Kova su dezinformacija ir manipuliavimu informacija - Europos Komisija
Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Asociatyvinė dezinformacijos iliustracija
Kova su dezinformacija

Europos Sąjungos kova su dezinformacija ir manipuliavimu informacija bei dažniausiai pasitaikantys mitai apie ES

Dezinformacija ir užsienio vykdomas manipuliavimas informacija bei kišimasis kelia didelę grėsmę visuomenei. Tai gali pakenkti demokratinėms institucijoms ir procesams (pvz., rinkimams), sutrukdant žmonėms priimti pagrįstus sprendimus arba atgrasant juos nuo balsavimo. Be to, tai gali poliarizuoti visuomenę, supriešinant bendruomenes.

Naujos technologijos suteikė galimybę priešiškiems subjektams skleisti dezinformaciją ir manipuliuoti informacija iki šiol neregėtu mastu ir greičiu.

Todėl kova su dezinformacija ir manipuliavimu informacija yra vienas iš aktualiausių Europos Sąjungos ir jos valstybių narių uždavinių. 

Kas yra dezinformacija?

Dezinformacija – melaginga arba klaidinanti informacija, kuriama, pateikiama ir skleidžiama dėl ekonominės naudos arba siekiant tyčia suklaidinti visuomenę. Žinomiausia dezinformacijos forma –  melagingos naujienos (ang. „fake news“), kuriomis siekiama manipuliuoti viešąja politine informacija. 

„Eurobarometro“ apklausos, atliktos 2024 m. rudenį, duomenimis, 80 proc. apklaustųjų Lietuvoje (82 proc. ES) sutinka, kad tikrovę iškraipančios ar tiesiog melagingos naujienos ar informacija yra demokratijos problema. Tuo tarpu 71 proc. apklaustųjų Lietuvoje (77 proc. ES) sutinka, kad tikrovę iškraipančios ar tiesiog melagingos naujienos ar informacija yra jų šalies problema.

Kaip Europos Komisija reaguoja į dezinformaciją?

Naudingos nuorodos

EU vs disinfo
Europos išorės veiksmų tarnybos pavyzdinis kovos su dezinformacija projektas.
EDMO logotipas
Europos skaitmeninės žiniasklaidos observatorija – projektas, remiantis nepriklausomą bendruomenę, kovojančią su dezinformacija.
EFCSN
EFSCN yra nepriklausoma Europos faktų tikrinimo organizacijų asociacija, palaikanti ir skatinanti aukščiausius faktų tikrinimo ir gebėjimo naudotis žiniasklaidos priemonėmis standartus, kad būtų kovojama su klaidinga informacija vadovaujantis visuomenės interesais.

Mitai

Iliustracija mitui apie skiepus
  • Informacijos suvestinė

Europos Sąjungoje taikomos labai griežtos visų rinkai teikiamų vaistų ir vakcinų patvirtinimo taisyklės. Tik atlikus visus būtinus tyrimus ir įsitikinus naujos vakcinos saugumu ir veiksmingumu, ji registruojama.

  • Skaitymo laikas: 1 min
Iliustracija mitui apie gyvenimo pablogėjimą
  • Informacijos suvestinė

127 – tiek procentų padidėjo Lietuvos BVP vienam gyventojui nuo 2003 m. Lietuva yra sparčiausiai augusi valstybė iš visų dešimties, įstojusių 2004 metais.

  • Skaitymo laikas: 1 min
Iliustracija mitui apie eurą
  • Informacijos suvestinė

Pagrindinė kainų augimo 2015–2019 m. priežastis buvo stiprus Lietuvos ekonomikos augimas, įskaitant spartų vidutinio atlyginimo kilimą.

  • Skaitymo laikas: 1 min
Iliustracija mitui apie Briuselį
  • Informacijos suvestinė

Europos Sąjunga – organizacija, vienijanti valstybes nares, kurių kiekvienos balsas yra lygus. Briuselyje yra pagrindinių ES institucijų, priimančių sprendimus būstinės, todėl sakyti, kad sprendimus priima Briuselis, iš esmės netikslu.

  • Skaitymo laikas: 1 min