Europos Komisija pateikė išsamią strategiją, kaip užtikrinti ES pramonės lyderystę pažangiųjų medžiagų technologijų, nepaprastai svarbių tiek žaliajai, tiek skaitmeninei pertvarkai, srityje. Komunikate „Pažangiosios medžiagos pramonės lyderystei“ siūlomi konkretūs veiksmai, padėsiantys mokslinių tyrimų ir inovacijų prioritetus suderinti su investicijomis ES. Ši iniciatyva, kurios nekantriai laukė tiek valstybės narės, tiek pramonė – pirmas žingsnis kuriant bendrą Europos požiūrį į pažangiąsias medžiagas, kuris paklos pamatus tolesniems veiksmams.
Už prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusią Europą atsakinga vykdomoji Europos Komisijos pirmininko pavaduotoja Margrethe Vestager sakė: „ES konkurencingumas priklauso nuo mūsų technologinio pranašumo ir nuolatinio pažangiųjų medžiagų tiekimo mūsų žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai. Turime remti šių medžiagų kūrimą ir kartu efektyviai bei tvariai jas naudoti. Išklausę pramonės suinteresuotųjų subjektų ir nacionalinių valdžios institucijų nuomones, siūlome tolesnius veiksmus, kurie būtų naudingi mūsų ilgalaikiam ekonominiam atsparumui.“
Pažangiosios medžiagos – tai specialiai suprojektuotos ir sukurtos medžiagos, pasižyminčios geresnėmis naudojimo savybėmis arba specialiomis funkcijomis. Panaudojant šiuolaikines mokslo žinias ir skaičiavimo pajėgumus jas galima sukurti neįtikėtinai greitai. Jos tiesiog nepakeičiamos diegiant inovacijas kai kuriose srityse, kaip antai energetikos, elektronikos, statybos ir judumo, todėl yra nepaprastai svarbios žaliajai ir skaitmeninei pertvarkai. Pirmąjį mokslinių tyrimų sričių sąrašą tikimasi praplėsti vėliau konsultuojantis su Technologijų taryba, kurią ketinama įsteigti.
Manoma, kad pažangiųjų medžiagų paklausa artimiausiais metais gerokai padidės, ypač tokiose srityse kaip atsinaujinančiųjų išteklių energijos įrenginių, baterijų, netaršių pastatų įrangos, puslaidininkių, vaistų ir medicinos priemonių, palydovų, erdvėlaivių paleidimo įrenginių, lėktuvų ar kitos dvejopo naudojimo įrangos, taip pat gynybos įrangos gamyba.
Strategija siekiama didinti ilgalaikį ES konkurencingumą užtikrinant, kad Sąjunga ir toliau pirmaus naujų medžiagų technologijų srityje, taip pat didinant kūrimo, bandymo ir diegimo pajėgumus. Šiais veiksmais taip pat bus stiprinamas ES atviras strateginis savarankiškumas ir ekonominis saugumas: bus mažinama priklausomybė nuo svarbiausių medžiagų – jos bus pakeičiamos kitomis arba bus teikiama parama jų perdirbimui bei pakartotiniam naudojimui.
Komunikate siūlomi veiksmai pagal penkis pagrindinius ramsčius. Jie turi būti įgyvendinami kartu su ES valstybėmis narėmis, pramonės subjektais ir kitais pagrindiniais suinteresuotaisiais subjektais:
- Stiprinti Europos pažangiųjų medžiagų mokslinių tyrimų ir inovacijų ekosistemą.
- Spartinti naujoviškų medžiagų patekimą į rinką. Tai apima „Materials commons“ – Europos pažangiųjų medžiagų mokslinių tyrimų ir inovacijų skaitmeninę infrastruktūrą. Tai labai paspartins naujų pažangiųjų medžiagų projektavimą, kūrimą ir bandymą kontroliuojamoje aplinkoje, taip pat naudojant dirbtinį intelektą.
- Didinti kapitalo investicijas ir galimybes gauti finansavimą. Įgyvendindama šį veiksmų rinkinį, ES užmegs naują partnerystę su pramone pagal programą „Europos horizontas“. Tikslas – 500 mln. EUR investicijų 2025–2027 metais, iš kurių bent 250 mln. EUR – iš privačių šaltinių.
- Skatinti pažangiųjų medžiagų gamybą ir naudojimą. Tai apima inovacijų viešuosius pirkimus, standartizaciją ir Pažangiųjų medžiagų akademijos steigimą kartu su Europos inovacijos ir technologijos institutu, siekiant užtikrinti, kad Europos darbuotojai turėtų reikiamų įgūdžių.
- Įsteigti Pažangiųjų medžiagų technologijų tarybą, kuri dėl šios iniciatyvos valdymo konsultuotų valstybes nares, programos „Europos horizontas“ asocijuotąsias šalis ir pramonės subjektus.
Pagrindiniai faktai
Viena iš pažangių medžiagų yra grafenas. Tai pati ploniausia ir stipriausia medžiaga, kaip šilumos laidininkas pranokstanti net varį. Grafenas naudojamas televizorių ekranams, kompiuteriams ir išmaniesiems telefonams gaminti. Energijos vartojimo efektyvumas ir naujos veikimo savybės įmanomos tik dėl kuriamų medžiagų naujų savybių.
Europa pozicijos pažangiųjų medžiagų kūrimo srityje tvirtos, tačiau, siekiant užsitikrinti technologinį suverenumą ir strateginį savarankiškumą per visą pažangiųjų medžiagų gyvavimo ciklą, labai svarbu nuolat diegti inovacijas. Daug metų pažangiųjų medžiagų moksliniai tyrimai ir inovacijos aktyviai remiami pagal ES MTI bendrąsias programas, pavyzdžiui: iniciatyva „Grafenas“, kelios Europos technologijų platformos, ERA-NET.
Daugiau informacijos
Komunikatas „Pažangiosios medžiagos pramonės lyderystei“
Pažangiųjų medžiagų tinklalapis
ES finansuojamų inovacinių mokslinių tyrimų pažangiųjų medžiagų srityje rezultatai
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2024 m. vasario 28 d.
- Autorius
- Atstovybė Lietuvoje