Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. birželio 30 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 3 min

Tarptinklinis ryšys keliaujantiems ES savo šalies kainomis veiks dar dešimtmetį

Rytoj, 2022 m. liepos 1 d., įsigalios naujas patobulintas Tarptinklinio ryšio reglamentas. Šiuo reglamentu iki 2032 m. pratęsiamas tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis principo taikymas. 

Free Roaming
Europos Sąjunga, 2021

Rytoj, 2022 m. liepos 1 d., įsigalios naujas patobulintas Tarptinklinio ryšio reglamentas. Šiuo reglamentu iki 2032 m. pratęsiamas tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis principo – sistemos, pagal kurią keliaujantys ES ir EEE gali skambinti, rašyti ir naršyti užsienyje be papildomų mokesčių, – taikymas. Naujosios taisyklės taip pat bus labai naudingos ES įmonėms ir piliečiams, kurie naudosis geresniu tarptinkliniu ryšiu ir gaus tokios pat kokybės judriojo ryšio paslaugas užsienyje kaip ir savo šalyje. Be to, naujosiomis taisyklėmis gerinamas susisiekimas su skubiosios pagalbos tarnybomis visoje ES ir užtikrinama aiški informacija apie paslaugas, už kurias gali būti taikomi papildomi mokesčiai.

Už vidaus rinką atsakingas Europos Komisijos narys Thierry Bretonas kalbėjo: „Ar pamenate, kai keliaudami po Europą turėdavome išjungti judriojo ryšio duomenų perdavimo funkciją, kad vėliau negautume didžiulės sąskaitos už tarptinklinį ryšį? Dabar tai jau istorija. Ketiname užtikrinti, kad nauja tvarka galiotų ne trumpiau kaip ateinantį dešimtmetį. Didesnė sparta, daugiau skaidrumo – toliau geriname ES piliečių gyvenimą.“

Didesnė mobiliojo interneto sparta keliaujant

Dabar vartotojai turės teisę į tokios pat kokybės mobiliojo interneto paslaugas užsienyje kaip ir savo šalyje. Judriojo ryšio paslaugas teikiantys operatoriai turėtų užtikrinti, kad vartotojai galėtų naudotis 4G arba pažangesniais 5G tinklais, jei jie prieinami paskirties vietoje, kurioje vartotojas lankosi. Apie galimybę naudotis tinklu vartotojai turėtų būti informuojami savo judriojo ryšio paslaugų sutartyse ir operatorių interneto svetainėse.

Netikėtų paslėptų mokesčių prevencija

Kai naudotojai keliauja lėktuvu ar laivu, jų mobilieji telefonai gali automatiškai prisijungti prie transporto priemonės tinklo, kurį teikia palydovai. Už naudojimąsi judriojo ryšio paslaugomis, teikiamomis neantžeminiais tinklais, gali būti taikomi labai dideli papildomi mokesčiai. Naujosios tarptinklinio ryšio taisyklės įpareigoja operatorius apsaugoti savo vartotojus ir pranešti jiems, jei jų telefonai pereina prie neantžeminių tinklų. Be to, operatoriai turėtų automatiškai nutraukti judriojo ryšio paslaugas, jei judriojo ryšio paslaugos neantžeminiais tinklais pasiekia 50 EUR arba kitą iš anksto nustatytą ribą. Operatoriai taip pat galės pasiūlyti papildomų paslaugų, pavyzdžiui, galimybę atsisakyti tarptinklinio ryšio lėktuvuose ir laivuose. 

Daugiau informacijos geresniam pasirinkimui

Vartotojai turėtų turėti galimybę priimti pagrįstus sprendimus, ar naudotis paslaugomis, kurios jiems gali kainuoti papildomai. Keliaudami užsienyje, skambindami klientų aptarnavimo, draudimo ir oro linijų pagalbos tarnyboms arba siųsdami SMS žinutes, kai norime dalyvauti konkursuose ar renginiuose, galbūt sumokėsime brangiau nei savo šalyje. Operatoriai turi užtikrinti, kad vartotojams būtų teikiama informacija apie telefono numerius, kuriais naudodamiesi jie gali patirti papildomų išlaidų, kai tuos numerius renka ar jungiasi iš užsienio. Operatoriai turėtų informuoti vartotojus siųsdami automatines SMS žinutes vartotojams kirtus kitos ES šalies sieną, taip pat paslaugų sutartyse.

112 – skubiosios pagalbos ryšys keliaujant

Naujosiomis tarptinklinio ryšio taisyklėmis užtikrinama, kad piliečiai žinotų apie bendrąjį ES skubiosios pagalbos tarnybų telefono numerį 112, kuriuo jie gali naudotis bet kurioje ES vietoje ir su tomis tarnybomis susisiekti. Iki 2023 m. birželio mėn. operatoriai turėtų siųsti automatinius pranešimus į užsienį keliaujantiems savo klientams ir juos informuoti apie esamas alternatyvias priemones, kuriomis su skubiosios pagalbos tarnybomis galima susisiekti, pavyzdžiui, naudojantis realiuoju laiku perduodamo teksto paslauga arba mobiliosiomis programėlėmis. Šiomis alternatyviomis priemonėmis gali naudotis tie piliečiai, kurie negali naudotis balso skambučių paslauga.

Mažesnės operatorių tarpusavio kainos, geresnės sąlygos vartotojams

Naujuoju Tarptinklinio ryšio reglamentu nustatomos mažesnės didmeninės kainos, t. y. operatorių sąnaudos už naudojimąsi tinklais užsienyje teikiant paslaugas savo klientams, kai jie yra užsienyje. Didmeninių kainų viršutinės ribos nustatomos tokios, kad teikti tarptinklinio ryšio paslaugas vartotojų šalies kainomis operatoriams nebūtų per brangu, ir jie galėtų jas padengti.

  • Naujajame reglamente nustatytos tokios duomenų perdavimo paslaugų didmeninių kainų viršutinės ribos: 2022 m. – 2 EUR/GB, 2023 m. – 1,8 EUR/GB, 2024 m. – 1,55 EUR/GB, 2025 m. – 1,3 EUR/GB, 2026 m. – 1,1 EUR/GB, o nuo 2027 m. – 1 EUR/GB.
  • Balso ryšio paslaugų: 2022–2024 m. – 0,022 EUR/min, nuo 2025 m. – 0,019 EUR/min.
  • SMS: 2022–2024 m. – 0,004 EUR/SMS, nuo 2025 m. – 0,003 EUR/SMS.

Mažesnės didmeninės kainos naudingos vartotojams, nes jos turėtų užtikrinti, kad visi operatoriai galėtų pasiūlyti konkurencingas tarptinklinio ryšio abonentines sutartis, atitinkančias tarptinklinio ryšio savo šalies kainomis principą.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai

Papildyti klausimai ir atsakymai apie naująjį Tarptinklinio ryšio reglamentą

Dažnai užduodami klausimai. ES tarptinklinio ryšio politika

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. birželio 30 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje