Skip to main content
Europos Komisijos logotipas
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2022 m. liepos 1 d.Atstovybė Lietuvoje

Europos Komisija siūlo pirmąją naujos makrofinansinės pagalbos Ukrainai dalį – 1 mlrd. EUR

Europos Komisija pasiūlė naują 1 mlrd. EUR vertės makrofinansinės pagalbos (MFP) operaciją Ukrainai, kuri yra pirmoji išskirtinio iki 9 mlrd. EUR dydžio MFP rinkinio dalis. 

ES ir Ukrainos simbolika
Europos Sąjunga, 2022

Šiandien Europos Komisija pasiūlė naują 1 mlrd. EUR vertės makrofinansinės pagalbos (MFP) operaciją Ukrainai, kuri yra pirmoji išskirtinio iki 9 mlrd. EUR dydžio MFP rinkinio, paskelbto 2022 m. gegužės 18 d. Europos Komisijos komunikate ir patvirtinto 2022 m. birželio 23–24 d. Europos Vadovų Tarybos susitikime, dalis.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „ES toliau palaiko Ukrainą ir jos drąsius žmones. Šiandien siūlome naujo makrofinansinės pagalbos Ukrainai paketo 1 mlrd. vertės EUR dalį. Ši pirmoji gegužės mėn. paskelbtos pagalbos dalis leis mums nedelsiant reaguoti į neatidėliotinus Ukrainos poreikius. ES toliau teiks pagalbą Ukrainai ir ilguoju laikotarpiu rems jos, kaip demokratinės ir klestinčios šalies, atstatymą.“

Šis pasiūlymas yra dalis ypatingų ES ir tarptautinės bendruomenės pastangų padėti Ukrainai patenkinti neatidėliotinus finansinius poreikius susiduriant su Rusijos neišprovokuota ir nepagrįsta agresija. Ji papildys ES jau teikiamą paramą, įskaitant 1,2 mlrd. EUR skubią MFP paskolą, išmokėtą pirmąjį šių metų pusmetį. Pagal abi programos kryptis nuo karo pradžios bendra makrofinansinės pagalbos Ukrainai suma siektų 2,2 mlrd. EUR, o pradėjus veikti visam išskirtinės makrofinansinės pagalbos Ukrainai paketui – iki 10 mlrd. EUR.

Pagal pasiūlymą Ukrainai bus suteiktos MFP lėšos kaip ilgalaikės paskolos palankiomis sąlygomis. Pagalba bus remiamas Ukrainos makroekonominis stabilumas ir bendras atsparumas atsižvelgiant į Rusijos karinę agresiją ir su tuo susijusius ekonominius iššūkius. Be to, iš ES biudžeto bus dengiamos šios paskolos palūkanų išlaidos. Kaip ir visų ankstesnių MFP paskolų atveju, Europos Komisija skolinsis lėšų tarptautinėse kapitalo rinkose ir pajamas tomis pačiomis sąlygomis perves Ukrainai.

Kai tik Europos Parlamentas ir ES Taryba patvirtins šiandienos pasiūlymą ir pasirašys atitinkamą susitarimo memorandumą ir paskolos susitarimą su Ukrainos valdžios institucijomis, Europos Komisija skubiai skirs Ukrainai 1 mlrd. EUR sumą.

Ši finansinė parama papildo iki šiol ES teikiamą precedento neturinčią paramą, visų pirma humanitarinę pagalbą, paramą vystymuisi ir gynybai, visų Ukrainos eksportui taikomų importo muitų sustabdymą vieneriems metams arba kitas solidarumo iniciatyvas, pvz., skirtas transporto kliūtims šalinti, kad būtų galima užtikrinti eksportą, visų pirma grūdų eksportą.

Daugiau informacijos:

Visas pranešimas spaudai (anglų k.)

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2022 m. liepos 1 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje