Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. rugsėjo 20 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 3 min

Naujas ES požiūris į vėžio nustatymą: didesnės apimties ir geresnės atrankinės patikros

Plėtodama ES vėžio atrankinės patikros sistemą, kuri turi būti įgyvendinama pagal Europos kovos su vėžiu planą, šiandien Europos Komisija pateikia naują požiūrį, kad padėtų valstybėms narėms didinti vėžio atrankinės patikros apimtį.

Naujas ES požiūris į vėžio nustatymą
Europos Sąjunga, 2020

Plėtodama ES vėžio atrankinės patikros sistemą, kuri turi būti įgyvendinama pagal Europos kovos su vėžiu planą, šiandien Europos Komisija pateikia naują požiūrį, kad padėtų valstybėms narėms didinti vėžio atrankinės patikros apimtį. Siūlomoje rekomendacijoje dėmesys sutelkiamas į įvairių rūšių vėžio nustatymą ankstyvoje stadijoje ir siekiama plėsti atrankinių patikrų apimtį įtraukiant daugiau tikslinių grupių ir įvairesnių rūšių vėžį.

Už sveikatą ir maisto saugą atsakinga Europos Komisijos narė Stella Kyriakides pridūrė: „2020 m. vėžys buvo diagnozuotas maždaug 2,7 mln. ES gyvenančių žmonių, daugiau kaip 1,3 mln. žmonių nuo jo mirė. Žinome, kad ankstyvas diagnozavimas išgelbėja gyvybes ir pagerina gyvenimo kokybę. Šiandien pagal Europos kovos su vėžiu planą brėžiame naują vėžio atrankinės patikros kryptį ES. Mums pateikus naujas rekomendacijas ES vėžio atrankinės patikros sistema bus taikoma vėžio rūšims, kurios kartu sudaro beveik 55 proc. visų naujų kasmet ES diagnozuojamų atvejų. Mūsų naujosios rekomendacijos, grindžiamos per pastaruosius 20 metų gautais moksliniais įrodymais ir vėžio mokslinių tyrimų kompetencija, sustiprins mūsų veiksmus visoje ES imtis priemonių anksti ir užpildyti spragą, kurią atvėrė COVID-19 poveikis vėžio diagnozavimui ir gydymui. Bendromis jėgomis visi galime pakeisti vėžio tendencijas.“

Rekomendacija siekiama didinti krūties, kolorektalinio ir gimdos kaklelio vėžio atrankinės patikros apimtį, kad būtų pasiektas Europos kovos su vėžiu plane iškeltas tikslas iki 2025 m. tokios patikros paslaugą pasiūlyti 90 proc. kriterijus atitinkančių gyventojų. Be to, turėtų būti atliekama ir tikslinė kitų rūšių vėžio, visų pirma prostatos, plaučių ir skrandžio vėžio, atrankinė patikra.

Siekiant sudaryti palankesnes sąlygas tikslinei ir mažiau invazinei atrankinei patikrai, rekomendacijoje:

  • krūties vėžio atrankinės patikros tikslinė grupė išplečiama įtraukiant 45–74 metų amžiaus moteris (palyginti su dabartine 50–69 metų amžiaus grupe);
  • siekiant nustatyti gimdos kaklelio vėžį ir atsižvelgiant į tai, ar pasiskiepyta nuo žmogaus papilomos viruso (ŽPV), rekomenduojama kas 5 metus arba dažniau atlikti 30–65 metų amžiaus moterų ŽPV tyrimus;
  • raginama atlikti 50–74 metų amžiaus asmenų kolorektalinio vėžio medicininio rūšiavimo tyrimus – imunocheminį išmatų tyrimą, siekiant nustatyti galimus tolesnius veiksmus – endoskopiją ir (arba) kolonoskopiją.

Remiantis naujausiais įrodymais ir metodais, rekomendacijoje išplečiamos organizuotos atrankinės patikros ir siūloma jas taikyti trijų papildomų rūšių vėžiui:

  • atlikti 50–75 metų amžiaus šiuo metu daug rūkančių ir anksčiau rūkiusių asmenų plaučių vėžio tyrimus;
  • atlikti iki 70 metų amžiaus vyrų prostatos vėžio tyrimus remiantis tyrimais dėl prostatos specifinio antigeno ir, jei reikėtų toliau, magnetinio rezonansinio vaizdinimo (MRT) tyrimais;
  • regionuose, kuriuose dideli sergamumo skrandžio vėžiu ir mirtingumo nuo jo rodikliai, atlikti atrankinę patikrą dėl Helicobacter pylori ir ikivėžinių skrandžio patologinių pokyčių stebėjimą.

Rekomendacijoje ypatingas dėmesys skiriamas lygioms galimybėms gauti atrankinės patikros paslaugas, tam tikrų socialinių ir ekonominių grupių, neįgaliųjų ir kaimo arba atokiose vietovėse gyvenančių žmonių poreikiams, kad vėžio atrankinė patikra taptų tikrove visoje ES. Taip pat svarbu laiku užtikrinti tinkamas diagnostikos procedūras, gydymą, psichologinę pagalbą ir vėlesnę priežiūrą. Be to, rekomendacija nustatoma reguliari sisteminė atrankinės patikros programų, įskaitant skirtumus, stebėsena naudojant Europos informacijos apie vėžį sistemą ir Su vėžiu susijusios nelygybės duomenų registrą.

Siekiant padėti įgyvendinti rekomendaciją, bus parengtos ES vėžio atrankinės patikros ir gydymo gairės, teikiant finansinę paramą pagal programą „ES – sveikatos labui“ plaučių, prostatos ir skrandžio vėžiui. Bus reguliariai atnaujinamos esamos ES gairės, skirtos krūties, kolorektaliniam ir gimdos kaklelio vėžiui.

Naujoms rekomendacijoms įgyvendinti skirta finansinė parama – 38,5 mln. EUR pagal programą „ES – sveikatos labui“ ir 60 mln. EUR pagal programą „Europos horizontas“. Be to, Europos Komisija pasiūlys papildomą vėžio atrankinės patikros finansavimą pagal 2023 m. programą „ES – sveikatos labui“. Daugiau paramos gali būti skirta ir iš Europos regioninio, sanglaudos ir socialinio fondų.

Po to, kai šią rekomendaciją priims ES Taryba, ji pakeis dabartinę 2003 m. Rekomendaciją dėl vėžio atrankinės patikros.

Daugiau informacijos

Visas pranešimas spaudai

Pasiūlymas dėl Tarybos rekomendacijos dėl prevencijos stiprinimo taikant ankstyvojo nustatymo priemones „Naujas ES požiūris į vėžio atrankinę patikrą“

Pasiūlymo priedas

Klausimai apie vėžio atrankinę patikrą ir atsakymai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. rugsėjo 20 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje