Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2021 m. birželio 29 d.Skaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija siūlo koordinuotas saugaus kultūros ir kūrybos sektorių veiklos atnaujinimo priemones

social_media_-_covid-19_0.jpg
© EU
Šiandien Europos Komisija paskelbė ES gaires, kuriomis siekiama užtikrinti, kad visi ES kultūros ir kūrybos sektoriai galėtų saugiai atnaujinti savo veiklą.

Epidemiologinei padėčiai gerėjant ir vakcinacijos kampanijoms įgaunant pagreitį, valstybės narės palaipsniui atveria kultūros renginių vietas ir veiklą. Šiandien skelbiamomis gairėmis užtikrinamas koordinuotas požiūris, drauge atsižvelgiant į specifines nacionalines, regionines ir vietos sąlygas. Tikimasi, kad šios gairės padės ES šalims rengti ir įgyvendinti tiek saugaus kultūros ir kūrybos sektorių veiklos atnaujinimo, tiek tvaraus jų atsigavimo priemones ir protokolus.

Už europinės gyvensenos propagavimą atsakingas Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Margaritis Schinas sakė: „Kultūra padėjo žmonėms įveikti izoliaciją ir apribotus socialinius kontaktus. Dabar mes turime padėti kultūros sektoriui grįžti į buvusias vėžes. Reikia koordinuotų ir pritaikytų pastangų visoje ES, kad kultūros pasaulis galėtų saugiai ir palaipsniui atkurti savo veiklą ir pasirengti ateities krizėms. Kultūros ir kūrybos sektoriai – ne tik didelis Europos turtas, bet ir svarbus tvaraus Europos atsigavimo, didesnio Europos visuomenės atsparumo ir apskritai europinės gyvensenos veiksnys.“

ES gairės grindžiamos Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ECDC) žiniomis ir informacijos mainais su Sveikatos saugumo komitetu. Gairėse atsižvelgiama į skirtingą epidemiologinę padėtį ir jos raidą valstybėse narėse. Jose pateikiami rodikliai ir kriterijai (pavyzdžiui, viruso plitimas, vakcinacijos aprėptis, apsauginių priemonių naudojimas, testavimas ir kontaktų atsekimas), į kuriuos reikėtų atsižvelgti planuojant veiklos atnaujinimą. Kalbant konkrečiau, gairėse rekomenduojama imtis tokių priemonių ir protokolų kaip:

  • strateginis ir palaipsnis apribojimų atšaukimas, iš pradžių ribojant lankytojų skaičių, kad būtų galima įvertinti epidemiologinę padėtį;
  • kultūros įstaigos turėtų turėti parengties planą, kuriame būtų paaiškinta, kokių protokolų laikytis ir kokių veiksmų imtis, kai nustatomas COVID-19 atvejis;
  • siekiant kuo labiau sumažinti infekcijos plitimo riziką, tikslinė informacija ir (arba) ad-hoc mokymas turi būti prieinami visiems kultūros įstaigų darbuotojams;
  • reikėtų skatinti kultūros įstaigų darbuotojų skiepijimą, kad būtų užtikrinta jų ir visuomenės apsauga;
  • gali būti reikalaujama, kad į renginio vietą norintys patekti asmenys pateiktų neigiamą COVID-19 testą ir (arba) vakcinacijos pažymėjimą ir (arba) COVID-19 diagnozę patvirtinantį dokumentą. Atsižvelgiant į atmainų plitimą vietos lygmeniu, šis reikalavimas galėtų būti taikomas ir visiškai paskiepytiems asmenims;
  • įstaigos turėtų turėti lankytojų kontaktinius duomenis, jei prireiktų atsekti kontaktus;
  • įstaigos turėtų užtikrinti tikslines apsaugines priemones: jei įmanoma, turėtų būti išlaikomas socialinis atstumas, švarios ir prieinamos patalpos, kuriose būtų galima nusiplauti rankas, tinkama ventiliacija, dažnas paviršių valymas. Svarbi papildoma priemonė – lankytojų dėvimos veido kaukės.

Kultūros objektų veiklos atnaujinimą turėtų lydėti patys įvairiausi veiksmai, kuriais būtų užtikrinamas tvarus viso sektoriaus atsigavimas. ES lygmens veiksmai papildo valstybių narių ir pačių sektorių veiksmus.

Valstybės narės raginamos visapusiškai pasinaudoti Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemone, plačiai investuoti į sektorius, padidinti jų pajėgumus prisitaikyti prie naujų tendencijų ir įveikti dabartinę krizę. Europos Komisija gerokai padidino finansinę paramą kultūros ir kūrybos sektoriams: 2021–2027 m. pagal programą „Kūrybiška Europa“ kultūros, kūrybos ir įtraukties projektams bus skirta beveik 2,5 mlrd. EUR, o pagal programą „Europos horizontas“ – beveik 2 mlrd. EUR.

2021 m. rudenį Europos Komisija paskelbs internetinį ES kultūros finansavimo vadovą, kuriame bus pristatyti visi ES fondai, kuriais gali naudotis valstybės narės ir sektorius.

Daugiau informacijos:

Pranešimas spaudai

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2021 m. birželio 29 d.