Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. kovo 25 d.Skaitymo laikas: 1 min

Pradeda veikti Europos Komisijos sukurta atvira mokslinių darbų leidybos platforma

moksliniu_darbu_platforma_0325.jpg
© EU
Pradeda veikti Europos Komisijos sukurta visiems prieinama mokslinių darbų leidybos platforma „Open Research Europe“. Platformoje bus pristatomi pagal 2021–2027 m. ES mokslinių tyrimų ir inovacijų programą „Europos horizontas“ ir jos pirmtakę „Horizontas 2020“ finansuojamų su gamtos mokslais, technologijomis, inžinerija, matematika, taip pat socialiniais bei humanitariniais mokslais bei menu susijusių sričių mokslinių tyrimų rezultatai.

Platforma „Open Research Europe“ ne tik prisidės prie atviros, greitos ir ekonomiškai efektyvios mokslinių darbų leidybos, bet ir užtikrins, kad finansavimo pagal programas „Horizontas 2020“ ir „Europos horizontas“ gavėjams būtų lengviau įvykdyti atitinkamas su atvirąja prieiga susijusias finansavimo sąlygas, t. y. iš karto užtikrinti atvirąją prieigą, kaip reikalaujama pagal programą „Europos horizontas“, ir automatinį išsiuntimą į bendrosios paskirties saugyklą (plg. pagal programą „Horizontas 2020“ buvo suteikiamas 6–12 mėnesių embargo laikotarpis). „Open Research Europe“ bus tyrėjų darbų skelbimo erdvė, kurioje jie galės greitai dalytis rezultatais ir dalyvauti atviruose ir konstruktyviuose mokslinių tyrimų debatuose. Platformoje naudojami įvairiausi rodikliai, kuriais remiantis gali būti matuojamas mokslinis ir socialinis straipsnių poveikis ir teikiama informacija apie jų pirmąjį ir pakartotinį panaudojimą.

Prisiimdama naująjį vaidmenį Europos Komisija ketina rodyti pavyzdį, kaip galima aktyviai remti atvirojo mokslo praktiką ir didinti leidybos proceso skaidrumą. Ji siekia įkvėpti prisidėti kitus – visų pirma nacionalinio lygmens – finansuotojus. Platformą „Open Research Europe“ integruodama į programas „Horizontas 2020“ ir „Europos horizontas“, EK inovacinius mokslinės komunikacijos sprendimus pakylės į aukštesnį lygmenį.

ES atsakas į COVID-19 pandemiją atskleidė atvirojo mokslo potencialą stiprinti bendradarbiavimą – parodė, kaip svarbu buvo iš karto suteikti atvirąją prieigą prie publikacijų ir duomenų, kad mokslininkai galėtų ieškoti naujų gydymo ir diagnostikos būdų ir kurti vakcinas. Platforma „Open Research Europe“ – dar vienas žingsnis šiame procese.

Mokslininkų bendruomenė jau gali skaityti ir recenzuoti apie 40 platformoje pateiktų su įvairiausių sričių moksliniais tyrimais susijusių darbų.

Daugiau informacijos:

Pranešimas spaudai

Leidybos platforma „Open Research Europe

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. kovo 25 d.