
Šiandien Europos Komisija ir vyriausioji įgaliotinė pristatė Baltąją knygą dėl Europos gynybos: Pasirengimas 2030. Europos Komisija kaip dalį plano „ReArm Europe“/ Pasirengimas 2030 taip pat pristatė gynybos dokumentų rinkinį, kuriuo ES valstybėms narėms suteikiami finansiniai svertai, kad būtų paskatintas investicijų į gynybos pajėgumus augimas. Planu „ReArm Europe/ Pasirengimas 2030“ visos Europos gynybos pajėgumai stiprinami naujomis finansinėmis priemonėmis, o baltojoje knygoje apibrėžiamas naujas požiūris į gynybą ir nustatomi investicijų poreikiai.
Šiomis priemonėmis siekiama reaguoti į skubų trumpojo laikotarpio poreikį remti Ukrainą, o taip pat patenkinti neatidėliotiną ilgojo laikotarpio poreikį stiprinti Europos saugumą ir gynybą.
Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: Taikos dividendų era jau seniai praėjo. Saugumo sankloda, kuria pasikliovėme, jau nebegali būti laikoma savaime suprantamu dalyku. Europa pasirengusi žengti į priekį. Turime investuoti į gynybą, stiprinti savo pajėgumus ir laikytis aktyvaus požiūrio į saugumą. Imamės ryžtingų veiksmų ir pateikiame gaires dėl Pasirengimo 2030, pagal kurias numatytos didesnės išlaidos gynybai ir svarbios investicijos į Europos gynybos pramonės pajėgumus. Turime pirkti daugiau europietiškų prekių. Nes taip stiprinama Europos gynybos technologinės ir pramoninė bazė. Nes taip skatinamos investicijos. Ir taip kuriama ES masto gynybos įrangos rinka.“
Sąjungos vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai ir Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoja Kaja Kallas sakė: „Kiek mes investuojame į gynybą, tiek ją ir vertiname. Pastaruosius keletą dešimtmečių mes ją nepakankamai vertinome. Turime išleisti daugiau. Tuo pačiu metu mūsų bendro darbo vertė yra neįkainojama. Tai suteikia mums konkurencinį pranašumą, kuriam nėra lygių visame pasaulyje. Baltojoje knygoje dėl Europos gynybos ir Pasirengimo 2030 nustatėme konkrečius būdus, kaip tai padaryti. Nesvarbu, ar remiame Ukrainą, ar šaliname savo pajėgumų spragas, ar pasisakome už pasaulį, kuriame jėga nereiškia teisės, – kartu visada esame stipresni.“
Už gynybą ir kosmosą atsakingas Europos Komisijos narys Andrius Kubilius sakė: „Šis gynybos dokumentų rinkinys, kurį sudaro Baltoji knyga dėl Europos gynybos ir planas „ReArm Europe“ / Pasirengimas 2030, yra lemiamas momentas mūsų Sąjungai. Europa jau nebegali sau leisti būti tik stebėtoja, kai kalbama apie jos saugumą. Turime perimti savo gynybą į savo rankas, sustiprindami savo įsipareigojimus užtikrinti kolektyvinį saugumą ir tvirtai pasipriešinti tiems, kurie siekia mesti iššūkį mūsų suverenumui. Tai ne tik karinės galios, bet ir apie mūsų parengties, strateginio savarankiškumo ir Europos, kaip pasaulinio masto veikėjos, ateities klausimas.“
Už ekonomiką ir našumą, įgyvendinimą ir supaprastinimą atsakingas Europos Komisijos narys Valdis Dombrovskis sakė: „Pasaulis pasikeitė, ir Europa turi keistis kartu su juo. Mūsų saugumas ir gerovė yra tarpusavyje susiję. Planas „ReArm Europe“ / Pasirengimas 2030 – tai mūsų planas didinti ir saugumą, ir gerovę. Šiandien siūlome pradėti taikyti nacionalinę nukrypti leidžiančią išlygą, kuri būtų laikina, koordinuota ir tikslinė priemonė, skirta investicijoms į gynybą nacionaliniu ir ES lygmenimis skatinti. ES šalims bus sudarytos palankesnės sąlygos kartu daugiau ir geriau investuoti į mūsų gynybos pajėgumus ir pramonę. Tai taip pat paskatins ekonomikos augimą, inovacijas ir darbo vietų kūrimą, kartu užtikrinant fiskalinį tvarumą. Europa įveiks šį iššūkį.“
Baltoji knyga dėl Europos gynybos: Pasirengimas 2030
Kaip politinėse gairėse paskelbė EK Pirmininkė Ursula von der Leyen, pastarieji keleri metai parodė, kad nuolat nepakankamai arba nepakankamai efektyviai investuojama į Europos karinius pajėgumus. Siekiant suformuoti naują požiūrį ir nustatyti Europos investicijų poreikius, Europos Komisija ir vyriausioji įgaliotinė pateikė Baltąją knygą dėl Europos gynybos: Pasirengimo 2030.
Baltojoje knygoje pateikiami sprendimai, kaip pašalinti kritines pajėgumų spragas ir sukurti tvirtą gynybos pramoninę bazę. Joje siūlomi būdai, kaip valstybės narės galėtų masiškai investuoti į gynybą, pirkti gynybos sistemas ir padidinti Europos gynybos pramonės parengtį ilguoju laikotarpiu. Tai labai svarbu Europos saugumui. Europa turi investuoti į žemyno saugumą ir gynybą, kartu toliau remdama Ukrainą, kad ši apsigintų nuo Rusijos agresijos. Siekiant veiksmingai spręsti šias problemas, baltojoje knygoje išdėstytos pagrindinės veiksmų kryptys:
- pajėgumų spragų šalinimas, daugiausia dėmesio skiriant valstybių narių nustatytiems ypatingos svarbos pajėgumams;
- parama Europos gynybos pramonei vykdant paklausos telkimą ir dažniau vykdant bendradarbiaujamuosius viešuosius pirkimus;
- parama Ukrainai teikiant didesnę karinę pagalbą ir labiau integruojant Europos ir Ukrainos gynybos pramonę;
- ES masto gynybos rinkos stiprinimas, be kita ko, supaprastinant reglamentavimą;
- gynybos pertvarkos spartinimas pasitelkiant perversmines inovacijas, pavyzdžiui, dirbtinį intelektą ir kvantines technologijas;
- Europos pasirengimo blogiausiems scenarijams didinimas gerinant karinį mobilumą, kaupiant atsargas ir stiprinant išorės sienas, visų pirma sausumos sieną su Rusija ir Baltarusija;
- partnerystės stiprinimas su bendramintėmis valstybėmis visame pasaulyje.
Planas „ReArm Europe“/ Pasirengimas 2030
Kaip paskelbė EK Pirmininkė Ursula von der Leyen, pagal planą „ReArm Europe“ / Pasirengimas 2030 numatyta išleisti daugiau kaip 800 mlrd. EUR; išlaidos suskirstytos į toliau nurodytas sritis.
- Viešojo finansavimo panaudojimas gynybos srityje nacionaliniu lygmeniu
Europos Komisija paragino valstybes nares pradėti taikyti Stabilumo ir augimo pakte numatytą nacionalinę nukrypti leidžiančią išlygą, kuri joms suteiks papildomų biudžeto galimybių padidinti savo gynybos išlaidas laikantis ES fiskalinių taisyklių.
Siekiant užtikrinti fiskalinį tvarumą, nuokrypis apsiribos:
- tik gynybos išlaidų padidėjimu, atskaitos tašku laikant valstybės funkcijų klasifikatoriuje (COFOG) apibrėžiamą statistinę kategoriją „gynyba“;
- ne daugiau kaip 1,5 proc. BVP kiekvienais nacionalinės nukrypti leidžiančios išlygos taikymo metais;
- ketverių metų laikotarpiu.
- Nauja speciali priemonė – veiksmai Europos saugumui užtikrinti (SAFE)
Atsižvelgdama į dabartines išskirtines aplinkybes, Europos Komisija, siekdama padėti ES valstybėms narėms greitai ir reikšmingai padidinti investicijas į Europos gynybos pajėgumus, kapitalo rinkose pritrauks iki 150 mlrd. EUR, remdamasi savo nusistovėjusiu vieningu finansavimo metodu. Šios lėšos bus išmokamos to pageidaujančioms valstybėms narėms joms paprašius, remiantis nacionaliniais planais.
Mokėjimai bus atliekami kaip konkurencingos kainos ir patrauklios struktūros ilgalaikės paskolos, kurias paramą gaunančios valstybės narės turės grąžinti. Paskolos bus garantuojamos panaudojant ES biudžeto manevringumo maržą. SAFE leis valstybėms narėms nedelsiant ir masiškai padidinti savo investicijas į gynybą vykdant bendradarbiaujamuosius viešuosius pirkimus iš Europos gynybos pramonės, daugiausia dėmesio skiriant prioritetiniams pajėgumams. Tai padės užtikrinti sąveikumą, nuspėjamumą ir sumažinti sąnaudas siekiant stiprios Europos gynybos pramoninės bazės. Ukraina ir ELPA/EEE šalys galės dalyvauti bendruose viešuosiuose pirkimuose ir pirkti iš savo pramonės.
SAFE taip pat leis stojančioms valstybėms, šalims kandidatėms, potencialioms kandidatėms ir šalims, pasirašiusioms saugumo ir gynybos partnerystės susitarimus su ES, prisijungti prie bendradarbiaujamųjų viešųjų pirkimų ir prisidėti prie paklausos telkimo. Šios šalys taip pat gali derėtis dėl konkrečių abipusiai naudingų susitarimų dėl savo atitinkamos pramonės dalyvavimo tokiuose viešuosiuose pirkimuose.
- EIB grupės svertų panaudojimas ir privataus kapitalo telkimas spartinant taupymo ir investicijų sąjungos kūrimą
Planas „ReArm Europe“/ Pasirengimas 2030 taip pat pagrįstas lūkesčiu, kad Europos investicijų banko grupė išplės savo skolinimo gynybos ir saugumo projektams mastą, kartu išsaugodama savo finansavimo pajėgumus. Tai ne tik suteiks galimybę gauti didelį finansavimą, bet ir nusiųs teigiamą signalą rinkoms.
Vien viešųjų investicijų gynybos pramonės, pradedant startuoliais ir baigiant didelėmis įsitvirtinusiomis įmonėmis, investicijų poreikiams patenkinti nepakaks. Todėl šiandien Europos Komisijos priimta taupymo ir investicijų sąjungos strategija padės lengviau sutelkti privačias norinčiųjų investuoti į šią sritį santaupas efektyvesnėse kapitalo rinkose ir nukreipti investicijas į ypatingos svarbos ekonomikos sektorius, pavyzdžiui, gynybos.
Daugiau informacijos
Visas pranešimas spaudai (anglų k.)
Baltoji knyga dėl Europos gynybos: Pasirengimas 2030
Komunikatas dėl prisitaikymo prie didesnių gynybos išlaidų
Reglamentas, kuriuo nustatomi veiksmai Europos saugumui užtikrinti (SAFE)
Klausimai ir atsakymai dėl Baltosios knygos dėl Europos gynybos: Pasirengimo 2030
Klausimai ir atsakymai apie planą „ReArm Europe“/ Pasirengimas 2030
Baltosios knygos dėl Europos gynybos ateities: Pasirengimo 2030 informacijos suvestinė
Plano „ReArm Europe“/ Pasirengimo 2030 informacijos suvestinė
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2025 m. kovo 19 d.
- Autorius
- Atstovybė Lietuvoje