią sudaro 27 valstybės narės. Europos Sąjungos kūrimas prasidėjo po Antrojo pasaulinio karo, skatinant taiką, stabilumą ir ekonominį bendradarbiavimą regione. Bėgant metams Europos Sąjunga vystėsi, prie jos jungėsi naujos valstybės narės. Lietuva į ES įstojo 2004 m., ir nuo to laiko ji siekia ne tik ekonominio bendradarbiavimo, bet ir pagarbos Europos Sąjungos vertybėms, tokioms kaip žmogaus orumas, laisvė, demokratija, lygybė, teisės viršenybė, žmogaus teisės.
Šaltiniai:
2. Europos Sąjungos solidarumas su Ukraina
Pasaulyje stipresnė Europa. Europos Sąjungos solidarumas su Ukraina.
Europos Sąjunga siekia taisyklėmis grindžiamos pasaulio tvarkos, pradedant parama vystymuisi ir vystomajam bendradarbiavimui ir baigiant bendra užsienio ir saugumo politika. Europos Sąjunga yra sudariusi laisvosios prekybos susitarimus su daugeliu pasaulio šalių. Jais siekiama plėsti prekybinį ir ekonominį bendradarbiavimą. „Global Gateway“ padės visame pasaulyje kurti prekybą ir investicijas skatinančias partnerystes. ES taip pat yra sudariusi išsamų ir visapusišką laisvosios prekybos susitarimą su Ukraina, kuriai ir toliau bus teikiama ekonominė, humanitarinė, karinė parama ir parama būsimam jos atstatymui.
ES palaiko vieningos ir nedalomos Ukrainos teritorijos politiką bei smerkia Putino vykdomą neišprovokuotą agresiją prieš Ukrainą. ES veiksmai apima politinę, humanitarinę ir finansinę pagalbą Ukrainai, paramą iš Ukrainos bėgantiems asmenims, prisideda prie jų integravimo bei padeda norintiems sugrįžti į Ukrainą. Siekdama sustabdyti galimybes finansuoti vykdomą agresiją, ES ėmėsi beprecedenčių sankcijų Putino režimui ir jį palaikantiems asmenims bei įmonėms.
Šaltiniai:
3. Europos Sąjungos ekonomika ir bendroji rinka
Europos Sąjungos bendroji rinka. Šengeno erdvė. Euro zona.
Bendroji rinka, šiemet švenčianti savo 30-ąjį jubiliejų, yra vienas didžiausių ES laimėjimų. Veikiant bendrajai rinkai laisviau gali judėti žmonės, prekės, paslaugos ir kapitalas. Žmonėms suteikiama galimybė keliauti, gyventi, dirbti ir studijuoti ten, kur jie pageidauja. Joje vartotojams siūlomas didesnis kokybiškų ir patikimų (t. y. saugių ir nekenkiančių aplinkai) paslaugų ir produktų pasirinkimas. Bendroji rinka skatina prekybą, augimą, konkurenciją bei suteikia daugiau galimybių ES įmonėms.
Šaltiniai:
4. Europos Sąjungos žaliojo kurso įgyvendinimas ir Europos skaitmeninis dešimtmetis
Europos žaliasis kursas. Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa.
Europos Sąjunga siekia tapti pirmuoju neutralaus poveikio klimatui žemynu. Europos žaliasis kursas padeda įveikti klimato kaitos ir aplinkos iššūkius bei prisideda prie to, kad Europos Sąjunga taptų modernia, efektyviai išteklius naudojančia ir konkurencinga ekonomika. Naudojantis priemone „NextGenerationEU“ yra ir bus investuojama į aplinką tausojančias technologijas, kuriamos ekologiškesnės transporto priemonės ir plėtojamas atitinkamas viešasis transportas, taip pat užtikrinama, kad mūsų pastatai ir viešosios erdvės taptų efektyvesni energijos vartojimo požiūriu. „REPowerEU“ planas padės užtikrinti įperkamą, saugią ir tvarią energiją Europoje, o Europos žaliojo kurso pramonės planas padės plėtoti neutralaus poveikio aplinkai technologijas Europoje ir paspartins perėjimą prie neutralaus poveikio klimatui ekonomikos.
Europos Sąjunga siekia pirmauti technologijų sektoriuje ir skatina kurti atvirą, konkurencingą ir novatorišką skaitmeninę aplinką, užtikrinančią visų ekonomikos ir visuomenės sektorių skaitmenizaciją, kartu atsižvelgiant į ES piliečių teisių apsaugą ir skaitmeninių tinklų saugumą.
Šaltiniai:
- Žaliasis kursas
- Žaliojo kurso pramonės planas
- „REPowerEU“. Galimybė Europoje vartoti įperkamą, saugią ir tvarią energiją (europa.eu)
- Prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi Europa
- Vaizdo įrašai: Europos skaitmeninis dešimtmetis
5. Europos įgūdžių metai
Jaunimui skirtos Europos Sąjungos iniciatyvos. Europos įgūdžių metai.
2023-ieji – Europos įgūdžių metai. Šia iniciatyva siekiama didinti informuotumą apie investicijų į įgūdžius ir mokymosi visą gyvenimą naudą. Kartu norima skatinti jaunesnius ir vyresnius žmones, darbdavius ir vyriausybes imtis veiksmų gerinti įgūdžius ir puoselėti gebėjimus. Turėdami reikiamų įgūdžių žmonės gali sėkmingai prisitaikyti prie darbo rinkos pokyčių ir visapusiškai dalyvauti visuomenės ir demokratijos gyvenime, gerinti savo gyvenimo kokybę. Taip bus užtikrinta, kad niekas nebūtų paliktas nuošalyje, o ekonomikos atsigavimas, taip pat žalioji ir skaitmeninė pertvarka būtų socialiai sąžiningi ir teisingi. Darbuotojai, turintys paklausių įgūdžių, taip pat prisideda prie tvaraus augimo, skatina daugiau inovacijų ir didina įmonių konkurencingumą.
Šaltiniai:
- Europos įgūdžių metai
- Skaitmeninių įgūdžių patikrinimo platforma – pasitikrinkite savo skaitmeninius įgūdžius!
- ES jaunimo iniciatyvos
„Europos egzaminą“ organizuoja Europos Komisijos atstovybė Lietuvoje kartu su Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija. Egzamino globėjas – Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. Egzamino partneriai: Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, Ukrainos ambasada Lietuvoje, EUROPE DIRECT centrai ir Jaunimo Europos komanda.