Pereiti prie pagrindinio turinio
Atstovybė Lietuvoje
Naujienų straipsnis2024 m. balandžio 30 d.Atstovybė LietuvojeSkaitymo laikas: 2 min

Europos Komisija pradėjo oficialią procedūrą prieš „Facebook“ ir „Instagram“ pagal Skaitmeninių paslaugų aktą

Šiandien Europos Komisija pradėjo oficialią procedūrą, kad įvertintų, ar bendrovė „Meta“, „Facebook“ ir „Instagram“ paslaugų teikėja, nepažeidė Skaitmeninių paslaugų akto.

Asociatyvinė skaitmenizacijos nuotrauka

Šiandien Europos Komisija pradėjo oficialią procedūrą, kad įvertintų, ar bendrovė „Meta“, „Facebook“ ir „Instagram“ paslaugų teikėja, nepažeidė Skaitmeninių paslaugų akto.

Europos Komisijos Pirmininkė Ursula von der Leyen sakė: „Ši Europos Komisija sukūrė priemones, skirtas apsaugoti Europos piliečius nuo tikslinės dezinformacijos ir trečiųjų šalių vykdomo manipuliavimo. Jei įtariame, kad taisyklės pažeistos, imamės veiksmų. Tai taikoma visuomet, bet ypač aktualu demokratinių rinkimų metu. Didelės skaitmeninės platformos turi vykdyti savo pareigą skirti šiam tikslui pakankamai išteklių, o mūsų šiandienos sprendimas rodo, kad taisyklių laikymąsi vertiname rimtai. Demokratijos apsauga – tai kova, kurią vykdome drauge su valstybėmis narėmis. Šiandien Prahoje noriu padėkoti Ministrui Pirmininkui P. Fiala už aktyvų vaidmenį keliant šį klausimą Europos lygmeniu, taip pat už tai, kad Belgija pradėjo taikyti skubaus keitimosi informacija tarp valstybių narių mechanizmą.“

Įtariami pažeidimai apima bendrovės „Meta“ politiką ir praktiką, susijusią su klaidinančia reklama ir politiniu jos paslaugų turiniu. Jie taip pat susiję su tuo, kad prieš rinkimus į Europos Parlamentą nėra įdiegtos veiksmingos trečiosios šalies vykdomo tikrojo laiko pilietinio diskurso ir rinkimų stebėjimo priemonės, nes „Meta“ atsisakė savo tikrojo laiko viešųjų įžvalgų priemonės „CrowdTangle“ ir jos nepakeitė jokia alternatyvia tinkama priemone.

Be to, Europos Komisija įtaria, kad neteisėto turinio žymėjimo paslaugose mechanizmas („Pranešimas ir veiksmas“), taip pat naudotojų teisių gynimo ir vidaus skundų teikimo mechanizmai neatitinka Skaitmeninių paslaugų akto reikalavimų ir kad esama trūkumų, susijusių su tyrėjams bendrovės „Meta“ teikiama prieiga prie viešai prieinamų duomenų. Procedūra pradėta remiantis preliminaria 2023 m. rugsėjo mėn. bendrovės „Meta“ atsiųstos rizikos vertinimo ataskaitos analize, „Meta“ atsakymais į oficialius Europos Komisijos prašymus pateikti informaciją (dėl neteisėto turinio ir dezinformacijos, prieigos prie duomenų, prenumeratos be reklamos politikos ir generatyvinio dirbtinio intelekto), viešai prieinamomis ataskaitomis ir pačios Europos Komisijos analize.

Jei šie pažeidimai būtų įrodyti, tai reikštų, kad yra pažeista Skaitmeninių paslaugų akto 14 straipsnio 1 dalis, 16 straipsnio 1, 5 ir 6 dalys, 17 straipsnio 1 dalis, 20 straipsnio 1 ir 3 dalys, 24 straipsnio 5 dalis, 25 straipsnio 1 dalis, 34 straipsnio 1 ir 2 dalys, 35 straipsnio 1 dalis ir 40 straipsnio 12 dalis. Dabar Europos Komisija prioriteto tvarka atliks išsamų tyrimą. Formalios procedūros pradėjimas nedaro poveikio jos baigčiai.

Europos Komisija, oficialiai pradėjusi procedūrą, toliau rinks įrodymus, pavyzdžiui, siųsdama papildomus prašymus pateikti informacijos, vykdydama apklausas ar patikrinimus.

Daugiau informacijos pateikiama pranešime spaudai.

Išsamūs duomenys

Paskelbimo data
2024 m. balandžio 30 d.
Autorius
Atstovybė Lietuvoje