Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. rugsėjo 5 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Vyksta ES ir Ukrainos asociacijos tarybos posėdis: naujais susitarimais dar labiau stiprinamas ES ir Ukrainos bendradarbiavimas

Šiandien Briuselyje vyksta 8-asis ES ir Ukrainos asociacijos tarybos posėdis, kuriame aptariama ES ir Ukrainos dvišalė darbotvarkė, visų pirma asociacijos susitarimo įgyvendinimas bei ES ir Ukrainos bendradarbiavimo padėtis.

ES ir Ukrainos vėliavos
Europos Sąjunga, 2022

Šiandien Briuselyje vyksta 8-asis ES ir Ukrainos asociacijos tarybos posėdis, kuriame aptariama ES ir Ukrainos dvišalė darbotvarkė, visų pirma asociacijos susitarimo įgyvendinimas bei ES ir Ukrainos bendradarbiavimo padėtis. ES nuo Rusijos agresijos pradžios palaiko Ukrainą, o dvišalė darbotvarkė įgyvendinama sparčiau nei bet kada anksčiau. Tai pirmas asociacijos tarybos posėdis Ukrainai turint ES šalies kandidatės statusą.

Asociacijos tarybos posėdžio metu Europos Komisija pasirašo keturis sektorių susitarimus, kuriais siekiama dar labiau stiprinti ES ir Ukrainos bendradarbiavimą.

Pirma, Europos Komisija ir Ukraina šiandien pasirašė naują 500 mln. eurų paramos biudžetui programą, kuri yra dalis įsipareigojimų, apie kuriuos Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen paskelbė balandžio mėn. per kampaniją „Palaikykime Ukrainą“ ir gegužės mėn. Varšuvoje vykusioje Aukšto lygio tarptautinėje paramos teikėjų konferencijoje. Šis ES dotacijos finansavimas padės užtikrinti šalies viduje perkeltų asmenų ir grįžtančių asmenų aprūpinimą būstu bei švietimą, o taip pat remti Ukrainos žemės ūkio sektorių.

Be to, Europos Komisija sudarė susitarimą įtraukti Ukrainą į Skaitmeninės Europos programą. Nuo šiol Ukrainos įmonės, organizacijos ir viešojo administravimo institucijos galės dalyvauti kvietimuose teikti pasiūlymus pagal Skaitmeninės Europos programą, kurios bendras biudžetas 2021–2027 m. yra 7,5 mlrd. eurų. Visų pirma Ukraina galės teikti paraiškas dėl finansavimo ir paramos projektams pagrindinėse gebėjimų srityse – superkompiuterių, dirbtinio intelekto, aukšto lygio skaitmeninių įgūdžių – ir užtikrinti platų skaitmeninių technologijų naudojimą visoje ekonomikoje ir visuomenėje, be kita ko, pasitelkiant skaitmeninių inovacijų centrus. Be to, siekiant dar labiau padėti, Ukrainai einamaisiais metais nereikės mokėti įnašo į programą.

Europos Komisija šiandien taip pat pasirašė du susitarimus, kuriais sudaromos sąlygos Ukrainai dalyvauti ES programose „Muitinė“ ir „Fiscalis“. Tai didelis postūmis ES ir Ukrainos bendradarbiavimui muitų ir mokesčių klausimais. Ukrainos dalyvavimas programoje „Muitinė“ taip pat apims prisijungimą prie bendro saugaus muitinės tinklo (CCN/CSI), kuris būtinas tam, kad Ukraina galėtų taikyti Naująją kompiuterizuotą tranzito sistemą (NCTS). Šis prisijungimas Ukrainai bus būtinas, kai ji spalio 1 d. prisijungs prie dviejų konvencijų dėl tranzito (ES ir bendrojo tranzito šalių konvencijos dėl bendrosios tranzito procedūros ir Konvencijos dėl prekybos prekėmis formalumų supaprastinimo). Tai svarbus žingsnis į priekį Ukrainos pasirengimo narystei strategijoje, kuris labai prisidės prie veiksmų dėl solidarumo koridorių į Ukrainą ir iš jos.

Posėdžiui pirmininkauja vyriausiasis įgaliotinis Josepas Borrellis ir Ukrainos Ministras Pirmininkas Denysas Šmyhalas. Taip pat dalyvauja už kaimynystę ir plėtrą atsakingas Europos Komisijos narys Olivéris Várhelyi. Bendra spaudos konferencija su vyriausiuoju įgaliotiniu J. Borrelliu, Ukrainos Ministru Pirmininku D. Šmyhalu ir Europos Komisijos nariu O. Várhelyi tiesiogiai transliuojama 16.00 val. Lietuvos laiku EbS. Čia taip pat bus skelbiamas jos vaizdo įrašas.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. rugsėjo 5 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje