Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. sausio 13 d.

Europos Komisijos Pirmininkės Ursulos von der Leyen kalba minint Laisvės gynėjų dienos trisdešimtmetį

uvdl_linkejimas2.jpg
© EU
„Prieš 30 metų į Vilniaus gatves išvažiavo sovietų tankai ir kita karinė technika. Tūkstančiai žmonių buvo susirinkę prie Televizijos bokšto. Šią taikią minią sudarė visi, kas tik galėjo ir atvyko į savo sostinę iš visų šalies kampelių. Jie norėjo apginti ką tik iškovotą Lietuvos nepriklausomybę.

Tai buvo paprasti piliečiai, kurie siekė apginti apsisprendimo laisvę ir nenorėjo, kad valdytų svetimi. Piliečiai, kurie troško patys kurti savo ateitį.

Sausio 13-osios naktį  sovietų kareiviai atidengė ugnį. Karinė technika įsirėžė tiesiai į beginklių žmonių gretas. Tą šaltą žiemos naktį prieš 30 metų žuvo 14 žmonių. Daugiau kaip 700 buvo sužeista.

Šiandien žmonės visoje Lietuvoje kuria laužus ir uždega žvakes, kaip prieš 30 metų tai darė Laisvės gynėjai. Kad pagerbtų jų drąsą. Kad pagerbtų jų auką.

Štai kodėl aš šiandien, kaip ir daugelis jūsų, segiu šį melsvą ženklelį – neužmirštuolės simbolį.

Laisvės gynėjų auka primena mums, kokios brangios yra pagrindinės mūsų Sąjungos vertybės: laisvė, demokratija, teisinė valstybė, žodžio laisvė ir kiekvienos šalies teisė pačiai spręsti dėl savo ateities. Europoje mes dažnai manome, kad šios pagrindinės vertybės yra savaime suprantamos. Tačiau tikrovė kitokia: kad šias vertybes išsaugotume, turime už jas kovoti kiekvieną dieną.

Lietuvos laisvės gynėjai nusipelno mūsų visų pagarbos. Todėl, kad be jų parodytos narsos šiandien Europa būtų kitokia. 1991 m. sausio įvykiai buvo lemiami įveikiant mūsų žemyno susiskaldymą. Tuo metu priešintis Sovietų Sąjungai atrodė kone beviltiška. Tačiau tai, kas tą naktį įvyko Vilniuje, aidu nusirito per visą pasaulį. Įvykiai sujudino Sovietų imperijos pagrindus ir ją sugriovė.

Šiandien Lietuva yra išdidi Europos Sąjungos narė. Šalis, sukūrusi tikrą sėkmės istoriją! Drauge su kitomis euro zonos ir Šengeno erdvės narėmis Lietuva yra Europos bendradarbiavimo branduolyje. Nuo įstojimo į Europos Sąjungą 2004 m. gyvenimo lygis pakilo neįtikėtinai. Lietuviai optimistiškai vertina Europos Sąjungos ateitį. Man tai atrodo geriausias būdas įprasminti Laisvės gynėjų palikimą: būti išdidžia ir svarbia ES dalimi, ginančia vertybes, kurios jiems buvo tokios brangios.

Švęskime laisvę!“

Kalbos vaizdo įrašą rasite čia: https://www.youtube.com/watch?v=bgPRB3AMvtQ

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. sausio 13 d.