Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. birželio 13 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Medinės miesto architektūros muziejus Vilniuje pelnė 2023 m. Europos paveldo apdovanojimą

Europos Komisija ir „Europa Nostra“ paskelbė 2023 m. Europos kultūros paveldo / Europa Nostra apdovanojimų laureatus. Šiais metais aukščiausią Europos paveldo apdovanojimą pelnė 30 išskirtinių kultūros paveldo projektų iš 21 šalies. 

Medinės miesto architektūros muziejus Vilniuje
© Go Vilnius

Šiandien Europos Komisija ir „Europa Nostra“ paskelbė 2023 m. Europos kultūros paveldo / Europa Nostra apdovanojimų laureatus. Šiais metais aukščiausią Europos paveldo apdovanojimą pelnė 30 išskirtinių kultūros paveldo projektų iš 21 šalies. Tarp šių metų laureatų – Medinės miesto architektūros muziejus Vilniuje. Šis XIX a. medinis namas buvo restauruotas pasitelkiant aukšto lygio meistrus ir autentiškas technologijas. Dabar čia įsikūręs muziejus – pavyzdys kitiems mediniams namams Vilniuje ir už jo ribų.

Reaguodamas į paskelbtus 2023 m. laureatus, Margaritis Schinas, Europos Komisijos pirmininkės pavaduotojas, atsakingas už europinės gyvensenos propagavimą, sakė: „Kiekvienas šių metų Europos kultūros paveldo / Europa Nostra apdovanojimų laimėtojas yra ypatingų įgūdžių ir kolektyvinio bei individualaus atsidavimo rezultatas, apimantis paveldo vietas ir tradicijas visoje Europoje. Apdovanodami šiuos pasiekimus, dar kartą pabrėžiame savo tvirtą įsipareigojimą saugoti mūsų bendrą kultūros paveldą, kuris yra gyvybiškai svarbus mūsų, kaip Europos piliečių ir bendruomenių, bendrystės jausmui“.

Kultūros paveldo entuziastai yra kviečiami atrasti laureatus ir dalyvauti balsavime internete, kuriuo bus išrinktas 2023 m. Publikos pasirinkimo apdovanojimo laimėtojas. Jam bus skirtas 10 000 EUR vertės piniginis apdovanojimas.

Laureatai bus pagerbti Europos kultūros paveldo apdovanojimų ceremonijoje rugsėjo 28 d. Venecijoje.  

Medinės miesto architektūros muziejus Vilniuje

Šis XIX a. medinis namas – unikalus Vilniaus istorinės medinės architektūros pavyzdys. Nepaisant jo puošnumo, namas ilgus metus buvo visiškai apleistas; tai ilgainiui nulėmė jo avarinę būklę. 2019 m. Vilniaus miesto savivaldybė priėmė sprendimą pastate įkurti Medinės miesto architektūros muziejų ir atgaivinti šį medinį architektūros stebuklą. Muziejaus įkūrimo ir namo restauravimo projektą finansavo Europos Sąjunga ir Vilniaus miesto savivaldybė.

Restauravimo metu specialistai siekė kiek įmanoma labiau išlaikyti pastato autentiškumą: buvo išsaugota 80 proc. išorės dekoro detalių ir 70 proc. autentiškų sienų ir konstrukcijų. Interjero sienų puošyba išsaugota, konservuota ir iš dalies restauruota pasiremiant polichromijos tyrimais. Siekiant sumažinti naujų medžiagų naudojimą, neišlikę pastato elementai buvo pakeisti detalėmis iš kitų nugriautų medinių pastatų. Restauravimo darbus atliko skirtingų specialistų komanda: medžio meistrai, restauratoriai ir polichromijos tyrėjai.

Medinės miesto architektūros muziejuje įrengta ekspozicija, apjungianti istorinę, šiuolaikinę ir ateities medinę miesto architektūrą bei pristatanti medinę architektūrą kaip integralią tvaraus ir draugiško aplinkai miesto dalį. Muziejuje taip pat įkurtas konsultacijos centras, skirtas padėti Vilniaus medinių namų savininkams ir gyventojams pastatų priežiūros ir išsaugojimo klausimais, skatinant juos pasirinkti tvarius ir istoriškai jautrius būdus.

Atidarytas muziejus tapo nauja susitikimų erdve vietiniams gyventojams, jo iniciatyvos skatina domėtis medinio kultūros paveldo išsaugojimu. Konsultacijos centras jau yra suteikęs pagalbą daugiau nei 100-ui gyventojų dėl medinių namų priežiūros ir restauravimo. Muziejuje įkurta dirbtuvių erdvė, skirta vilniečių medinių namų elementų restauravimui. Kiti muziejaus pasiekimai – išleistas „Žvėryno medinių namų langų, apvadų ir dailylenčių katalogas“, suorganizuota tarptautinė konferencija, skirtą šiuolaikinei medinei architektūrai, taip pat šiuo metu kuriama meistrų, dirbančių su mediniais pastatais, kontaktų duomenų bazė.

Pagrindiniai faktai

Europos kultūros paveldo / Europa Nostra apdovanojimus nuo 2002 m., kai jie buvo įsteigti Europos Komisijos, administruoja „Europa Nostra“. Jau 21-erius metus šie apdovanojimai viešina ir skatina kultūros ir gamtos paveldo naudą Europos visuomenei, ekonomikai ir aplinkai.

Jau galima teikti paraiškas 2024 m. apdovanojimams internetu: www.europeanheritageawards.eu/apply

Daugiau informacijos

Visas pranešimas spaudai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. birželio 13 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje