Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
  • Naujienų straipsnis
  • 2025 m. gegužės 21 d.
  • Atstovybė Lietuvoje
  • Skaitymo laikas: 4 min

Europos Komisija siūlo palengvinti saugios trečiosios šalies koncepcijos taikymą

Gegužės 20 d. Europos Komisija pasiūlė taisykles, kurios padės ES valstybėms narėms lengviau taikyti saugios trečiosios šalies koncepciją. 

People / žmonės
Europos Sąjunga 2023

Gegužės 20 d. Europos Komisija pasiūlė taisykles, kurios padės ES valstybėms narėms lengviau taikyti saugios trečiosios šalies koncepciją. Tai paspartins prieglobsčio procedūras ir sumažins spaudimą prieglobsčio sistemoms, kartu išsaugant teisines garantijas prašytojams ir užtikrinant pagarbą pagrindinėms teisėms.

Už technologinį suverenumą, saugumą ir demokratiją atsakinga vykdomoji Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Henna Virkkunen sakė: „Šiuo nauju pasiūlymu dėl saugių trečiųjų šalių įgyvendiname pagrindinį pakto tikslą: suteikiame valstybėms narėms galių veiksmingiau tvarkyti prieglobsčio prašymus, visapusiškai gerbiant pagrindines teises ir glaudžiau bendradarbiaujant su mūsų patikimais tarptautiniais partneriais.“

Už vidaus reikalus ir migraciją atsakingas Europos Komisijos narys Magnusas Brunneris sakė: „Apsauga žmonėms, kuriems jos reikia, yra visuotinė atsakomybė, o ES šioje srityje visapusiškai atlieka savo vaidmenį. Pastarąjį dešimtmetį ES šalys patyrė didelį migracijos spaudimą. Migracijos ir prieglobsčio paktu Europos Komisija, valstybės narės ir Europos Parlamentas susitarė dėl bendros sistemos šiam spaudimui geriau valdyti. Peržiūrėta saugios trečiosios šalies koncepcija yra dar viena priemonė, skirta padėti valstybėms narėms veiksmingiau tvarkyti prieglobsčio prašymus, kartu visapusiškai laikantis ES vertybių ir gerbiant pagrindines teises.“

Pagal saugios trečiosios šalies koncepciją ES valstybės narės gali laikyti prieglobsčio prašymą nepriimtinu, jei prašytojai galėtų gauti veiksmingą apsaugą trečiojoje šalyje, kuri laikoma jiems saugia. Pagal ES teisę šiuo metu reikalaujama, kad, norint taikyti šią koncepciją, prieglobsčio institucijos turi įrodyti ryšį tarp prašytojo ir atitinkamos saugios trečiosios šalies.

Naujuoju pasiūlymu įgyvendinamas Migracijos ir prieglobsčio pakte nustatytas reikalavimas Europos Komisijai iki 2025 m. birželio mėn. peržiūrėti saugios trečiosios šalies koncepcijos taikymą. Atlikdama šią peržiūrą ir siekdama padėti ES valstybėms narėms lengviau taikyti saugios trečiosios šalies koncepciją, Europos Komisija išnagrinėjo šią koncepciją ir jos taikymą pagal Prieglobsčio procedūrų reglamentą, atsižvelgdama į reikalavimus pagal tarptautinę ir ES teisę, įskaitant ES pagrindinių teisių chartiją.

Todėl Europos Komisija siūlo šiuos koncepcijos taikymo sąlygų pakeitimus:

  • ryšys tarp prašytojo ir saugios trečiosios šalies nebebus privalomas.  ES valstybės narės gali nuspręsti taikyti saugios trečiosios šalies koncepciją, kai yra ryšys pagal nacionalinę teisę;
  • tranzitas per saugią trečiąją šalį prieš pasiekiant ES dabar taip pat gali būti laikomas pakankamu ryšiu, kad būtų galima taikyti saugios trečiosios šalies koncepciją;
  • kai nėra ryšio ar tranzito, ši koncepcija gali būti taikoma, jei yra sudarytas susitarimas ar nustatyta tvarka su saugia trečiąja šalimi. Tokiu susitarimu ar tvarka bus užtikrinamas prašymo dėl veiksmingos apsaugos saugioje trečiojoje šalyje nagrinėjimas, kad prašytojai pagrįstais atvejais galėtų gauti apsaugą. Ši opcija nebus taikoma nelydimiems nepilnamečiams;
  • be to, siekdama sumažinti procedūrinius vėlavimus ir užkirsti kelią piktnaudžiavimui, Europos Komisija siūlo, kad apeliaciniai skundai dėl sprendimų dėl nepriimtinumo, grindžiamų saugios trečiosios šalies koncepcija, nebeturėtų automatinio stabdomojo poveikio.

Pasiūlyme taip pat numatytas reikalavimas, kad ES valstybės narės, prieš sudarydamos susitarimus ar nustatydamos tvarkas su saugiomis trečiosiomis šalimis, informuotų Europos Komisiją ir kitas valstybes nares. Tai leis Europos Komisijai stebėti, ar šie susitarimai ir tvarkos atitinka ES teisėje nustatytas sąlygas.

Pagal ES teisę trečiosios šalys gali būti laikomos saugiomis, kai jos atitinka tam tikras sąlygas, pavyzdžiui, dėl apsaugos nuo grąžinimo, jei jose nėra realios didelės žalos rizikos ir grėsmės gyvybei ir laisvei dėl rasės, religijos, pilietybės, priklausymo socialinei grupei ar politinių pažiūrų, jei jose yra galimybė prašyti veiksmingos apsaugos ir ją gauti.

Tolesni veiksmai

Dabar dėl šio pasiūlymo turi susitarti Europos Parlamentas ir ES Taryba.

Pagrindiniai faktai

Saugios trečiosios šalies koncepcijos peržiūra iki 2025 m. birželio 12 d. – tai pagal Prieglobsčio procedūrų reglamentą nustatytas reikalavimas, kurį Europos Komisija įgyvendina. Europos Komisijos pasiūlyti tiksliniai koncepcijos pakeitimai atlikti po konsultacijų su ES valstybėmis narėmis, Europos Parlamentu, Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių reikalų komisaro biuru (UNHCR) ir pilietine visuomene. 

Daugiau informacijos

Pasiūlymas, kuriuo dėl saugios trečiosios valstybės koncepcijos taikymo iš dalies keičiamas Reglamentas (ES) 2024/1348

Europos Komisijos tarnybų darbinis dokumentas

Pasiūlymas, kuriuo dėl Sąjungos lygmens saugių kilmės šalių sąrašo sudarymo iš dalies keičiamas Reglamentas 2024/1348

Migracijos ir prieglobsčio paktas. Aiškinamasis raštas

Pranešimas spaudai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2025 m. gegužės 21 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje