Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
  • Naujienų straipsnis
  • 2025 m. gegužės 14 d.
  • Atstovybė Lietuvoje
  • Skaitymo laikas: 3 min

Europos Komisija supaprastina bendrą žemės ūkio politiką, kad paremtų ūkininkus ir padidintų konkurencingumą

Europos Komisija šiandien pristatė didelės apimties tikslinių priemonių, apimančių žemės ūkio sektoriaus administracinę naštą, kontrolę, įgyvendinimą, reagavimą į krizes ir investicijų poreikius, rinkinį.

Asociatyvinė žemės ūkio nuotrauka

Siekdama supaprastinti bendrą žemės ūkio politiką (BŽŪP) ir padidinti ūkininkų konkurencingumą, Europos Komisija šiandien pristatė didelės apimties tikslinių priemonių, apimančių šio sektoriaus administracinę naštą, kontrolę, įgyvendinimą, reagavimą į krizes ir investicijų poreikius, rinkinį. Dėl šių pokyčių ūkininkai kasmet galėtų sutaupyti iki 1,58 mlrd. EUR, o nacionalinės administracijos – 210 mln. EUR, o išmokos, tam tikri reikalavimai ir krizių valdymo priemonės taptų lankstesnės ir lengviau valdomos. Ši iniciatyva yra platesnio masto supaprastinimo veiksmų, suderintų su ES konkurencingumo kelrodžiu, dalis; ja remiamas žemės ūkio sektoriaus konkurencingumas, atsparumas ir skaitmenizacija, o taip pat jaunieji ir ekologiškai ūkininkaujantys ūkininkai.

Ūkininkams visoje ES taikomi dideli administraciniai įpareigojimai, kurie dažnai neatspindi vietos realijų. Ši reguliavimo našta atima daug laiko, dėl jos ūkininkai ir nacionalinės administracijos patiria išlaidų. Tai lemia mažesnį įsipareigojimų prisiėmimą, o taip pat gali atgrasyti nuo investicijų.

Siekdama išspręsti šias problemas, Komisija dabar siūlo tikslingus sprendimus, t. y. konkrečius teisės aktų pakeitimus, pagrįstus veiklos patirtimi ir išsamia suinteresuotųjų subjektų bei valstybių narių grįžtamąja informacija.

Smulkiesiems ūkininkams – supaprastinta išmokų schema

Siekiant padidinti patrauklumą, metinės vienkartinės išmokos, t. y. vienu kartu išmokamos metinės sumos riba smulkiesiems ūkininkams bus padidinta nuo 1 250 EUR iki 2 500 EUR. Šių išmokų smulkiesiems ūkininkams tikslas – skatinti tolygesnį paramos paskirstymą, stiprinti kaimo vietovių, kuriose smulkieji ūkiai atlieka svarbų ekonominį vaidmenį, gyvybingumą ir mažinti tiek ūkininkams, tiek valdžios institucijoms tenkančią administracinę naštą. Šiems ūkininkams taip pat nebus taikomos tam tikros aplinkosaugos taisyklės (sąlygos), bet jie galės gauti išmokas, kuriomis atlyginama už ekologišką ūkininkavimą (ekologines sistemas).

Supaprastinti aplinkosaugos reikalavimai ir kontrolė

Supaprastinimo priemonių rinkiniu siekiama geriau atsižvelgti į įvairią ūkininkavimo praktiką ir vietos sąlygas, kartu mažinant dubliavimąsi su galiojančiomis nacionalinėmis taisyklėmis.

Pavyzdžiui, sertifikuoti ekologiniai ūkiai bus automatiškai laikomi atitinkančiais kai kuriuos ES aplinkosaugos reikalavimus dėl finansavimo.

Dėl kai kurių griežtesnių reikalavimų ūkininkai gali pasinaudoti paskatomis apsaugoti durpynus ir šlapynes, kaip nustatyta pagal 2-ąjį geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės reikalavimą (GAAB 2). Ši parama jiems taip pat padės laikytis nacionalinių taisyklių, kurios yra griežtesnės nei ES standartai, užtikrinant teisingą atlygį už jų pastangas.

Siekiant sumažinti administracinę kontrolės naštą, kontrolė bus racionalizuota naudojant palydovus ir technologijas. Be to, bus nustatytas naujas principas: viename ūkyje per metus atliekama tik viena patikra vietoje.

Stipresnis krizių valdymas ir paprastesnės procedūros nacionalinėms administracijoms

Nuo gaivalinių nelaimių ar gyvūnų ligų nukentėję ES ūkininkai bus geriau remiami skiriant naujas išmokas krizės atveju pagal BŽŪP strateginius planus ir taikant lankstesnes ir prieinamesnes rizikos valdymo priemones.

Valstybėms narėms bus naudingas didesnis lankstumas pritaikant savo BŽŪP strateginius planus, o išankstinis Europos Komisijos patvirtinimas bus reikalingas tik strateginiams pakeitimams. Tai turės teigiamą poveikį ūkininkams, kurie galės greičiau pasinaudoti nustatytais pakeitimais.

Didesnis konkurencingumas ir skaitmenizacija

Smulkiesiems ūkininkams bus lengviau gauti finansinę paramą pagal naują paprastą finansavimo galimybę, pagal kurią bus skiriama iki 50 000 EUR vienkartinė išmoka, padėsianti padidinti jų ūkių konkurencingumą.

Nacionalinės administracijos bus toliau skatinamos kurti sąveikias skaitmenines sistemas. Principu „pranešti vieną kartą, naudoti kelis kartus“ siekiama, kad ūkininkai savo duomenis turėtų pateikti tik vieną kartą, naudodamiesi bendra sistema, taip sutaupydami laiko, sumažindami administracines išlaidas ir pagerindami ūkių valdymą.

Tolesni veiksmai

Dabar pasiūlymas dėl teisės akto bus pateiktas Europos Parlamentui ir ES Tarybai priimti. 

Be pagrindinių BŽŪP taisyklių pakeitimų, Europos Komisija vėliau šiais metais taip pat pasiūlys papildomų supaprastinimo priemonių, susijusių ne tik su žemės ūkiu, kuriomis siekiama sumažinti ataskaitų teikimo ir kontrolės naštą ir sudaryti palankesnes sąlygas naudotis naujomis lankstumo priemonėmis, suteikiamomis pagal BŽŪP supaprastinimo bendrąjį reglamentą. Šie veiksmai išdėstyti veiksmų gairėse.

Daugiau informacijos

Visas pranešimas spaudai

Klausimai ir atsakymai dėl bendros žemės ūkio politikos supaprastinimo rinkinio

Bendros žemės ūkio politikos supaprastinimo rinkinys

BŽŪP teisinės sistemos supaprastinimo siekiant sumažinti ūkininkams ir nacionalinėms administracijoms tenkančią naštą veiksmų gairės

Tarnybų darbinis dokumentas, pridedamas prie bendros žemės ūkio politikos supaprastinimo rinkinio

Supaprastinimo ir administracinės naštos ūkininkams ir kitiems paramos gavėjams pagal BŽŪP tyrimas

ES veiksmai ūkininkų problemoms spręsti. Europos Komisija

Komisija pristato klestinčio ES ūkininkavimo ir žemės ūkio maisto produktų sektoriaus veiksmų gaires. Europos Komisija

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2025 m. gegužės 14 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje