Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. lapkričio 11 d.Atstovybė Lietuvoje

Europos Komisija skelbia 2022 m. rudens ekonominę prognozę Lietuvai

Dėl aukšto ekonomikos aktyvumo šių metų pradžioje Europos Komisija Lietuvos ekonomikai šiais metais prognozuoja 2,5 proc. augimą – spartesnį, nei prognozuota vasarą (1,9 proc.).

2022 m. rudens ekonominė prognozė Lietuvai

Dėl aukšto ekonomikos aktyvumo šių metų pradžioje Europos Komisija Lietuvos ekonomikai šiais metais prognozuoja 2,5 proc. augimą – spartesnį, nei prognozuota vasarą (1,9 proc.). Visgi Rusijos karas prieš Ukrainą ir su tuo susiję tiekimo grandinių sutrikimai, mažėjanti eksporto paklausa, padidėjęs ekonominis neapibrėžtumas ir lėtėjančios investicijos, padidėjusios energijos kainos ir slopstantis vartojimas turės neigiamą įtaką ekonomikos augimui ateityje. Prognozuojama, kad Lietuvos ekonomika 2023 metais augs 0,5 proc. – gerokai lėčiau, nei manyta vasarą (2,5 proc.). Lėtėjant kainų augimui ir atsistatant eksporto paklausai, numatoma, kad ekonomikos augimas turėtų vėl paspartėti 2024 metais – iki 2,4 proc. Darbo rinka Lietuvoje išlieka labai stipri ir tebesitęsiantis darbo jėgos trūkumas lems tolimesnį, nors ir lėtesnį, atlyginimų kilimą šalyje.

Prognozuojama, kad vidutinė infliacija pagal suderintą vartotojų kainų indeksą pasieks 18,9 proc. 2022 metais ir pradės nuosekliai mažėti iki 9,1 proc. 2023 metais ir 2,1 proc. 2024 metais. Aukšta infliacija ir spartus atlyginimų augimas didina valstybės biudžeto pajamas, todėl prognozuojamas mažesnis nei planuota viešųjų finansų deficitas tiek 2022 metais (1,9 proc. BVP), tiek 2023 metais (4,4 proc. BVP). Tikimasi, kad 2024 metais biudžeto deficitas, pasibaigus laikinos paramos namų ūkiams ir verslams priemonėms bei atsigaunant ekonomikai, taip pat dėl planuojamų mokesčių sistemos reformų mažės iki 1,8 proc.

Daugiau informacijos:

Ekonominė prognozė Lietuvai

Visas pranešimas spaudai

Visas 2022 m. rudens ekonominės prognozės dokumentas

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. lapkričio 11 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje