Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2023 m. birželio 30 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 1 min

Lietuva Europos Komisijai pateikė prašymą peržiūrėti jos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą ir įtraukti skyrių „REPowerEU“

Lietuva Europos Komisijai pateikė prašymą peržiūrėti jos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą ir įtraukti skyrių „REPowerEU“ 

NextGenerationEU

Lietuva šiandien Europos Komisijai pateikė papildytą ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva“.

Lietuva į skyrių „REPowerEU“ įtraukė naujas priemones, kuriomis siekiama sudaryti palankesnes sąlygas investicijoms į atsinaujinančiųjų išteklių energiją, kurti žaliuosius finansinius produktus, plėsti atsinaujinančiųjų išteklių energijos gamybos pajėgumus ir remti daugiabučių namų renovaciją.

Be kita ko, Lietuva taip pat paprašė papildomų investicijų Lietuvos kibernetinio saugumo pajėgumams didinti ir reformai, kuria siekiama sumažinti įmonėms tenkančią administracinę naštą.

Lietuvos prašymas iš dalies pakeisti planą grindžiamas poreikiu atsižvelgti į labai didelę infliaciją 2022 m. (vieną didžiausių euro zonoje). Be to, atsižvelgiama į po peržiūros nuo 2,22 mlrd. EUR iki 2,09 mlrd. EUR sumažintą didžiausią galimą RRF dotacijų sumą. Peržiūra yra RRF dotacijų paskirstymo schemos atnaujinimo 2022 m. birželio mėn. dalis ir atspindi palyginti geresnius, nei iš pradžių prognozuota, 2020 ir 2021 metų Lietuvos ekonominius rezultatus. Lietuva paprašė 1,7 mlrd. EUR paskolų. „REPowerEU“ dotacijos Lietuvai siekia 194 mln. EUR. Be to, Lietuva paprašė 4,7 mln. EUR iš prisitaikymo prie „Brexit’o“ rezervo dalies perkelti į jos planą. Dėl šių lėšų bendra pateikto iš dalies pakeisto plano vertė viršija 4 mlrd. EUR, kai bendra pradinio plano vertė buvo 2,2 mlrd. EUR.

Europos Komisija turi per du mėnesius įvertinti, ar iš dalies pakeistas Lietuvos planas vis dar atitinka RRF reglamente nustatytus vertinimo kriterijus. Jei Europos Komisijos vertinimas bus teigiamas, ji pateiks pasiūlymus dėl iš dalies pakeisto ES Tarybos įgyvendinimo sprendimo, kad būtų atsižvelgta į Lietuvos plano pakeitimus. Tada ES Taryba turės per keturias savaites patvirtinti Europos Komisijos vertinimą.

Daugiau informacijos apie skyrių „REPowerEU“ ir ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planų peržiūros procesą pateikiama šioje klausimų ir atsakymų suvestinėje.

Pranešimas spaudai anglų kalba skelbiamas čia.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2023 m. birželio 30 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje